Zdanie o Grzebieniu z Epoki Brązu Znalezionym w Izraelu Zostało Przetłumaczone

Zdanie o Grzebieniu z Epoki Brązu Znalezionym w Izraelu Zostało Przetłumaczone

Epigraf Daniel Vainstub przetłumaczył zdanie na grzebieniu wszy z kości słoniowej znalezionym w izraelskim stanowisku Szefela i datowanym na epokę brązu.

Według artykułu opublikowanego w „Jerusalem Journal of Archeology”, 17-literowe zdanie na grzebieniu oznacza: „Niech ten kieł wykorzeni wszy włosów i brody”.1

Grzebień został pierwotnie znaleziony podczas wykopalisk w starożytnym mieście Lachisz (לכיש) w Izraelu w 2016 roku. Jednak litery na grzebieniu zostały przeoczone, ponieważ były mniejsze niż trzy milimetry. Odkrywcą listów była Madeleine Mumcuoğlu, asystentka naukowa z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Mumcuoğlu powiedział, że odkrył litery podczas fotografowania grzebienia w 2021 roku.

Ruiny w Lachish
Oren Rozen ©️CC BY-SA 3.0

Grzebień, który ma około 2,5 cm szerokości i 3,5 cm długości, ma szeroko rozstawione zęby po jednej stronie i wąsko rozstawione zęby po drugiej stronie. To pokazuje, że jedna strona grzebienia służy do rozplątywania włosów, a druga do usuwania wszy. Tak jak niektóre dzisiejsze grzebienie na wszy.

Eksperci uważają, że grzebień pochodzi z 1700 p.n.e., na podstawie analizy paleograficznej. Profesor Yosef Garfinkel z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie:

Próbowaliśmy dwukrotnie datować radiometrycznie na Uniwersytecie Oksfordzkim, ale w próbkach nie było wystarczającej ilości węgla.

Datowanie opiera się na analizie paleograficznej, czyli kształtu liter. Mamy najwcześniejszą formę, która charakteryzuje środkową epokę brązu. Grzebień może również pochodzić z lat 1900 pne lub 1800 pne, ale dla pewności sugerujemy około 1700 pne.” (11 listopada 2022 – ULUKAYIN)

Fakt, że grzebień wykonany jest z kości słoniowej wskazuje, że osoba używająca grzebienia jest osobą o wysokim statusie społecznym. Według ekspertów kość słoniowa musiała zostać sprowadzona z Egiptu, ponieważ w starożytnym Kanaanie nie żyły żadne słonie. Z drugiej strony grzebień na wszy z kości słoniowej pokazuje, że nawet tysiące lat temu ludzie prowadzili wojnę z wszami, a nawet ludzie o wysokim statusie nie byli chronieni przed wszami.

Najstarsze Zdanie Napisane Pierwszym Alfabetem

Przyjmuje się, że pierwsze kroki na drodze do wynalezienia pisma zostały podjęte w historycznym regionie Sumeru w Mezopotamii i Egipcie w drugiej połowie IV tysiąclecia p.n.e. Jednak te wczesne systemy pisma składały się z piktogramów i hieroglifów, to znaczy nie były alfabetyczne.2

Według aktualnych informacji alfabetyczny system pisma został po raz pierwszy użyty w starożytnym Kanaanie w pierwszej połowie II tysiąclecia p.n.e. Tablice zapisane w pierwszym alfabecie, zwane także „pismem kananejskim” lub „pismem protosynaickim”, znajdowano już wcześniej w Izraelu. Składały się jednak tylko z kilku liter lub słów. Ponieważ tekst na grzebieniu jest pełnym zdaniem, określa się go jako „najstarsze zdanie zapisane w pierwszym alfabecie”.

Pismo kananejskie jest uważane za przodka pisma fenickiego, hebrajskiego i starożytnego arabskiego.  1. A Canaanite’s Wish to Eradicate Lice on an Inscribed Ivory Comb from Lachish„, Jerusalem Journal of Archaeology^
  2. David STASAVAGE, „Biogeography, Writing, and the Origins of the State„, The Handbook of Historical Economics, ISBN: 9780128158746, Academic Press, 2021, p. 881-902^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments