Skarby z epoki wikingów sprzed 1040 lat znalezione w Danii

Członkowie Stowarzyszenia Detektorów Północnej Jutlandii w Danii znaleźli dwa skarby z epoki Wikingów w pobliżu miasta Hobro w regionie północnej Danii. Archeolodzy uważają, że monety w skarbach mają około 1040 lat.

Hobro
Hobro to miasto położone w północnej części Półwyspu Jutlandzkiego. Znajduje się około 50 kilometrów na południe od Aalborga.

Według niedawnego artykułu Nordjyske Museer, grupa entuzjastów wykrywaczy metali ze Stowarzyszenia Detektorów Północnej Jutlandii (Nordjysk Detektorforening) dokonała niesamowitego odkrycia na polu w pobliżu Hobro jesienią ubiegłego roku.1 Zespół odkrył dwa skarby Wikingów zakopane zaledwie kilka metrów od siebie, zawierające dużą liczbę małych srebrnych monet i pociętą srebrną biżuterię, które najprawdopodobniej były używane jako forma płatności wagowych. Archeolodzy twierdzą, że te skarby pochodzą z lat 80. XX wieku na podstawie monet wybitych w epoce Haralda Blåtanda.

Ogłoszono, że oba skarby zawierały liczne kawałki srebra, w tym około 50 całych monet. Jednak ze względu na współczesne rolnictwo i działalność siewną skarby zostały naruszone i rozproszone na większym obszarze, co utrudnia archeologom ustalenie z absolutną pewnością, które monety znalezione na polu należą do którego skarbu. Niemniej jednak archeolodzy twierdzą, że jest jasne, że oba skarby zawierają mieszankę monet niemieckich, arabskich i duńskich.

Zdaniem naukowców odkrycie skarbów z epoki wikingów zapewnia cenny wgląd w systemy gospodarcze i handlowe tamtego okresu. Znalezione artefakty pokazują znaczenie sieci handlowych w łączeniu odległych społeczeństw oraz istotną rolę srebra jako środka wymiany.

Skarby zawierają monety niemieckie, arabskie i duńskie, świadczące o rozległości stosunków handlowych Wikingów, zwłaszcza z Bliskim Wschodem. Historycy twierdzą, że te sieci handlowe umożliwiły wymianę towarów i walut na duże odległości, podkreślając wzajemne powiązania Europy epoki Wikingów i szerszego świata.

Oprócz monet skarby obejmują również srebrną biżuterię, prawdopodobnie używaną jako środek płatniczy na wagę, co podkreśla znaczenie srebra jako środka wymiany w społeczeństwie epoki wikingów.

Monety pokazują wpływ chrześcijaństwa na społeczeństwo duńskie

Najbardziej godnymi uwagi przedmiotami, które zwróciły uwagę archeologów, były duńskie monety, które prawdopodobnie pochodzą z czasów panowania króla Haralda Blåtanda. Ponieważ monety te dają wgląd w przejście Danii ze społeczeństwa pogańskiego do chrześcijańskiego, które miało miejsce podczas rządów Haralda Blåtanda od około 958 do 987 roku.

skarby z epoki wikingów, skarby wikingów, duńskie monety,
Fotografia: Muzeum Północnej Jutlandii (Nordjyske Museer)

Harald Blåtand odegrał kluczową rolę w tej transformacji, jednocząc Danię i wprowadzając chrześcijaństwo do kraju. Podczas swojego panowania wprowadził nowy system monet noszący jego imię i chrześcijański symbol, który symbolizował nową wiarę kraju.

Monety są ważne, ponieważ dostarczają namacalnych dowodów na zmiany kulturowe, społeczne i gospodarcze, które miały miejsce w Danii w tym okresie. Oferują również cenny wgląd w to, jak wprowadzenie chrześcijaństwa wpłynęło na codzienne życie ludzi, takie jak handel i rzemiosło.

Skarby rzucają światło na historię regionu

Skarby z epoki Wikingów odkryto niedawno w pobliżu Hobro, oferując nowe spojrzenie na historię regionu. Uważa się, że te cenne znaleziska, w tym monety i inne artefakty, zostały prawdopodobnie zakopane mniej więcej w tym samym czasie, gdy Harald Blåtand budował pobliskie miejsce wikingów Fyrkat lub wkrótce po opuszczeniu Fyrkat.

Odkrycie wspomnianych skarbów Wikingów przypomina o bogactwie i złożoności społeczeństwa i kultury epoki Wikingów. W miarę dalszych analiz i badań tych skarbów i obszaru, na którym zostały znalezione, pewne jest, że dowiemy się więcej o ludziach, którzy żyli w tym regionie ponad tysiąc lat temu.

Urzędnicy z Nordjyske Museer ogłosili, że jesienią będą kontynuowane wykopaliska na tym terenie. Dodali też, że znalezione do tej pory monety będą eksponowane w muzeum od lipca przyszłego roku.1

Fyrkat

Fyrkat, starożytna twierdza Wikingów położona w pobliżu miasta Hobro, pochodzi z 980 roku naszej ery. Twierdza została zbudowana za panowania Haralda Blåtanda, który był wówczas królem Danii i Norwegii. Uważa się, że powstał w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony sąsiednich plemion germańskich oraz potrzebę kontroli szlaków handlowych w regionie Limfjord.

Oprócz tego, że był twierdzą wojskową, Fyrkat funkcjonował również jako tętniące życiem centrum handlu i rzemiosła. Wykopaliska w tym miejscu ujawniły różnorodne artefakty, takie jak monety, biżuteria, broń, grzebienie i igły. Odkrycia te wskazują, że mieszkańcy Fyrkat byli dobrze prosperującą społecznością z dostępem do towarów z całej Europy.

Uważa się jednak, że Fyrkat został opuszczony na początku XI wieku, mniej więcej w czasie nawrócenia Danii na chrześcijaństwo. Uważa się, że upadek epoki Wikingów, a także rosnący wpływ kościoła chrześcijańskiego odegrały rolę w opuszczeniu twierdzy.

Fyrkat, wybitne stanowisko archeologiczne w Danii, leżało w ruinie przez wieki, aż do ponownego odkrycia w XIX wieku. Po tym odkryciu podjęto liczne wykopaliska i renowacje, które dostarczyły cennych informacji na temat osadnictwa z epoki wikingów.

  1. Hele to vikingeskatte fundet nær Fyrkat„, Nordjyske Museer, nordjyskemuseer.dk, Retrieved 2023.04.21[][]