Symboliczne Znaczenia Zieleni Z Przykładami Z Mitologii

Symboliczne Znaczenia Zieleni Z Przykładami Z Mitologii

Istnieje wiele mitologicznych i folklorystycznych postaci przedstawionych na zielono na całym świecie iw mitologiach europejskich, takich jak zielony człowiek, zielone wróżki itp. Niektóre z nich są określane jako życzliwe i pomocne, podczas gdy inne są określane jako złośliwe i podstępne. Ale statystycznie kolor zielony jest często kojarzony z pozytywnymi cechami i naturą w mitologii.

Zielony w Mitologiach Europejskich

Według starożytnych źródeł, w mitologii nordyckiej nie ma bóstwa związanego z kolorem zielonym. Jednak Freyr jest czasami przedstawiany jako zielony. Należy również zauważyć, że drzewo świata, Yggdrasil, jest często przedstawiane jako cis, który pozostaje zielony przez cały rok.

W mitologii greckiej Demeter, córka Rei i Kronosa, była kojarzona z kolorem zielonym. Nie powinno dziwić, że z kolorem zielonym kojarzona była rolnicza bogini.

W fińskiej mitologii Tapio jest rodzajem leśnego boga lub leśnego ducha. Dziś ilustratorzy często przedstawiają go w kolorze zielonym lub z zielonymi liśćmi. Pod tym względem przypomina zielonego człowieka brytyjskiego i europejskiego folkloru.

Zielony w Mitologii Egipskiej

Drzewa, które każdej jesieni zrzucają liście, na wiosnę znów stają się zielone. Dlatego odrodzenie jest często kojarzone z kolorem zielonym, przez analogię do tego zazieleniania. Tak jak w starożytnym Egipcie…

W starożytnym Egipcie odrodzenie było często kojarzone z kolorem zielonym. Dlatego Ozyrys, starożytny egipski bóg zmarłych, rolnictwa i odrodzenia, jest często przedstawiany jako zielonoskóry.

Zielony w Słowiańskiej Mitologii

Jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi na myśl, gdy w syberyjskim folklorze pojawia się o zieleni, jest zielony tydzień. Ale zanim zaczniemy mówić o zielonym tygodniu, koniecznie trzeba poznać Rusałkę.

Rusałka to rodzaj kobiecej nadprzyrodzonej istoty w słowiańskim folklorze. Starożytni Słowianie na ogół wierzyli, że mieszka w jeziorach. Jest zwykle przedstawiana jako zielonowłosa lub zielonoskóra. Istnieją jednak różnice regionalne w przedstawieniach. W niektórych regionach jest przedstawiana jako urocza wróżka, aw innych jako brzydka kobieta.

Rusałkę często opisuje się jako istotę, która swoim pięknem fascynuje mężczyzn. Mężczyźni, którzy podążają za nią w głębiny jezior, umierają przez utonięcie.

Zielony Tydzień, znany również jako Tydzień Rusałki, to pogańskie święto obchodzone przez Słowian na początku czerwca. Aby nie odbiegać od głównego tematu, nie rozmawiamy o szczegółach festiwalu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zielonym tygodniu…

Według starożytnych Słowian Rusałka jest znacznie bardziej niebezpieczna podczas zielonego tygodnia. Dlatego na początku czerwca nie powinno się pływać w jeziorach.

Zielony w Mitologii Tureckiej

W mitologii tureckiej zieleń i błękit symbolizowały wschód i niebo. Kolor zielony często kojarzy się z naturą. Zanim przejdziemy do szczegółów, potrzebujemy pomocy od etymologii.

Stare tureckie słowo oznaczające zielony to „yaşıl”. „Yaşıl” pochodzi od „yaş-„, co oznacza wilgotność. Również słowo „yış-yiş” oznacza „las”. Oto przykład z Inskrypcji Orkhon:

𐰃𐰠: 𐱃𐰆𐱃𐰽𐰴: 𐰘𐰃𐰼: 𐰇𐱅𐰰𐰤: 𐰘𐰃𐱁: 𐰼𐰢𐱁
Transliteracja: İl: tutsk: yir: Ötüken: YIŞ: ermş.
Znaczenie: Najlepszym miejscem do życia jest las Ötüken. / Las Ötüken to najlepsze miejsce do przyjęcia jako kraj.

Yaşıl lub Yaşılhan to także imię syna Ülgena, boga dobroci, miłosierdzia i pogody. Yaşılhan odpowiada za zazielenianie drzew i ochronę przyrody.

Według mitów tureckich, po tym, jak Ülgen stworzył człowieka, wysłał kruka do Kuday, by poprosił o duszę. Kiedy kruk wracał po zabraniu duszy, zobaczył na ziemi padlinę. Kiedy kruk otworzył usta, by zjeść padlinę, dusza w dziobie wpadła do lasu porośniętego sosnami. Dlatego dzisiaj sosny nie zrzucają liści. Drzewa takie jak sosna i jałowiec nie potrzebują wiosną Yaşılhan. Bo dzięki duszy, którą kruk wpada do lasu, zachowują swoją zieleń przez cały rok.


Wiedza mnoży się, gdy się ją dzieli: