Utylizacja szczątków ludzkich

Utylizacja szczątków ludzkich

Metody usuwania szczątków ludzkich i obrzędy praktykowane podczas pochówku różnią się w zależności od religii i kultury. Chociaż pochówek i kremacja są obecnie najczęstszymi metodami usuwania, ludzie praktykowali wiele różnych metod od paleolitu.

Pogrzebanie

Utylizacja szczątków ludzkich, Pogrzebanie

Inhumacja, jedna z najpowszechniejszych metod utylizacji na całym świecie, polega na umieszczaniu zwłok w ziemi. Zwykle odbywa się to poprzez zakopanie ciała w dole o głębokości od 1 metra do 2 metrów. Ciało można pochować razem z trumną, w całunie lub nago. W niektórych kulturach wraz ze zmarłym chowane są również rzeczy zmarłego. W przeszłości, zwłaszcza od epoki chalkolitu do epoki żelaza, powszechne było chowanie zwłok wraz z kosztownościami i przedmiotami, które mogły się przydać po śmierci.

Wśród naukowców nie ma zgody co do tego, kiedy po raz pierwszy zastosowano inhumację. Szacuje się jednak, że pojawił się w środkowym paleolicie.1 Istnieje wiele badań, które pokazują, że pierwszym gatunkiem ludzkim, który świadomie grzebał swoich zmarłych, byli neandertalczycy.2

Pogrzeb z trumną

W przypadku pochówku powszechną praktyką jest zakopywanie ciała po umieszczeniu go w trumnie. W tym przypadku zmarły mógł być owinięty całunem lub ubrany w strój ceremonialny. Kształt, rozmiar i surowiec, z którego wykonana jest trumna, różnią się w zależności od kultury, religii, tradycji i warunków ekonomicznych.

Jednak niektórzy wolą pochówek bez trumny, ponieważ trumny opóźniają proces rozkładu.

Pogrzeb bez trumny

Pochówek bez trumny jest tak samo powszechny jak pochówek z trumną. Ogólnie rzecz biorąc, pochówek bez trumny jest preferowany w przypadkach, gdy pożądane jest szybkie zakończenie procesu rozkładu.

Pogrzeb z całunemPochówek bez całunu
Ciało chowane jest w całunie ze względów religijnych, moralnych i higienicznych.Ciało jest chowane nago z powodu osobistych preferencji lub konieczności. W niektórych krajach jest to zabronione.

Kremacja

Kremacja to metoda pozbywania się zwłok ludzkich poprzez spalenie zwłok. W dzisiejszych czasach kremacja jest zwykle zakończona w krematoriach w ciągu około 2 lub 3 godzin. Jednak w niektórych krajach proces ten może odbywać się na zewnątrz i przez dłuższy czas.

Wbrew powszechnemu przekonaniu całe ciało po kremacji nie zamienia się w popiół. Pozostałe fragmenty kości są rozdrabniane za pomocą mechanicznego młynka i przekazywane uprawnionym krewnym zmarłego.

Nie jest jasne, kiedy praktykowano pierwszą kremację. Ale liczące prawie 20 000 lat ludzkie szczątki (LM1) odkryte w Australii w 1969 roku są jednymi z najwcześniejszych znanych kremacji.3 Najstarsze przykłady w Europie pochodzą z neolitu.4

Wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa praktyki kremacyjne zostały w dużej mierze zarzucone, ale zapotrzebowanie na kremację zaczęło rosnąć od końca XIX wieku. Według badania z 2020 r. wskaźniki kremacji przekraczają 70% w Kanadzie, Czechach, Danii, Niemczech, Hongkongu, Japonii, Singapurze, Korei Południowej, Szwecji, Szwajcarii, Tajlandii i Wielkiej Brytanii.5

Ekskarnacja

Ekskarnacja to praktyka usuwania narządów z ciała zmarłego i obdzierania ciała ze zwłok z kości przed pochówkiem. Jest to jeden z najstarszych zwyczajów śmierci i jest praktykowany w niektórych społecznościach nawet w czasach nowożytnych.

