Czy miecz znaleziony w Japonii został stworzony do walki ze złymi duchami?

Czy miecz znaleziony w Japonii został stworzony do walki ze złymi duchami? Kopiec pogrzebowy Tomio Maruyamy
Fotografia: AsPJT (Wikimedia), ©CC0 1.0

Naukowcy twierdzą, że duży miecz, znaleziony w kurhanie grobowym w Japonii, mógł służyć do odpędzania i zwalczania złych duchów.

Zespół archeologów z Japonii odkrył zwierciadło z brązu w kształcie tarczy i dużego miecza z okresu Kofun (ok. 250-538 rne).

Odkrycia, które wzbudziło zainteresowanie na całym świecie, dokonano w kurhanie niedaleko miasta Nara.

Kansai region
Położone w regionie Kansai miasto Nara znajduje się około 460 kilometrów na zachód od stolicy Tokio, 33 kilometry na wschód od Osaki.

Prowadzący wykopaliska archeolodzy ustalili, że miecz znaleziony w kurhanie zwanym Tomio Maruyama, który ma około 1600 lat, był wykonany z żelaza i miał około 2,7 metra długości.

Odkrycie wielkiego miecza, które zostało odkryte pod koniec listopada 2022 r., zostało zinterpretowane przez wielu lokalnych archeologów jako niezwykłe i zaskakujące. To dlatego, że odkryty miecz jest największym, jaki kiedykolwiek znaleziono w Japonii. W rzeczywistości największy z mieczy odkrytych wcześniej w Japonii był prawie o połowę mniejszy od omawianego miecza.

Naukowcy twierdzą, że miecz tej wielkości jest zbyt duży i ciężki, aby można go było używać w bitwach. Dlatego twierdzą, że miecz został prawdopodobnie zakopany w celu ochrony zmarłego przed złymi duchami lub po to, aby zmarły mógł walczyć ze złymi duchami po śmierci.

Czy miecz znaleziony w Japonii został stworzony do walki ze złymi duchami? Kopiec pogrzebowy Tomio Maruyamy
Replika miecza
Fotografia: Saigen Jiro (Wikimedia), ©CC0 1.0

Japońscy archeolodzy stwierdzili, że miecz jest przykładem dakō. Powiedzieli również, że w niedawnej przeszłości w starożytnych japońskich grobowcach odkryto wiele mieczy dakō o falowych ostrzach, najczęściej używanych ceremonialnie. Podkreśla się jednak, że ostatni znaleziony miecz różni się od pozostałych rozmiarem.

Lustro z brązu

Oprócz miecza archeolodzy znaleźli w kurhanie również lustro z brązu. Powiedzieli, że lustro ma około 64 cm długości i około 31 cm szerokości. Myślą, że lustro jest również zakopane, aby odstraszyć złe duchy.

Annette Juliano, profesor historii sztuki na Uniwersytecie Rutgers, napisała, że we wczesnym okresie cesarstwa w Chinach z lustrami wiązano pewne magiczne właściwości.1

Oprócz miecza i lustra, archeolodzy odkryli również narzędzia rolnicze i niektóre przybory kuchenne w kurhanie.

Czy miecz znaleziony w Japonii został stworzony do walki ze złymi duchami? Kopiec pogrzebowy Tomio Maruyamy
Miejsce wykopu
Fotografia: AsPJT (Wikimedia), ©CC0 1.0

Pierwsze ogłoszenie dotyczące odkrycia i znalezisk archeologicznych zostało ogłoszone 25 stycznia 2023 roku.

Tomio Maruyama

Archeolodzy szacują, że Tomio Maruyama został zbudowany po raz pierwszy w drugiej połowie IV wieku naszej ery.

Tomio Maruyama, położony na zachód od miasta Nara, ma około 10 metrów wysokości i 109 metrów średnicy. Dlatego jest to największy z okrągłych kurhanów, jakie kiedykolwiek odkryto w Japonii.

Wiele pozostałości archeologicznych zostało znalezionych w tym miejscu wcześniej. Niektóre z nich są przechowywane w Muzeum Narodowym w Kioto. 2

Linki zewnętrzne

  • Informacja prasowa / ogłoszenie o odkryciu: city.nara.lg.jp (Język japoński)  1. Possible Origins of the Chinese Mirror„, Annette JULIANO, Source, Volume: 4, Number: 2/3, Winter/Spring, 1985[]
  2. Yamato Tomio Maruyama kofun shutsudo-hin„, Kuni shitei bunkazai-tō, kunishitei.bunka.go.jp[]