TikTok jest zakazany na telefonach rządu federalnego w Belgii, dlaczego więc TikTok jest zbanowany?

Belgijski rząd federalny zakazał TikToka na urządzeniach elektronicznych używanych przez urzędników państwowych. Dlaczego więc TikTok jest zbanowany?

Belgijski premier Alexander De Croo powiedział w piątek, 10 marca 2023 r., że chińska aplikacja do udostępniania wideo TikTok została zakazana na komputerach i urządzeniach mobilnych używanych przez urzędników państwowych.

Publiczne oświadczenie, o którym mowa, zostało wydane po posiedzeniu belgijskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Alexander De Croo stwierdził, że belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego ostrzegła, że mogą istnieć zagrożenia związane z danymi zbieranymi przez TikTok.

Belgijscy urzędnicy zasugerowali również, że TikTok prawdopodobnie będzie współpracował z chińskimi służbami wywiadowczymi.

Wicepremier Georges Gilkinet napisał na Twitterze, że decyzja będzie obowiązywać na szczeblu federalnym. Gilkinet napisał, że jest to logiczna i konieczna decyzja.

Premier Alexander De Croo wezwał władze regionalne, prowincjonalne i lokalne do wprowadzenia podobnego zakazu Tiktok. Powiedział, że bezpieczeństwo informacji jest priorytetem.1

Zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na oficjalnej stronie premiera, zakaz będzie obowiązywał przez pół roku, a następnie zostanie poddany ponownej ocenie.

Mathieu Michel, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, powiedział, że ta decyzja ma na celu ochronę danych wrażliwych. Mathieu Michel zwrócił się wcześniej do belgijskiego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego o raport w tej sprawie.

W ostatnich tygodniach podobne zakazy wobec TikToka zostały wprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

Powstaną nowe centra

TikTok utworzy nowe centra, aby zapewnić zaufanie krajów europejskich w obliczu tych zakazów. Zgodnie z zapowiedzią władz, od tego roku dane europejskich użytkowników będą przechowywane w ośrodkach w Irlandii i Norwegii.

Elaine Fox, szefowa TikTok ds. prywatności w Europie, powiedziała w poprzednim oświadczeniu, że dane europejskich użytkowników są przechowywane w centrach w Stanach Zjednoczonych i Singapurze.2

Dlaczego TikTok jest zbanowany?

TikTok, międzynarodowa wersja aplikacji do udostępniania wideo uruchomiona przez ByteDance pod nazwą Douyin w Chinach w 2016 roku, rozprzestrzeniła się na całym świecie w 2017 roku. Szybko rozwijająca się aplikacja budzi jednak pewne wątpliwości ze względu na swoje chińskie pochodzenie.

Aplikacja, która wcześniej była zakazana w Afganistanie, Bangladeszu, Iranie i Pakistanie, w ostatnich latach znalazła się również na agendzie krajów zachodnich, ale z zupełnie innych powodów.

Ze względu na prywatność i bezpieczeństwo cybernetyczne aplikacja TikTok została zakazana na telefonach służbowych niektórych urzędników państwowych w USA, Kanadzie, Danii i wreszcie w Belgii.

Władze uważają, że ważne dane mogą zostać przechwycone, jeśli aplikacja zostanie poddana presji ze strony chińskich służb wywiadowczych.

TikTok został również zakazany na urządzeniach publicznych na Tajwanie w zeszłym roku, pod zarzutem wykorzystywania go przez chiński rząd do celów wojny poznawczej.

W jakich krajach TikTok jest zakazany?

TikTok został częściowo lub całkowicie zakazany z różnych powodów w Afganistanie, Pakistanie, Bangladeszu, Armenii, Indiach, Indonezji, Tajwanie, Iranie, Jordanii, Azerbejdżanie, Danii, Belgii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 5 lat. Jednak niektóre z tych zakazów trwały tylko kilka dni.  1. Tijdelijk verbod op TikTok op diensttoestellen federale overheid„, www.premier.be, March 10, 2023[]
  2. The Brussels Times with Belga, March 8, 2023[]