Mabon i Rwiswnonoc Jesienna Świętowali w Stonehenge

Mabon i Rwiswnonoc Jesienna Świętowali w Stonehenge

Historyczne miejsce w Anglii gościło obchody Mabon rano 23 września. Wiele osób w Wielkiej Brytanii zebrało się w Stonehenge we wczesnych godzinach dnia, aby obejrzeć wschód słońca.

Stonehenge, jeden z najważniejszych symboli kultury Wielkiej Brytanii, stał się przedmiotem uwagi odwiedzających uroczystości Mabon i rwiswnonoc jesienna.

Wiele osób z różnych zakątków kraju zebrało się w Stonehenge, aby obserwować wschód słońca z pierwszym światłem dnia i świętować jesienne równonocy.

Niektórzy goście powiedzieli, że pogoda była trochę chłodniejsza i zachmurzona niż w zeszłym roku. Jednak ceremonia trwała nawet po tym, jak słońce wzrosło nad horyzontem.

Władze ostrzegają odwiedzających, aby byli ostrożni i nie dotykać kamieni, ale niektórzy eksperci od dziedzictwa kulturowego nadal sceptycznie nastawiają do umożliwienia historycznym miejscom na organizację takich wydarzeń.

Co to jest Mabon?

Podobnie jak Lughnasadh i Samhain, Mabon jest jednym z trzech festiwali zbiorów w kulturze celtyckiej i europejskim pogaństwie. Zazwyczaj obchodzony jest między 21 września a 24 września na półkuli północnej. W Mabon, który symbolizuje koniec lata i początek jesieni, podkreślono koncepcje równowagi i wdzięczności.

23 września i 21 marca długości dnia i nocy są równe na całym świecie. Pojęcie równowagi w Mabon pobiera swoje korzenie z tej równości. Od 23 września wyższość światła przechodzi w ciemność. Na półkuli północnej noce są dłuższe niż za dni. Ten okres, który zbiega się z czwartym tygodniem września, jest okresem, w którym obecna uprawa jest recenzowana po zbiorach na nadchodzącą zimę. Pojęcie wdzięczności w Mabon pobiera korzenie z tych zbiorów.

Fall autumn fruits mabon
Gabriele M. Reinhardt | Jesienne Owoce

W obchodach Mabon zwykle spożywane są świeżo zebrane owoce sezonowe, takie jak jabłka, winogrona i figi. Czasami kadzidło, takie jak mędrzec i cynamon, są spalane.

Historia Stonehenge

Chociaż uważa się, że struktury w Stonehenge zostały zbudowane w epoce brązu, obecność neolitycznych grobowców na tym obszarze wskazuje, że ziemia wokół Stonehenge była używana przez ludzi od znacznie wcześniejszych czasów.1

Stonehenge, jeden z najważniejszych symboli kultury Wielkiej Brytanii w całej historii, został zawarty na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1986 roku. Każdego roku odbywa się wiele uroczystości, takich jak Lughnasadh, Mabon i Samhain.  1. Lives Before and After Stonehenge, Journal of Archaeological Science: Reports 20, 2018, 692-710^