Chirurgia mózgu czy rytuał? Archeolodzy znaleźli 3500-letnią czaszkę z dziurą

Ludzka czaszka z epoki brązu odkryta podczas wykopalisk w północnym Izraelu może wskazywać na nieudaną operację mózgu.

Archeolodzy poinformowali wcześniej, że w grobowcu w starożytnym mieście Megiddo odnaleźli szczątki szkieletu dwóch oddzielnych osób i niektóre przedmioty nagrobne. Jednak artykuł badawczy na ten temat został opublikowany w PLOS One w środę, 22 lutego 2023 r.1

Megiddo
Jest to starożytne miasto położone około 128 kilometrów na północ od Jerozolimy. Ze względu na swoje strategiczne położenie było jednym z ważnych miast Lewantu w epoce brązu i epoki żelaza.

Pierwszą rzeczą, która zwróciła uwagę archeologów, którzy dokonali odkrycia, była dziura w jednej z czaszek. Otwór w kości czaszki ma wymiary około 31 x 32 mm.

Chirurgia mózgu czy rytuał? Archeolodzy znaleźli 3500-letnią czaszkę z dziurą
Pasek skali w punktach aib wynosi 2 mm, a pasek skali w punkcie c wynosi 1 cm.
Fotografia: Kalisher et al., 2023, PLOS ONE ©️CC-BY 4.0

Rachel Kalisher, naczelna autorka artykułu, mówi, że u jednego ze zmarłych zastosowano trepanację terapeutyczną.

Trepanacja
Jest to zabieg chirurgiczny polegający na wykonaniu otworów w czaszce. Wiadomo, że był praktykowany do różnych celów od epoki neolitu. Cel interwencji chirurgicznej może być terapeutyczny lub rytualny.

We wschodniej części Morza Śródziemnego liczba czaszek, w których praktykowano trepanację, jest niewielka, chociaż w niektórych regionach jest to powszechne. Według artykułu czaszka znaleziona w Megiddo i datowana na okres między 1550 pne a 1450 pne jest najstarszą próbką, jaką kiedykolwiek znaleziono w Lewancie i wokół niego. Między innymi dlatego to odkrycie jest tak ważne z archeologicznego i antropologicznego punktu widzenia.

Analizy DNA szczątków organicznych wskazują, że ci w grobowcu byli najprawdopodobniej braćmi. Zgodnie z artykułem młodszy brat jest nastolatkiem lub na początku dwudziestki, a starszy ma od 21 do 46 lat.

Kalisher mówi, że bracia mają wysoki status społeczny, być może z królewskiego rodu. Według Kaliszera wskazują na to cenne przedmioty grobowe w grobowcu, praktyka trepanacji oraz długotrwała zdolność braci do przeciwstawiania się chorobom zakaźnym.

W badaniu stwierdzono, że obaj bracia mieli objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza, pewne nieprawidłowości szkieletowe, różne zmiany chorobowe i oznaki stanu zapalnego. Podkreślono również, że starszy brat ma dodatkowy ząb trzonowy.

Pasek skali ma 1 cm.
Fotografia: Kalisher et al., 2023, PLOS ONE ©️CC-BY 4.0

Według badań obaj bracia walczyli z chorobą przez długi czas, zanim umarli. Chociaż naukowcy podejrzewają, że bracia mieli trąd lub gruźlicę, potrzeba więcej badań, aby postawić ostateczną diagnozę.

Wbrew temu wszystkiemu nie wiadomo, na jaką chorobę trepanację wykonywano u starszego brata. Wydaje się jednak, że po nawierceniu i wycięciu czaszki nie nastąpiła poprawa stanu kości czaszki. Oznacza to, że starszy brat zmarł kilka dni, a może nawet godzin po trepanacji.

Chirurgia mózgu czy rytuał?

Wiadomo, że trepanacja była praktykowana zarówno w celach terapeutycznych, jak i rytualnych od epoki neolitu.

Jednak według badań czaszka starszego brata została nawiercona przed śmiercią. Ponieważ najwyraźniej dbano o to, aby nie przebić błony zwanej oponą twardą. Dodatkowo kolor brzegów otworu sugeruje, że czaszkę wiercono za życia mężczyzny.  1. Kalisher R, Cradic MS, Adams MJ, Martin MAS, Finkelstein I (2023) Cranial trephination and infectious disease in the Eastern Mediterranean: The evidence from two elite brothers from Late Bronze Megiddo, Israel. PLoS ONE 18(2): e0281020.[]