Yggdrasil i dziewięć światów w mitologii nordyckiej

Yggdrasil i dziewięć światów w mitologii nordyckiej

Odgrywając ważną rolę w kosmologii nordyckiej, Yggdrasil to nazwa świętego drzewa, które łączy dziewięć mitologicznych światów. Uważa się, że znajduje się w centrum układu kosmicznego. Według niektórych źródeł we wczesnej literaturze nordyckiej Yggdrasil to gigantyczny jesion. Pod jego korzeniami znajdują się studnie strzeżone przez Norny.1

Symbolika drzewa życia i dziewięciu światów

Drzewo życia jest uniwersalnym motywem występującym w wielu kulturach, zwłaszcza w mitologiach eurazjatyckich i szamanizmie Ałtaju.

Chociaż w literaturze występuje wiele różnych terminów, takich jak drzewo życia, drzewo świata, drzewo kosmiczne, historyk religii, profesor Mircea Eliade, przekonywał, że wszystkie symbole zapewniające komunikację między niebem a ziemią są wariantami kosmicznego drzewa.2

Drzewo Życia w Mitologii Tureckiej

Drzewo życia jest narzędziem, które zapewnia komunikację między ziemią a świętym niebem zarówno w szamanizmie Ałtaju, jak i mitologii tureckiej. Jednak w społecznościach nordyckich był traktowany na bardziej kosmiczną skalę i przedstawiany jako sieć łącząca dziewięć różnych królestw. Te królestwa / światy to Muspelheim, Niflheim, Hel, Jotunheim, Vanaheim, Niðavellir, Álfheim, Midgard i Åsgard.

Muspelheim

Jest również znany jako Múspell lub Múspellheimr. Jego etymologiczne pochodzenie jest niepewne, ale jest krótko opisane jako „świat ognia”. To najgorętszy z dziewięciu światów. Dlatego można go uznać za przeciwieństwo Niflheim, świata mgły. Strzeże go Surtr, jötunn.

Uważa się, że Muspelheim leży na południe od pierwotnej pustki, Ginnungagap. Na północy leży zimny i mglisty świat Niflheim. Płomienie z Muspelheim i lody z Niflheim spotkały się w Ginnungagap, by zainicjować stworzenie.

Niflheim

Niflheim oznacza „świat mgły” w staronordyckim. Jest również znany jako Niflheimr. To najzimniejszy i najciemniejszy z dziewięciu światów. Dlatego można go uznać za przeciwieństwo Muspelheim, świata ognia. Jest to pierwszy świat stworzony po Muspelheimie.

Niflheim leży pod jednym z korzeni Yggdrasil. Według islandzkiego historyka Snorri Sturlusona (1179 – 1241), Ymir, przodek gigantów, powstał, gdy spotkały się lód z Niflheim i płomienie z Muspelheim.

Hel

Jest również znany jako Helheim. Krótko mówiąc, określa się go jako świat umarłych. Pochodzi z tego samego rdzenia co „hell”, co po angielsku oznacza piekło. Różni się jednak od dzisiejszej koncepcji piekła.

Dla wielu badaczy Hel powinien być interpretowany jako świat, w którym nadal żyją duchy zmarłych, a nie jako królestwo, w którym grzesznicy są karani.

Ze źródeł we wczesnej literaturze nordyckiej wiadomo, że Hel znajduje się gdzieś pod ziemią i że niektóre żywe istoty mogą wchodzić i opuszczać Hel na różne sposoby.

Jotunheim

Jest również znany jako Jötunheimr. W skrócie można go określić jako świat gigantów. W literaturze nordyckiej miejsca, w których żyją olbrzymy, to często odosobnione miejsca, takie jak głębokie lasy i góry. Zawiera wskazówki, jak Jotunheim był przedstawiany wśród Wikingów.

Jotunheimen, górzysty region w Norwegii uważany za część Gór Skandynawskich, nosi imię Jotunheim.

Według austriackiego badacza i filologa Rudolfa Simka Jotunheim w pierwszych źródłach znajdował się na wschodzie, ale w późniejszych źródłach przesunięty na północ.3

Vanaheim

Jest również znany jako Vanaheimr. Jest to świat zamieszkany przez grupę bogów zwaną Wanami. Njörðr, Freyr i Freyja należą do najbardziej znanych bóstw Wanów.

Według wiersza Lokasenna, Vanaheim znajduje się na zachód od Åsgard.

Niðavellir

Jest również znany jako Myrkheim. W skrócie można go opisać jako świat krasnali. W mitologii nordyckiej krasnoludy, często kojarzone z obróbką metali, żyją w Niðavellir/Myrkheim.

Według wiersza Völuspá jest to ciemny region, „myrkr” oznacza już ciemność w staronordyckim.

Álfheim

Jest również znany jako Álfheimr. W staronordyckim oznacza „świat elfów”. Jasne elfy (ljósálfar) w mitologii nordyckiej mieszkają w Álfheim.

Według wiersza Grímnismál władcą Álfheim jest Freyr, jeden z bogów Wanów.

Midgard

Jest również nazywany Miðgarðr lub Midgård. Można ją określić jako inną nazwę Ziemi. Jest to kraina, w której żyją ludzie w mitologii nordyckiej.

Bogowie zbudowali Ziemię z ciała Ymira, uważanego za przodka gigantów. Ciało Ymira uformowało ląd, a jego krew uformowała oceany. Jego brwi były używane jako ogrodzenia chroniące ludzi przed gigantami.

Podczas Ragnarök prawie wszystko na Midgardzie zostanie zniszczone, ale dzięki ukrywającym się Líf i Lífþrasir ludzkość przetrwa.

Åsgard

Jest również znany jako Ásgarðr. Jest to świat grupy bogów zwanych Æsir. Mieszkają tu Odyn, Thor i Heimdall.

Łączący Åsgard z Midgardem jest tęczowy most zwany Bifröst. Ten most zostanie zniszczony podczas Ragnarök.

Według wiersza Vafþrúðnismál rzeka o nazwie Ífingr oddziela Åsgard i Jotunheim, krainę gigantów. Ponieważ nie zamarza, mówi się, że rzeka płynie bardzo szybko i dlatego olbrzymy nie mogą przedostać się do Åsgardu.  1. Yggdrasil and the Norns – or Axis Mundi and Time„, Renata Maria RUSU, Studia Universitatis Babes-Bolyai – Philologia, 53/2008, p. 85-97[]
  2. Le Chamanisme” Mircea ELIADE, Éditions Payot, ISBN: 9755332588[]
  3. „Dictionary of Northern Mythology”, Rudolf SIMEK, ‎BOYE6 Revised Edition, ISBN: ‎978-0859915137[]
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments