Tajemnicze Odkrycie na Słowacji: Znaleziono Bezgłowe Szkielety

Archeolodzy dokonali ostatnio na Słowacji mrożącego krew w żyłach odkrycia. Na zachodzie kraju znaleziono wiele bezgłowych szkieletów z epoki neolitu.

Archeolodzy badający wczesne osady neolityczne w zachodniej Słowacji natknęli się na masowy grób sprzed około 7000 lat. Według pierwszych badań w grobowcu znajdują się szkielety 35 różnych osobników.

Najbardziej przerażającą rzeczą w szkieletach znalezionych w pobliżu miasta Vráble jest to, że prawie wszystkie z nich są bezgłowe. Wszystkie poza jednym z 35 szkieletów znalezionych w grobowcu nie mają czaszki. Jedyny szkielet z czaszką należy do małego dziecka.

Archeolodzy i antropolodzy, którzy dokonali odkrycia, uważają, że większość szkieletów w grobowcu należy do młodych ludzi w wieku 18-35 lat. Jednak dokładny wiek szkieletów zostanie określony po analizie antropologicznej.

Pozycja szkieletów w grobowcu wskazuje, że ciała zostały przypadkowo wrzucone do rowu.

Podobne bezgłowe szkielety znaleziono w pobliżu Vráble w badaniach prowadzonych przez Uniwersytet Christiana Albrechta w Kilonii i Słowacką Akademię Nauk – Instytut Archeologii.1

Trzy Sąsiednie Osady

W pobliżu masowego grobu, w którym odkryto szkielety, znajdują się trzy sąsiednie osady. Jedna z tych trzech osad, którą można było uznać za dość dużą jak na ten okres (Kultura Ceramiki Wstęgowej Rytej, 5250-4950 pne), była otoczona rowem.

Odkrycie szkieletów w rowie przywodzi na myśl wiele możliwości. Dla profesora Martina Furholta to jak śledztwo kryminalne, w którym każdy szczegół musi zostać dokładnie oceniony.

Martin Furholt, profesor archeologii protohistorycznej i archeologii społecznej, mówi, że ten rów może być miejscem pochówku społecznych wyrzutków, takich jak przestępcy. Dekapitacja szkieletów potwierdza tę hipotezę. Furholt zwraca jednak uwagę, że te zwłoki zakopane w rowie mogą być przesłaniem dla bogów lub natury.

Profesor Martin Furholt powiedział ULUKAYIN w korespondencji internetowej z dnia 6 października 2022 r. dotyczącej odkryć:

Jeszcze nie wiemy dokładnie, w jaki sposób usunięto te głowy, czy to przed, czy pośmiertnie. Zawsze brakuje najwyższych kręgów, ale do tej pory nie znaleźliśmy żadnych śladów nacięć. Czekamy więc z bardziej szczegółowymi interpretacjami.”

Dr. Katharina Fuchs z Instytutu Klinicznej Biologii Molekularnej (CAU) powiedziała w tej samej korespondencji:

Nie mamy żadnych dowodów na rytuał związany z trofeami ani nawet scenariusz związany z konfliktem dla Vráble. Konieczne są dalsze i bardziej szczegółowe badania kości w celu zbadania możliwych scenariuszy, kiedy i w jaki sposób usunięto głowy (np. niektóre nadal mają swoje pierwsze kręgi szyjne, a nie jesteśmy jeszcze pewni co do śladów nacięć. Gwałtowna „dekapitacja” jest więc niczym o czym teraz pisać). Nie jesteśmy również pewni dokładnego profilu wiekowego zmarłych.

Katharina Fuchs stwierdziła, że ​​w mediach należy unikać kuszących „dramatycznych” wypowiedzi i kontynuowała w następujący sposób:

Oczywiście: czaszki wydawały się mieć bardzo specyficzne znaczenie dla tej społeczności, jak już wspomniał mój kolega Martin (wiele opcji! magiczne, rytualne, osobiste…). A to, w połączeniu z liczbą osobników, sprawia, że ​​znalezisko jest tak wyjątkowe w kontekście LBK (Kultura Ceramiki Wstęgowej Rytej).

Jaki mógł być powód, dla którego pośród znalezisk w grobowcu nie znaleziono niczyjej głowy, z wyjątkiem małego dziecka? Dlaczego nie usunęli głowy dziecka? Czy w grobowcu mogą być dorosłe osoby, które popełniły zbrodnie? Zuzana Hukeľová, osteoarcheolog z Instytutu Archeologii Słowackiej Akademii Nauk, odpowiedziała na następujące pytania:

Znalezienie dziecka jest wątpliwe i nie znamy na to odpowiedzi. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musielibyśmy zrozumieć, dlaczego dorosłe osobniki zostały umieszczone w dole. Dziecko mogło zostać po prostu dodane do dołu bez żadnych Być może został tam pochowany, ponieważ nie reprezentował ważnego członka społeczeństwa (nadal zbyt młody), więc jego czaszka nie była tak „cennym” trofeum jak czaszka dorosłego, kto wie?

W neolicie bardzo trudno, jeśli nie niemożliwe, powiedzieć, kto był „przestępcą” (i jakie czyny były uważane za przestępstwa). Bezgłowi ludzie pochowani w rowie mogli być tymi, którzy pierwotnie mieszkali w osadzie, albo z dwóch pozostałych osad, albo totalnymi obcokrajowcami. Na boisku nie zauważyliśmy żadnych widocznych śladów przemocy, ale nie oznacza to, że osoby te nie umarły gwałtowną śmiercią, gdyż nie wszystkie brutalne spotkania pozostawiają ślady na kościach (np. utonięcie, dźgnięcie w brzuch, zadławienie, zatrucie)…). Tak więc bez szczegółowej analizy bardzo trudno jest powiedzieć, jakie były przyczyny śmierci osób pochowanych w Vráble. Istnieją setki możliwych scenariuszy i musimy być bardzo ostrożni, aby wybrać najbardziej prawdopodobny.” (11 października 2022 r.)

Wśród ludzkich szczątków odkrytych wcześniej w pobliżu Vráble było wiele bezgłowych szkieletów.2  1. Das Rätsel der kopflosen Skelette„, Christian-Albrechts-Universität zu Kiel, 04.04.2022[]
  2. The Burials and Human Remains from the LBK and Želiezovce Settlement Site of Vráble„, Archaeology In The Žitava Valley I, Nils Müller-Scheeßel & Zuzana Hukeľová, Sidestone Press, 2020[]