Jak Planety Otrzymały Swoje Nazwy? Planety i Bogowie

Jak planety otrzymały swoje nazwy? Jakie są nazwy planet w klasycznej mitologii? Co oznaczają gwiazda poranna i gwiazda wieczorna?

Z wyjątkiem Ziemi, wszystkie planety w Układzie Słonecznym noszą nazwy bóstw grecko-rzymskich. Planety takie jak Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn, znane od czasów starożytnych, utożsamiano z bóstwem zgodnie z ich właściwościami fizycznymi i nazwano je po bóstwie, z którym zostały utożsamione. Tradycja ta była kontynuowana na planetach odkrytych później, takich jak Uran i Neptun.

Merkury: Najmniejsza Planeta

Po lewej: Planeta Merkury
Po prawej: Mercury, Hendrick Goltzius (1577-1617)

Merkury, najbliższa Słońcu planeta, jest również najmniejszą znaną planetą w Układzie Słonecznym. Dzień Merkurego trwa około 1407 godzin, a rok Merkurego około 88 dni. Temperatura powierzchni waha się od -170°C do +420°C.

Merkury, podobnie jak Wenus, może pojawić się na niebie tylko tuż przed wschodem i tuż po zachodzie słońca. Ta sytuacja spowodowała, że Merkury był uważany za dwa oddzielne ciała niebieskie w starożytnej Grecji. Gwiazda poranna nazywa się Apollo, a gwiazda wieczorna Hermes.1

Apollo jest jednym z 12 bogów olimpijskich w mitologii greckiej. Jest bogiem sztuki, uzdrowienia i światła. Zazwyczaj przedstawiany jest jako młody mężczyzna grający na lirze.

Z drugiej strony Hermes jest uważany za herolda bogów i najszybszy. Nic więc dziwnego, że gwiazda wieczorna, która pojawia się na bardzo krótki czas tuż po zachodzie słońca, nosi imię Hermesa. Podobnie jak Apollo, jest jednym z 12 bogów olimpijskich.

Merkury, który nadaje planecie obecną nazwę, jest rzymskim odpowiednikiem Hermesa. Pod wieloma względami ma wspólne cechy z Hermesem. Starożytni Rzymianie co roku 15 maja obchodzili obchody Merkuralii ku czci boga Merkurego.

W astrologii i okultyzmie środa to dzień Merkurego.

Wenus: Niezwykle Gorąca Siostra Bliźniaczka Ziemi

Po lewej: Planeta Wenus
Po prawej: Venus with a Mirror, Tiziano Vecelli (14?? – 1576)

Wenus, druga najbliższa Słońcu planeta, jest gorętsza od Merkurego ze względu na gęstą atmosferę wypełnioną dwutlenkiem węgla. Temperatura powierzchni waha się od 430°C do 500°C. Jego obrót wokół własnej osi jest odwrócony w porównaniu z innymi planetami Układu Słonecznego, to znaczy na Wenus Słońce wschodzi na zachodzie. Innym ciekawym faktem jest to, że dzień na Wenus trwa 243 dni, a rok 225 dni. Jeśli więc jesteś na Wenus, możesz świętować Sylwestra dwa razy w ciągu jednego dnia.

Wenus, podobnie jak Merkury, pojawia się tylko tuż przed wschodem i tuż po wschodzie słońca. Jednak łatwiej go obserwować niż Merkurego, ponieważ jest bardzo jasny. Ludzie używali terminów „gwiazda wieczorna” i „gwiazda poranna” na określenie Wenus oraz Merkurego.

Starożytni Grecy nazywali Wenus rano Fosforos, a Wenus wieczorem Hesperos. Terminy te zostały później dokładnie zromanizowane, a Fosforos został zastąpiony przez Lucifer, a Hesperos przez Vesper.

Lucifer oznacza przynoszącego światło.

Po tym, jak udowodniono, że te dwa ciała niebieskie były w rzeczywistości jedną planetą, przez jakiś czas używano imion Lucifer i Nieszpor. Ostatecznie jednak planeta została nazwana na cześć Wenus, rzymskiej bogini miłości i piękna, ze względu na jej lśniący blask.

Wenus, która ma wiele cech wspólnych z Afrodytą w mitologii greckiej, jest zwykle przedstawiana jako naga kobieta w sztuce hellenistycznej i rzymskiej.

W astrologii i okultyzmie piątek to dzień Wenus.

Mars: Czerwona Planeta

Po lewej: Planeta Mars
Po prawej: Resting Mars, Diego Velázquez (1599 – 1660)

Dzień na Marsie, najbliższej Słońcu po Ziemi planecie, trwa 24 godziny 37 minut. Pod tym względem jest dość podobny do Ziemi. Ale rok marsjański to około 687 dni. Temperatura powierzchni waha się od -110°C do +35°C.

Mars jest również znany jako Czerwona Planeta ze względu na tlenek żelaza na jego powierzchni. Dzięki temu aspektowi zawsze przyciągał uwagę ludzi w czasach starożytnych.

Starożytni Grecy kojarzyli Marsa z krwią ze względu na jego kolor i nazwali planetę imieniem Aresa, boga wojny.

