Rzymski grobowiec odkryty w Sagalassos wskazuje, że ludzie używali magii do ochrony przed niespokojnymi zmarłymi

Rzymski grobowiec odkryty w Sagalassos wskazuje, że ludzie używali magii do ochrony przed niespokojnymi zmarłymi

Archeolodzy odkryli rzymski grobowiec w Sagalassos. Znaleziska wskazują, że ludzie używali magii, aby chronić się przed niespokojnymi zmarłymi.

Archeolodzy w Turcji znaleźli nienormatywny rzymski grobowiec sprzed około 1900 lat i kilka przedmiotów, które wydają się wskazywać na praktyki magiczne.

Odkrycia dokonano na nekropolii na wschód od starożytnego miasta Sagalassos, położonego w południowo-zachodniej Anatolii.

Starożytne miasto Sagalassos, położone w prowincji Burdur w Turcji, znajduje się 420 km na południowy zachód od Ankary i 110 km na północ od Antalyi.

Artykuł badawczy na temat grobowca i znalezisk został opublikowany online w czasopiśmie Antiquity 21 lutego 2023 r.1

Autorzy pracy badawczej zauważyli, że odkopany grobowiec wyróżnia się nietypowymi cechami.

W grobowcu znaleziono część wyposażenia grobowego i kilka spalonych szczątków szkieletowych należących do jednej osoby.

Według archeologów z zespołu wykopaliskowego położenie kości wskazuje, że ciało zostało poddane kremacji wewnątrz grobowca. Dlatego uważa się to za niezwykłe odkrycie, ponieważ kremacja jest najczęściej praktykowana poza grobowcem.

Analiza osteologiczna wskazuje, że znalezione w grobowcu kości należały do mężczyzny w wieku powyżej 18 lat.

Spalone fragmenty kości znalezione w grobowcu.
Fotografia: Sagalassos Archaeological Research Project

Wygięte żelazne gwoździe

Wśród przedmiotów wydobytych z grobu najbardziej godnymi uwagi są pogięte żelazne gwoździe. Autorzy artykułu badawczego twierdzą, że te gwoździe nie służą żadnemu celowi funkcjonalnemu.

Według archeologów żelazne gwoździe nie pochodziły z trumny ani żadnych drewnianych przedmiotów nagrobnych. Wiele z nich było wcześniej używanych lub zostało celowo wygiętych.

Archeolodzy uważają, że żelazne gwoździe, o których mowa, zostały celowo rozrzucone wokół grobowca. W artykule omawiają żelazne gwoździe używane w przeszłości jako zaklęcia neutralizujące oraz starożytne źródła literackie na ten temat.

Żelazne Gwoździe Jako Zaklęcia Ochronne
Wielu uczonych interpretuje pojedyncze żelazne gwoździe w grobach jako talizmany, które chronią zmarłego przed złem po śmierci lub zapobiegają zemście zmarłego.2

Przykłady gwoździ znalezione w miejscu wykopalisk.
Fotografia: Sagalassos Archaeological Research Project

Pogrzeb był pokryty cegłami

Archeolodzy ustalili, że grobowiec pokryty był 24 cegłami. Ponieważ spód cegieł był przebarwiony, uważa się, że zostały one umieszczone w grobowcu przed ugaszeniem ognia.

Co więcej, grób nie był po prostu obłożony cegłami. Na cegłach znajdowała się również warstwa wapna.

Według badań korzenie tradycji stosowania gipsu lub wapna w grobowcach sięgają epoki neolitu.

Od tysięcy lat ludzie używali wapna w grobowcach z różnych powodów, takich jak zapobieganie epidemiom, zmniejszanie potencjalnych nieprzyjemnych zapachów, trzymanie zwierząt z dala od zwłok itp.

Jednak według archeologów nic nie wskazuje na to, by wapno było używane do któregokolwiek z tych powodów w niezwykłym grobowcu w starożytnym mieście Sagalassos. Dlatego autorzy artykułu uważają, że wapno w grobowcu mogło służyć do ochrony żywych przed ewentualnym złowrogim działaniem zmarłego.

Pozostałości grobu.
Fotografia: Sagalassos Archaeological Research Project

Naukowcy twierdzą, że zwyczaje pogrzebowe, takie jak kremacja w jamie grobowej, przykrywanie cegłą lub wapnem oraz rozrzucanie wygiętych żelaznych gwoździ, były w rzeczywistości powszechne w wielu częściach Cesarstwa Rzymskiego. Jednak fakt, że nie jest znany żaden inny rzymski grobowiec, w którym jednocześnie praktykowano wspomniane zwyczaje, świadczy o wadze przedmiotowego odkrycia.

Na Południu Polski Otwarto Grób Wampira

Czy miecz znaleziony w Japonii został stworzony do walki ze złymi duchami?

Na razie tajemnicą pozostaje, dlaczego tak bardzo obawia się powrotu zmarłego. W szczątkach szkieletowych nie znaleziono śladów urazów ani chorób. Eksperci twierdzą, że trudno jest dokonać spójnych szacunków ze względu na fakt, że kości są spalone.

Sagalassos
Pierwsze ślady osadnictwa w Sagalassos, położonym w starożytnym regionie Pizydii, datowane są na V wiek p.n.e. Sagalassos, które przez pewien czas znajdowało się pod panowaniem Achemenidów, zostało podbite przez Aleksandra III (Aleksandra Wielkiego) w IV wieku pne. W okresie Cesarstwa Rzymskiego aktywność budowlana w mieście nasiliła się. Wiele z tych budynków zostało zniszczonych podczas trzęsienia ziemi w VII wieku naszej ery. Wcześniej sądzono, że miasto zostało opuszczone po tym trzęsieniu ziemi, ale ostatnie badania wskazują, że było okupowane aż do XIII wieku naszej ery.3  1. Magical practices? A non-normative Roman imperial cremation at Sagalassos„, Johan Claeys & Katrien Van de Vijver & Elena Marinova & Sam Cleymans & Patrick Degryse & Jeroen Poblome, Antiquity, Volume 97, Issue 391, 158–175, Cambridge University Press, February 2023^
  2. Nails for the Dead„, Silvia Alfayé Villa, Magical Practice in the Latin West, ISBN: 9789004179042^
  3. The history of Sagalassos„, arts.kuleuven.be, Sagalassos Archaeological Research Project^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments