Petroglify Okuneva I Eurazjatyckie Bóstwa Słoneczne

Petroglify Okuneva I Eurazjatyckie Bóstwa Słoneczne

Kultura Okunev, jedna z południowosyberyjskich kultur archeologicznych, miała miejsce w Chakazji i okolicznych ziemiach, które są teraz częścią Federacji Rosyjskiej. Korzenie kultury Okunev sięgają końca III tysiąclecia pne. Ludzie w tej kulturze utrzymywali się z polowań i wędkarstwa w jeziorze. Szczątki antropologiczne dowodzą, że większość ludzi z Okuneva miała cechy mongoloidalne, ale znaleziono również cechy kaukaskie. 1

W pozostałościach archeologicznych i stelach z kultury Okunev znajdują się ciekawe artystycznie postacie. Najczęstszymi postaciami są duchowe abstrakcyjne rysunki, szamańskie symbole, fantastyczne zwierzęta, znaki kosmologiczne i antropomorficzne bóstwa.

Stela z kultury Okunev. Uważa się, że rysunek na steli jest rodzajem bogini Słońca.

Zoomorficzne lub antropomorficzne rysunki z głową słońca zostały również znalezione poza geografią kulturową Okuneva iw późniejszych czasach. (petroglify Saimaluu Tash w Kirgistanie i petroglify Tamgaly-Tas w Kazachstanie)

Bóstwa Słoneczne

Słońce było bardzo szanowane w społecznościach tureckich, które zdominowały geografię kulturową Okuneva i stepy euroazjatyckie. Turecki pisarz Doğan Avcıoğlu napisał, że cesarze Hunów czcili Słońce każdego ranka. 2

Słońce, które na ogół opisuje się cechami kobiecymi, takimi jak życie, zdrowie czy płodność, jest deifikowane przez Gun Ana i Kuyaş w tureckim panteonie.

W mitologii tureckiej Gün Ana to imię bogini słońca. Siedzi na siódmym piętrze nieba. Jej odpowiednikiem w mitologii węgierskiej jest Nap Anya.

Imię boga słońca w mitologii tureckiej to Kuyaş (znany również jako Gün Ata). Jest synem boga stwórcy Kayry Han i bratem Ülgen. Ülgen jest także rodzajem boga stwórcy. Jednak reprezentuje życzliwą i humanitarną stronę Kayry Han, głównego boga stwórcy. Ülgen jest również często przedstawiany ze Słońcem i światłem. Siedzi na 16. piętrze nieba. Zgodnie z legendami szamanów Ałtaju, to Ülgen nauczył ludzi rozpalania ognia. Termin „stwórca słońca” jest często używany dla Ülgen w szamańskich modlitwach. 3

W wielu cywilizacjach odnajdywano boskie rysunki świecące jak słońce. Jedno z najważniejszych bóstw słowiańskiej mitologii, Dazhbog jest często przedstawiany ze świecącym słońcem z tyłu głowy. Saulė, bogini słońca z mitologii bałtyckiej, jest często przedstawiana ze świecącym słońcem z tyłu głowy lub z blond włosami.

Bożek Saula znaleziony we wsi Połusze na Litwie.

Bogini słońca Sól (znana również jako Sunna) w mitach germańskich jest również przedstawiana w podobny sposób do wspomnianych bogów. Sól jest także bratem boga księżyca Mániego. Według islandzkiego historyka Snorri Sturlusona, Sól i Máni to dzieci Mundilfariego. 4

Przedstawienie Máni i Sol, stworzone przez duńskiego ilustratora Lorenza Frølicha.

Imię bogini słońca w mitach Samów, ludu pochodzenia ugrofińskiego, to Beaivi. Słońce jest ważniejsze dla Samów żyjących w północnej Skandynawii niż dla innych społeczności. W niektóre dni w zimie Słońce w ogóle nie wschodzi, ponieważ część tego regionu znajduje się w obrębie koła podbiegunowego. To sprawia, że ​​bogini słońca jest ważniejsza. Dlatego kilka dni temu poświęcono renifery w imię Beaivi.

Bęben szamański Samów. Krzyż na środku bębna symbolizuje Słońce.

Należy zauważyć, że w niektórych mitach Beaivi jest przedstawiany jako bóg, a nie bogini. 5

Päivätär w mitologii fińskiej, Usil w mitologii etruskiej, Helios w mitologii greckiej i Amaterasu w mitologii japońskiej to inne ważne bóstwa słoneczne w Eurazji.


  1. Андрей Викторович ГРОМОВ – Происхождение и связи населения окуневской культуры^
  2. Doğan AVCIOĞLU, Türklerin Tarihi, ISBN: 9789754780208^
  3. Abdülkadir İNAN, Eski Türk Dini Tarihi, ISBN: ‎978605660975^
  4. Edda poetycka – Edda proza^
  5. Lite Om Samisk Förkristen Religion^
Wiedza mnoży się, gdy się ją dzieli: