Na wybrzeżu Maroka odkryto ślady homininów sprzed 90 000 lat

Na wybrzeżu Maroka odkryto ślady homininów sprzed 90 000 lat

W badaniu opublikowanym w Scientific Reports naukowcy zgłosili obecność śladów homininów z okresu plejstocenu na wybrzeżu Maroka.1

Wyobraź sobie, że spacerujesz po plaży, wieje morska bryza, fale uderzają w Twoje stopy. Nie jesteś sam, jest z tobą kilka innych osób. Może to twoja rodzina, może twoi przyjaciele, może nieznajomi, z którymi spacerujesz. Nie jesteś na wakacjach, ale w poszukiwaniu przetrwania. Szukasz pożywienia, wody lub schronienia. Wszystkie ślady, które pozostawiłeś na plaży, stawiają opór czasowi z całą mocą i po prawie 90 000 latach ktoś bada Twoje ślady i formułuje o Tobie opinie.

To nie jest scena z filmu ani dokumentu. Naukowcy dokonali niedawno oszałamiającego odkrycia i znaleźli na wybrzeżu Maroka ślady ludzkich stóp sprzed tysięcy lat. Aby określić wiek śladów, wykorzystali technikę zwaną datowaniem OSL i oszacowali wiek od 82 700 do 97 900 lat.

Po szczegółowym badaniu naukowcy uważają, że odciski stóp należą do co najmniej pięciu różnych osobników Homo sapiens: dwójki dzieci, drobnego dorosłego, średniego wzrostu i wysokiego dorosłego, prawdopodobnie mężczyzny.

Odciski w ziemi ujawniają fizyczne cechy i ruchy tych, którzy je pozostawili. Analizując 81 śladów stóp i porównując je ze śladami współczesnych ludzi, badacze odkryli zakres wzrostu osób, które pozostawiły ślady, od 120,8 cm (47,5 cala) do 189,0 cm (74,4 cala).

Naukowcy sprawdzili także, w jaki sposób ślady stóp rozłożyły się w stosunku do linii brzegowej. Ustalili, że większość śladów była skierowana w stronę morza, co sugeruje, że ludzie zidentyfikowani jako łowcy-zbieracze prawdopodobnie poszukiwali zasobów morskich, takich jak ryby i skorupiaki.

Wiadomo, że obszary przybrzeżne były ważne dla wczesnych populacji ludzkich, ponieważ zapewniały obfite i różnorodne źródła pożywienia, a także surowce i narzędzia. Jednakże na stanowisku Larache ani w jego otoczeniu nie odnaleziono jeszcze żadnego innego rodzaju dowodów archeologicznych ani antropologicznych, takich jak skamieniałości, kamienne artefakty lub konstrukcje okupacyjne.

Stanowisko archeologiczne jest zagrożone

Naukowcy stwierdzili, że miejsce to jest zagrożone ze strony czynników naturalnych i ludzkich. Zaobserwowali, że skalista platforma brzegowa, na której znajdują się ślady stóp, zapada się z powodu erozji morza, co może prowadzić do utraty terenu wzdłuż linii. Zauważyli również, że w miarę erozji osadów mogą zostać odsłonięte nowe ślady, co może dostarczyć więcej informacji na temat wielkości i składu grupy ludzkiej. Zalecenia obejmują monitorowanie i ochronę miejsca, a także zbadanie pobliskich jaskiń w poszukiwaniu ewentualnych śladów działalności człowieka.

Hominin footprints in Morocco
Źródło zdjęcia: M. Sedrati i in.

Odkrycie starożytnych śladów człowieka w Maroku jest oceniane jako niezwykły wkład w badania ewolucji i historii człowieka. Pokazuje, że nasi przodkowie byli aktywni i potrafili przystosowywać się do różnych środowisk i klimatów. Rodzi także wiele pytań i tajemnic dotyczących ich życia, takich jak: Kim oni byli? Skąd oni przyszli? Gdzie oni poszli? Co oni zrobili? Jak wchodziły w interakcje ze sobą i z innymi gatunkami? Z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć i jak sobie z nimi poradzili? Jakie dziedzictwo pozostawili po sobie?

Oto niektóre z pytań, na które badacze mają nadzieję znaleźć odpowiedź w przyszłości, kontynuując badania tego miejsca i jego otoczenia. Mają także nadzieję podzielić się swoimi odkryciami ze społeczeństwem oraz wzbudzić ciekawość i zastanawiać się nad naszym pochodzeniem i naszym miejscem w świecie.

  1. Sedrati, M., Morales, J.A., Duveau, J. et al. A Late Pleistocene hominin footprint site on the North African coast of MoroccoSci Rep 14, 1962, 2024^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments