Aktywiści Rzucają Puree Ziemniaczane na 130-Letnim Obrazie Claude’a Moneta

Aktywiści Rzucają Puree Ziemniaczane na 130-Letnim Obrazie Claude’a Moneta

W Niemczech dwóch działaczy na rzecz klimatu rzuciło tłuczonymi ziemniakami w 130-letni obraz Claude’a Moneta. Po incydencie zatrzymano cztery osoby.

Incydent miał miejsce w Museum Barberini, muzeum sztuki w Poczdamie, w niedzielę 23 października 2022 roku. Dwóch działaczy na rzecz klimatu w pomarańczowych kamizelkach wlało żółty płyn w obraz „Meules” francuskiego malarza impresjonisty Claude’a Moneta z 1891 roku. Potem przykleili ręce do ściany klejem i powiedzieli, że wszyscy są w katastrofie klimatycznej.

Wkrótce stało się jasne, że żółty płyn, który pokrył prawie cały obraz, to tłuczone ziemniaki.

Odpowiedzialność wzięła na siebie grupa aktywistów o nazwie Letzter Generation (Ostatnie Pokolenie), która krytykuje politykę rządu niemieckiego wobec produkcji paliw kopalnych.

Podobny protest odbył się również w ostatnim czasie w Londynie. 14 października dwóch działaczy na rzecz klimatu rzuciło zupą pomidorową na obraz holenderskiego malarza postimpresjonistycznego Vincenta van Gogha z 1888 roku.

Według oświadczenia zamieszczonego na oficjalnym koncie Muzeum Barberini na Twitterze obraz nie został poważnie uszkodzony, ponieważ był przeszklony. Jednak urzędnicy i miłośnicy sztuki nadal obawiają się, że protesty rozprzestrzenią się na cały świat.

Według niemieckiej agencji informacyjnej DPA, cztery osoby biorące udział w incydencie zostały zatrzymane przez niemiecką policję.

Obraz zostanie ponownie wystawiony w środę 26 października 2022 roku, po zakończeniu prac porządkowych.

O Obrazie

„Meules” jest częścią serii 25 prac namalowanych przez Claude’a Moneta w latach 1890-1891. W tej serii Monet przedstawia stosy zboża zebrane w różnych porach roku i o różnych porach dnia, pod różnymi kątami światła.

Claude Monet – Meules (1891)

Obraz ukończony w 1891 roku ma 92 cm szerokości i 73 cm długości. Monet chciał zwrócić uwagę na stosy zboża, wykorzystując kompozycję diagonalną.

Obraz, który na aukcji w 2019 r. kupił niemiecki biznesmen Hasso Plattner za około 110 mln dolarów, od 2020 r. można oglądać w Muzeum Barberini.1  1. Monet ‘Meules’ painting sells for record $110.7 million at auction, CNBC, 14.04.2019^