Archeolodzy odkryli sumeryjski pałac i świątynię z III tysiąclecia pne

Archeolodzy odkryli sumeryjski pałac i świątynię z III tysiąclecia pne

W Iraku archeolodzy odkryli pozostałości prawie 4500-letniego sumeryjskiego pałacu i świątyni poświęconej boga Ninurta.

Odkrycia dokonał zespół brytyjskich i irackich archeologów w starożytnym sumeryjskim mieście Girsu, około 300 km na południowy wschód od stolicy Iraku, Bagdadu.

Girsu, jedno z najstarszych sumeryjskich miast, zostało po raz pierwszy odkopane w 1877 roku pod kierownictwem francuskiego archeologa Ernesta de Sarzec. Jednak z nielicznymi wyjątkami przez długi czas nie prowadzono na tym stanowisku żadnych badań archeologicznych. W międzyczasie Girsu zostało zniszczone przez nielegalne wykopaliska i grabieże.

Znaleziska archeologiczne, które zostały przeniesione do różnych muzeów na całym świecie bez szczegółowej dokumentacji, to kolejny czynnik utrudniający badanie historii Girsu jako całości.

Położenie starożytnego miasta Girsu w Iraku

Projekt Girsu został stworzony przez British Museum, aby zapobiec takim problemom, ponownie zbadać stare znaleziska archeologiczne i kontynuować wykopaliska nowoczesnymi metodami. Projekt, prowadzony przez Sébastiena Reya, kuratora Starożytnej Mezopotamii w British Museum, jest finansowany przez J. Paul Getty Museum w Los Angeles.

Podczas nowożytnych wykopalisk prowadzonych w Girsu w ramach projektu odkryto pozostałości pałacu sprzed 4500 lat oraz wiele tabliczek klinowych. Jest to interpretowane jako ważne odkrycie, które rzuca światło na historię Sumeru i pozwala dowiedzieć się więcej o Sumerach.

Niektóre ściany pałacu z cegły mułowej są dziś przechowywane w muzeum w Bagdadzie.

Nie tak dawno temu w innym starożytnym mieście niedaleko Girsu odkryto liczący 5000 lat sumeryjski pub:

Odkryto przepis na piwo i 5000-letni sumeryjski pub

Wraz z pałacem i tabliczkami z pismem klinowym podczas wykopalisk archeolodzy natrafili także na pozostałości świątyni poświęconej boga Ninurta.

Ninurta
Jest sumeryjskim bogiem, znanym również jako Ninĝirsu, i jest uważany za syna głównego boga Enlila. Był związany z rolnictwem, rolnictwem, leczeniem, łowiectwem, a później wojną. Wojowniczy charakter Ninurty wpłynął również na Asyryjczyków. Dlatego też zalicza się go do panteonu asyryjskiego.1

Archeolodzy twierdzą, że tabliczki z pismem klinowym znalezione w Girsu mogą zmienić niektóre rzeczy, które wiemy o Sumerach.

Girsu: starożytne sumeryjskie miasto

Nie jest jasne, kiedy Girsu, jedno z pierwszych sumeryjskich miast, było na stałe zasiedlone przez ludzi, ale wiadomo, że w 6 tysiącleciu pne w mieście istniały pewne osady. Uważa się jednak, że główna działalność miasta rozpoczęła się w okresie wczesnodynastycznym w III tysiącleciu pne. Obecność dużej liczby artefaktów archeologicznych z tego okresu potwierdza to oszacowanie.

Diorytowy posąg Gudei, około 2120 pne, Luwr
Diorytowy posąg Gudei, około 2120 pne, Luwr

Choć straciło swoje cechy polityczne po panowaniu króla Gudei, Girsu przez wiele lat utrzymywało swoje znaczenie jako centrum religijne.2

Linki zewnętrzne  1. „The God Ninurta: In the Mythology and Royal Ideology of Ancient Mesopotamia”, Amar ANUNS, Neo-Assyrian Text Corpus Project, 2002, ISBN: 9789514590573^
  2. „Gudea and his dynasty”, Dietz Otto EDZARD, University of Toronto Press, 1997, ISBN: 9781442675551^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments