Ile wiesz o mitologii tureckiej? 12 interesujących pytań

Ile wiesz o mitologii tureckiej? 12 interesujących pytań

Mitologia turecka, choć nie jest tak dobrze znana jak mitologia grecka, germańska, egipska czy skandynawska, ma bardzo ciekawą treść. Nieadekwatność źródeł pisanych i powszechne rozprzestrzenianie się starożytnych Turków to dwa największe problemy w badaniach nad mitologią turecką. Ale nadal dużo wiemy dzięki inskrypcjom orchonskim i jenisejskim, baśniom ludowym, eposom, modlitwom szamańskim i tengristowskim. Ten quiz składający się z 12 pytań, stworzony, aby sprawdzić się w mitologii tureckiej, będzie bardzo przydatny, abyś przynajmniej dowiedział się o mitologii tureckiej, nawet jeśli nic nie wiesz.

Ile Wiesz O Mitologii Tureckiej?

1 / 12

1. Która z nich nie jest jedną z nadprzyrodzonych istot w mitach tureckich?

2 / 12

2. Co oznacza „iye” w mitologii tureckiej?

3 / 12

3. Jak nazywa się epos, w którym Turcy stopili żelazną górę?

4 / 12

4. Ile gałęzi jest zwykle przedstawiane jako drzewo życia w mitologii tureckiej?

5 / 12

5. Co oznacza „Kalgançı Çak” w mitologii tureckiej?

6 / 12

6. Jak nazywa się postać skrzydlatego konia w mitologii tureckiej?

7 / 12

7. Bóg stwórca w mitologii tureckiej?

8 / 12

8. W jakiej formie drzewa zazwyczaj przedstawiane jest drzewo życia w mitologii tureckiej?

9 / 12

9. Które nie jest jednym ze zwierząt uważanych za święte w mitologii tureckiej?

10 / 12

10. Bogini płodności w mitologii tureckiej?

11 / 12

11. Jak nazywa się stwór z mitologii tureckiej, który odpowiada za odbieranie życia i jest zwykle przedstawiany jako ubrany na czarno mężczyzna jadący na czarnym koniu?

12 / 12

12. Którego z poniższych nie można uznać za jeden z systemów wierzeń wpływających na mitologię turecką i legendy tureckie?

Your score is

0%

Poprawne odpowiedzi

Ponieważ pytania są ułożone losowo, poniższa kolejność może nie być zgodna z kolejnością w quizie.

W mitologii tureckiej drzewo życia jest zwykle przedstawiane z iloma gałęziami?

W mitach tureckich drzewo życia jest zwykle przedstawiane z dziewięcioma gałęziami. Każda gałąź symbolizuje jedno z dziewięciu plemion Turków, a według niektórych mitów jedną z dziewięciu ras ludzkich na ziemi.

Drzewo Życia w Mitologii Tureckiej

Co oznacza iye w mitologii tureckiej?

W mitologii tureckiej iye oznacza ducha opiekuńczego. Według mitologii tureckiej drzewa, zwierzęta, a nawet niektóre obiekty nieożywione, takie jak góry, mają swoje własne ja. Dlatego ważne jest, aby żyć w poszanowaniu natury.

W jakiej epopei Turcy stopili żelazną górę?

Nazwa eposu, w którym Turcy stopili żelazną górę, to Ergenekon. Według eposu Ergenekon, Turcy mogli wydostać się z więzienia, przetapiając przed nimi żelazną górę. To niebieskooki wilk poprowadził Turków w tej epopei.

Co oznacza Kalgançı Çak w mitologii tureckiej?

W mitologii tureckiej Kalgançı Çak oznacza Dzień Sądu. Tego dnia wybuchnie wielka wojna między Ülgenem, symbolem dobra, a Erlikiem, symbolem zła. W tej wojnie wszystko na ziemi zostanie zniszczone oprócz Ülgena. Jednak po wskrzeszeniu ludzi przez Ülgena życie będzie toczyć się dalej bez Erlika.

Kim jest bogini płodności w mitologii tureckiej?

Imię bogini płodności w mitologii tureckiej to Umay. Czasami porównuje się ją do bogiń-matek z innych mitologii. Jest opiekunką kobiet w ciąży i dzieci. Przedstawiana jest z trzema rogami lub koroną z trzema kolcami. Te, które nie mogły zajść w ciążę, składały ofiary w imię bogini Umay.

W mitologii tureckiej, w jakiej formie zwykle przedstawiane jest drzewo życia?

W mitologii tureckiej drzewo życia jest zwykle przedstawiane w postaci buka, rzadziej topoli i sosny. Drzewo życia, buk o dziewięciu gałęziach, zapewnia komunikację między ziemią a świętym niebem. Ze względu na symbolikę drzewa życia buki w wielu społecznościach uważane są za święte.

Jakie zwierzęta są uważane za święte w mitologii tureckiej?

Najświętszymi zwierzętami w mitologii tureckiej są wilk, jeleń i orzeł. W społecznościach proto-tureckich jeleń był kojarzony z przewodnictwem i mądrością. Najświętszym zwierzęciem wśród Proto-Turków był jeleń. Jednak w późniejszych społecznościach jelenie ustępowały pierwsze miejsce wilkowi, zwierzęciu drapieżnemu. Można to wytłumaczyć przemianami socjologicznymi w społecznościach tureckich. Wilk, podobnie jak orzeł, był jednym ze zwierząt, których starożytni Turcy się bali i szanowali. Wiele społeczności wierzyło, że pazury orła i orle pióra odstraszają złe istoty.

Börü: Symbolika wilka w mitologii tureckiej

Jak nazywa się postać skrzydlatego konia z mitologii tureckiej?

Imię skrzydlatego konia w mitologii tureckiej to Tulpar. W mitologii greckiej jest porównywany do Pegaza. Tulpar jest darem Boga dla dzielnych wojowników. Dzięki Tulparowi wojownicy mogą pokonywać duże odległości szybciej niż wiatr.

Kto jest bogiem stwórcą w mitologii tureckiej?

Imię boga stwórcy w mitologii tureckiej to Kayra Han. Jest twórcą wszystkiego oprócz Tengri. Niektóre społeczności tureckie na Syberii znają go jako syna Tengriego. On nie ma matki. Drzewo życia zostało zasadzone przez Kayrę Han. Zsyła pioruny na ziemię. Dlatego pioruny i drzewa uderzone piorunem są uważane za święte w niektórych społecznościach tureckich.

Kim są istoty nadprzyrodzone w mitach tureckich?

Najpopularniejszymi istotami nadprzyrodzonymi w mitach tureckich są Aldacı Han, Alkarısı, Demirkıynak, Erbörü, Arçura, İtbarak, Karakorşak, Azmıç, Opkan, Ubır, Abra i Yutpa. Z drugiej strony Surtur jest jotunem w mitologii nordyckiej.

11 Najstraszniejszych Stworzeń w Mitologii Tureckiej

Jak nazywa się stwór z mitologii tureckiej, który jest odpowiedzialny za odbieranie życia i jest przedstawiany jako ubrany na czarno mężczyzna jadący na czarnym koniu?

Imię istoty odpowiedzialnej za odebranie życia w mitologii tureckiej to Aldacı Han. Zwykle jest przedstawiany jako dobrze zbudowany, ubrany na czarno mężczyzna, który jeździ na kruczoczarnym koniu. Jest również porównywany do anioła śmierci we współczesnych wierzeniach.

Døden og Åndenes Dag i Turkisk Mytologi

Którego z nich nie można uznać za jeden z systemów wierzeń wpływających na mitologię turecką i legendy tureckie?

Główne systemy wierzeń, które wpływają na mitologię turecką i legendy tureckie, to animizm, szamanizm i tengryzm. Sikhizm to religia indyjska, która pojawiła się pod koniec XV wieku. Dlatego nie można mówić o interakcji między sikhizmem a mitologią turecką.Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments