W Danii odkryto salę wikingów, która ma prawdopodobnie 1000 lat

Jon Olav Eikenes ©CC BY 2.0 | Reprezentatywny obraz

Archeolodzy z Nordjyske Museer znaleźli dużą salę wikingów w Hune w północnej Danii. Uważa się, że szczątki mają około 1000 lat.

Podczas wykopalisk w Hune, około 300 kilometrów na północny zachód od stolicy, Kopenhagi, znaleziono niedawno pozostałości budynku, który uważano za halę Wikingów.

Na podstawie cech architektonicznych pozostałości uważa się, że pochodzi z okresu Haralda Blåtanda. Oznacza to, że hala ma około 1000 lat.

Kim jest Harald Blatand?
Harald Blåtand jest królem Danii, który rządził od 958 do 985/987. Był synem Gorma i Thyry, ale data jego urodzenia jest nieznana. Harald Blåtand jest również znany jako król, który wprowadził chrześcijaństwo do Danii. Nazwa dzisiejszej technologii Bluetooth pochodzi od pseudonimu Haralda Blåtanda „niebieski ząb”.

Urzędnicy z Nordjyske Museer poinformowali, że hala ma około 10 metrów szerokości i 40 metrów długości.

Odkopana sala Wikingów.
Nordjyske Museer

Archeolog Thomas Rune Knudsen powiedział, że jest to największa tego typu konstrukcja odkryta w ciągu ostatnich 10 lat i że w północnej Jutlandii nie znaleziono wcześniej podobnej struktury.

Thomas Rune Knudsen stwierdził również, że wokół hali mogą znajdować się inne konstrukcje i że wykopaliska będą kontynuowane w 2023 roku.

Chociaż uważa się, że hala ma około 1000 lat na podstawie jej cech stylistycznych, archeolodzy spróbują ustalić dokładny wiek konstrukcji za pomocą datowania radiowęglowego. Oczekuje się, że szczegółowe informacje na temat wieku i cech architektonicznych budynku zostaną udostępnione opinii publicznej w przyszłości.

Na podstawie wielkości sali archeolodzy uważają, że nie należała ona do zwykłego domu. Sala była prawdopodobnie wykorzystywana do spotkań elity politycznej. To właśnie w tej hali mogła kształtować się przyszłość północnej Jutlandii, mówi Thomas Rune Knudsen.

Kamień Hune jest jednym z zaledwie dwóch kamieni runicznych, jakie kiedykolwiek odkryto w Vendsyssel. Jest datowany na lata 970-1020. Na kamieniu jest napisane, że trzej bracia Hove, Thorkil i Thorbjørn wznieśli kamień dla swojego ojca, Runulva den Rådsnilde.
Nordjyske Museer

Niektórzy archeolodzy uważają, że hala mogła należeć do rodziny Runulv den Rådsnilde, na podstawie kamienia runicznego znalezionego w pobliżu Hune. Jednak stwierdza się również, że obecne dane są niewystarczające, aby to udowodnić.Harald Sinozęby (Wikipedia)