Liczący 2 miliony lat ekosystem na Grenlandii otwiera nowy rozdział w historii ewolucji

Dzięki przeprowadzonej przez nich analizie DNA naukowcy odkryli istnienie ekosystemu na Grenlandii sprzed około 2 milionów lat.

W artykule opublikowanym w Nature 7 grudnia 2022 r. stwierdzono, że uzyskano ważne wskazówki dotyczące ekosystemu Grenlandii z wczesnego plejstocenu. Wiele gatunków roślin i zwierząt, które żyły na Grenlandii 2 miliony lat temu, zostało zidentyfikowanych na podstawie fragmentów DNA znalezionych na półwyspie Peary Land w północnej Grenlandii. W artykule stwierdzono, że w omawianym regionie było średnio co najmniej 10°C cieplej w tamtych latach niż obecnie.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Danii, Anglii, Francji, Szwecji, Norwegii, USA i Niemiec, kierowany przez genetyka ewolucyjnego Eske Willersleva i geogenetyka Kurta H. Kjæra. Badając środowiskowe fragmenty DNA z pięciu różnych bogatych w substancje organiczne miejsc w formacji Kap København, naukowcy udowodnili, że wiele gatunków zwierząt i roślin było częścią ekosystemu północnej Grenlandii 2 miliony lat temu. Wśród tych gatunków są renifery, zające, mastodonty, topola, tuja i brzoza.

Środowiskowe DNA: Próbki DNA pobrane z materiałów środowiskowych, takich jak gleba, morze, lodowiec, a nawet powietrze.

Paleontolodzy zinterpretowali rozprzestrzenianie się mastodontów należących do rodziny Mammutidae aż na Grenlandię jako niespodziewane odkrycie. Wcześniej uważano, że mastodonty żyły głównie w Ameryce Północnej. Jednak na podstawie analizy DNA można teraz stwierdzić, że kiedyś na Grenlandii żyły mastodonty i renifery, a roślinności było tam przynajmniej tyle, by je wyżywić.

Badania wykazały również, że w odpowiednich warunkach fragmenty DNA mogą pozostać nienaruszone nawet przez 2 miliony lat. Zostało to zinterpretowane jako „przełomowe” przez wielu biologów ewolucyjnych i genetyków. Stwierdzono, że możliwe jest uzyskanie nowych informacji o pochodzeniu wielu gatunków, być może nawet wczesnych ludzi, jeśli fragmenty DNA, które przetrwały do dziś, można znaleźć w ziarnach gliny w Afryce.

Dane DNA mogą pomóc inżynierom genetycznym

Kurt H. Kjær powiedział, że ma nadzieję, że próbki DNA pomogą inżynierom genetycznym uodpornić więcej gatunków na ocieplający się klimat. Ponieważ dane, o których mowa, pokazują, że o wiele więcej gatunków może przystosować się do zmieniających się temperatur, niż wcześniej sądzono.

Badania pokazują, że region, w którym zebrano fragmenty DNA, był średnio o co najmniej 10°C wyższy niż obecnie, a dominuje klimat pomiędzy klimatem arktycznym a umiarkowanym. Geogenetyk Mikkel Winther Pedersen powiedział, że spodziewa się podobnego klimatu na Grenlandii w przyszłości z powodu globalnego ocieplenia.