Po tym, jak Rzymianie podbili Grecję, Mars, jeden z rzymskich bogów, został utożsamiony z Aresem, a Czerwona Planeta została nazwana Marsem.

Według legend bóg Mars jest ojcem Romulusa i Remusa, założycieli Rzymu.

W astrologii i okultyzmie wtorek to dzień Marsa.

Jowisz: Gazowy Gigant

Po lewej: Planeta Jowisz
Po prawej: Sculpture of Jupiter, Museo del Prado, Hiszpania

Jowisz, piąta najbliższa Słońcu planeta, jest także największą planetą Układu Słonecznego. Rok Jowisza trwa około 4333 dni.

Ta największa planeta w Układzie Słonecznym nosi imię Jowisza, króla bogów i boga nieba w mitologii rzymskiej.

Greckim odpowiednikiem boga Jowisza jest Zeus. Obaj są najważniejszymi bogami swoich czasów. Często są przedstawiani z błyskawicą w dłoniach.

W astrologii i okultyzmie czwartek to dzień Jowisza.

Saturn: Planeta z Pierścieniami

Po lewej: Planeta Saturn
Po prawej: Saturn, Peter Paul Rubens (1577 – 1640)

Rok na Saturnie, szóstej najbliższej Słońcu planecie, trwa 10759 dni, czyli około 29,5 roku. Jest to druga co do wielkości planeta w Układzie Słonecznym, ale jej gęstość jest mniejsza niż wody. Więc gdybyśmy mogli zrzucić Saturna na morze, nie zatonąłby.

Ponieważ jest widoczny gołym okiem, ludzie wiedzieli o Saturnie od czasów starożytnych. Starożytni Grecy nazwali tę planetę imieniem boga zbiorów Kronos. Często przedstawiany z kosą lub sierpem w ręku, Kronos został zdetronizowany przez własnego syna Zeusa.

Rzymskim odpowiednikiem Kronosa jest Saturn. Zainspirowani przez Greków, Rzymianie nazwali tę planetę imieniem Saturna.

Rzymianie co roku w grudniu organizowali Festiwal Saturnalia na cześć boga Saturna.

Zobacz też: Przesilenie Zimowe: Co to Jest Jul, Saturnalia i Nardugan?

W astrologii i okultyzmie sobota to dzień Saturna.

Uran

Po lewej: Planeta Uran
Po prawej: Uranus and the Dance of the Stars, Karl Friedrich Schinkel (1781 – 1841)

Rok na Uranie, siódmej planecie najbliższej Słońcu, trwa 30688 dni, czyli około 84 lat. Jest to jedna z najzimniejszych planet Układu Słonecznego. Temperatura powierzchni spada do -220°C.

Rzadko widoczny gołym okiem, Uran od wieków był uważany za gwiazdę. Pod koniec XVIII wieku udowodniono, że nie jest to gwiazda, ale planeta.

Uran, od którego pochodzi nazwa planety, jest jednym z pierwszych bogów w mitologii greckiej i jest uosobieniem nieba. Jest zarówno synem, jak i mężem Gai (Ziemi).

Uran, który miał z Gaią wiele dzieci, nienawidził ich. Następnie Gaia obmyśliła plan przeciwko Uranowi. Pewnego dnia, kiedy Uran przyszedł spać z Gaią, jego własny syn Kronos wykastrował ojca sierpem. Po tym dniu rozpoczęło się panowanie Kronosa, a Uran stracił na znaczeniu.

Neptun

Po lewej: Planeta Neptun
Po prawej: Andrea Doria as Neptun, Angelo Bronzino (1503 – 1572)

Rok na Neptunie, ósmej najbliższej Słońcu planecie, trwa 60182 dni, czyli około 165 lat. Planeta, która pod wieloma względami jest podobna do Urana, była wcześniej uważana za gwiazdę, ale w połowie XIX wieku odkryto, że jest planetą. Substancją nadającą planecie niebieski kolor jest metan na jej powierzchni.2

Po długiej debacie nad nazwą tradycja została zachowana i ta niebieska planeta została nazwana na cześć Neptuna, boga mórz w mitologii rzymskiej.

Neptun jest często przedstawiany jako brodaty mężczyzna trzymający trójząb. Jego odpowiednikiem w mitologii greckiej jest Posejdon.

Obiekty Trans-Neptun

Pluton – W 2006 roku została zdegradowana ze statusu planety i jest obecnie uważana za planetę karłowatą trans-Neptun. Pluton wykonuje jedną orbitę wokół Słońca w ciągu około 248 lat. Jego nazwa pochodzi od Plutona, władcy podziemia w mitach grecko-rzymskich. Pluton jest często postrzegany jako to samo co Hades.

Eris – Jest to jedna z planet karłowatych trans-Neptun. Dokonanie jednej rewolucji wokół Słońca zajmuje około 559 lat. Jego nazwa pochodzi od Eris, bogini niezgody, waśni i podżegacza w mitologii greckiej. Jej odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Discordia.

Haumea i Makemake, inne planety karłowate transneptunowe, wzięły swoje nazwy z innych mitologii.  1. „The Planet Observer’s Handbook”, Fred W. PRICE, Cambridge University Press, ISBN: 9780521789813[]
  2. Neptune„, Solar System Exploration, NASA, August 28, 2022[]