Licząca 120 milionów lat skamielina znaleziona w Chinach ma ciało ptaka i czaszkę dinozaura

Licząca 120 milionów lat skamielina znaleziona w Chinach ma ciało ptaka i czaszkę dinozaura

Dziwaczna skamielina ptaka znaleziona w północnych Chinach ma czaszkę podobną do czaszki Tyrannosaurus rex. Skamielina, o której mowa, może zawierać wskazówki dotyczące ewolucji ptaków.

Skamielina została znaleziona w północnych Chinach, na obszarze, gdzie odkryto szczątki dinozaurów i wczesne gatunki ptaków. Badając skamielinę, naukowcy doszli do wniosku, że mają do czynienia z rodzajem pochodzącym z wczesnej kredy.

Skamielina, zidentyfikowana jako Cratonavis zhui, została zgłoszona 2 stycznia 2023 r. W artykule opublikowanym w Nature Ecology & Evolution.1

China, skamielina, Cratonavis, nauka, paleontologia
Chinese Academy of Sciences / Zhao Chang

Badanie, prowadzone przez Instytut Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk, ujawniło, że głowa skamieniałości jest prawie identyczna jak głowa dinozaura. Skamielina potwierdza również teorie ewolucyjnego mozaicyzmu w dywersyfikacji wczesnych ptaków.

Co to jest ewolucja mozaikowa?
Ewolucja mozaikowa lub mozaicyzm ewolucyjny odnosi się do zmian ewolucyjnych zachodzących bez równoczesnych zmian w niektórych częściach ciała lub narządach. Na przykład, chociaż zdolność chodzenia na dwóch nogach rozwinęła się u wczesnych gatunków Homo, mózg nie rozwijał się w tym samym tempie.

Naukowcom wykorzystującym tomografię komputerową do zbadania skamieniałości udało się w ten sposób uzyskać szczegółowe informacje.

Fakt, że skamielina ma wydłużoną łopatkę i pierwszą kość śródstopia, odróżnia ją od wszystkich znanych gatunków ptaków. Oznacza to, że Cratonavis zhui zajmuje szczególne miejsce na ścieżce ewolucyjnej od dinozaurów do współczesnych ptaków.

China, skamielina, Cratonavis, nauka, paleontologia
Chinese Academy of Sciences / Wang Min

Ewolucja ptaków
Ptaki zaczęły ewoluować z teropodów, kladu dinozaurów, w okresie jurajskim, około 200 milionów lat temu do 150 milionów lat temu. Wielu paleontologów uważa ptaki za dinozaury, które przeżyły wymieranie w okresie kredy i paleogenu, które miało miejsce 66 milionów lat temu.

Paleontolodzy siedzą Cratonavis taksonomicznie między Archaeopteryx i Ornithothoraces.  1. Li, Z., Wang, M., Stidham, T.A. et al. Decoupling the skull and skeleton in a Cretaceous bird with unique appendicular morphologies. Nat Ecol Evol 7, 20–31, 2023^