Liczące 160 000 lat ludzkie szczątki (Homo sapiens) znalezione w Etiopii są najstarszym archeologicznym dowodem ekskarnacji.6

Ekskarnacja z ostrzami

Jest to praktyka skrobania ciała zmarłego narzędziem tnącym. Był to powszechny zwyczaj w niektórych społecznościach w czasach prehistorycznych. Niektóre znaleziska archeologiczne wskazują również na kanibalizm.

Niebiański pogrzeb

Jest to technika ekskarnacji, w której zwłoki pozostawia się na szczytach gór. W tym zwyczaju mięso zmarłych jest zjadane przez mięsożerne ptaki i zwierzęta padlinożerne. Jest powszechnie praktykowany w Chinach, Tybecie, Mongolii, Bhutanie i Indiach.

W zaratusztrianizmie zmarli są zabierani do struktur zwanych Wieżami Ciszy i pozostawiani na zewnątrz dla mięsożernych ptaków.

Pogrzeb na drzewach

Jest to umieszczenie na chwilę ciała zmarłego na drzewie. Po rozłożeniu ciała zmarłego, pozostałe kości są zwykle albo zakopywane, albo przewożone w inne miejsce. Był praktykowany przez niektórych aborygeńskich Australijczyków, rdzennych Amerykanów i społeczności szamańskie.

Ekologiczne metody unieszkodliwiania szczątków ludzkich

W XXI wieku opracowano nowe metody usuwania zwłok ludzkich w związku ze zmianami klimatycznymi, globalnym ociepleniem, problemami środowiskowymi i problemami ekologicznymi.

Promession

Promession to metoda usuwania szczątków ludzkich poprzez liofilizację. Został opracowany przez szwedzką biolog Susanne Wiigh-Mäsak, która zmarła w 2020 roku.

W tej metodzie ciało zmarłego jest krystalizowane w ciekłym azocie w temperaturze -196°C, a następnie rozbijane na cząstki za pomocą wibracji. Pozostałości w postaci suchego proszku zasypywane są trumną w ziemi i najpóźniej w ciągu roku zamieniają się w próchnicę.7

Resomacja (Akwamacja / Kremacja wodna)

Resomacja, znany również jako hydroliza alkaliczna, jest metodą opracowaną jako alternatywa dla inhumacji lub kremacji. Opiera się na zasadzie, że ciało zmarłego rozkłada się na składniki chemiczne w gorącej wodzie.

Najpierw ciało umieszcza się w naczyniu ciśnieniowym. Następnie naczynie ciśnieniowe napełnia się wodą i dodaje wodorotlenek potasu. Po namoczeniu ciała w wodzie o temperaturze 160°C przez około 4 do 6 godzin pozostają tylko zmiękczone kości. Kości są mielone na proszek i zwracane rodzinie zmarłego. Brązową ciecz składającą się ze składników chemicznych usuwa się innymi metodami.

Terramacja

Jest to metoda szybkiego przekształcania szczątków ludzkich w kompost poprzez aktywność drobnoustrojów w specjalnych warunkach. Materiały takie jak zrębki, słoma i lucerna służą do przyspieszenia rozkładu. Ciała zamieniają się w kompost w ciągu zaledwie jednego do dwóch miesięcy.

  1. Intentional Human Burial: Middle Paleolithic (Last Glaciation) Beginnings„, Yuri SMIRNOV, Journal of World Prehistory, Vol 3, No 2[]
  2. „The Human Past”, Chris SCARRE, Thames & Hudson, ISBN: 9780500290637[]
  3. Pleistocene human remains from Australia„, J. M. Bowler, Rhys Jones, Harry Allen & A. G. Thorne[]
  4. The Origins of Cremation in Europe„, Agnieszka GIL-DROZD, Ana­lecta Archa­eolo­gica Res­so­viensia, Vol 5, 2010[]
  5. 2022 NFDA Cremation & Burial Report„, National Funeral Directors Association, July 2022[]
  6. Clark, J., Beyene, Y., WoldeGabriel, G. et al. „Stratigraphic, chronological and behavioural contexts of Pleistocene Homo sapiens from Middle Awash, Ethiopia” Nature 423, 747-752, 2003[]
  7. Ecological burial„, Promesa Website[]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments