Symbolika jelenia w mitologii: święty jeleń w kulturach świata

Symbolika jelenia w mitologii: święty jeleń w kulturach świata

Symbolika jelenia odnosi się do znaczenia i znaczenia, jakie przypisywano wizerunkowi jelenia w różnych kulturach i systemach wierzeń. Jelenie żyjące na terenach leśnych mają różne znaczenie w różnych cywilizacjach. Należą do nich nieśmiertelność, przewodnictwo, płodność, życzliwość, zmiana i odnowa. Te różnorodne koncepcje umożliwiły jelenie zajęcie ważnego miejsca zarówno w mitologii, jak i folklorze.

Jeleń w mitologii nordyckiej

W folklorze nordyckim jelenie są często kojarzone z płodnością, cyklem życia, polowaniami, przyrodą i lasami. Istnieją jednak mity o jeleniach, które mają zarówno pozytywne, jak i negatywne podteksty.

Eikþyrnir to jeden z najbardziej znanych jeleni w mitologii nordyckiej. Mieszka na dachu Valhalli, sali zabitych wojowników w Åsgard, z kozą o imieniu Heiðrún, z której wymion kapie miód.1

symbolika jelenia, Eikþyrnir i Heiðrún
Eikþyrnir i Heiðrún (rękopis islandzki z XVII wieku)

Według starożytnych źródeł literackich Eikþyrnir żywi się liśćmi Yggdrasil, drzewa świata w kosmologii nordyckiej. Wody kapiące z jego poroża wpływają do źródła zwanego Hvergelmir i powodują napełnianie rzek.

Wiersz Grímnismál w Eddzie poetyckiej, ważnym źródle mitologii nordyckiej, wspomina o czterech jeleniach: Dáinn, Dvalinn, Duneyrr i Duraþrór. Te jelenie są opisane jako zwierzęta, które jedzą gałęzie Yggdrasil.2 Niektórzy badacze sugerują, że te jelenie symbolizują cztery pory roku.

Jeleń w mitologii greckiej i rzymskiej

W mitologii greckiej jelenie są uważane za symbol greckiej bogini Artemidy, która jest kojarzona z polowaniami, przyrodą i porodem. Z tego powodu w wielu dziełach sztuki Artemida jest przedstawiana z jeleniem obok niej.

Jelenie zajmują ważne miejsce w opowieściach i mitach o Artemidzie. Przedstawiane są jako zwierzęta uważane za święte i chronione przez Artemidę i reprezentują aspekt bogini związany z polowaniami i naturą. Dlatego w wielu legendach polowanie na jelenie jest grzechem.

Odpowiednikiem Artemidy w mitologii rzymskiej jest Diana, a jednym z jej symboli jest jeleń. Prawie wszystkie świątynie zbudowane ku czci bogini Diany mają na ścianach wiszące rogi.

symbolika jelenia, posąg diany
Posąg Diany autorstwa Jean-Baptiste Tuby (1687)

Symbolika jelenia w kulturze greckiej i symboliczne znaczenie jelenia w mitologii greckiej nie ograniczają się do Artemidy. Jelenie są również uważane za symbol dzikiej natury, wolności, szybkości, przebiegłości i siły. Legendy mówią o wielu bohaterach i bogach korzystających z mocy jelenia.

Jednym z 12 zadań Heraklesa, syna Zeusa i Alkmeny, było złapanie jednego z jeleni Artemidy, który potrafił biegać szybciej niż strzała. Herakles, boski bohater, ścigał jelenia przez około rok, potem go złapał, ale później poprosił Artemidę o litość i wypuścił jelenia.

Jeleń w mitologii celtyckiej

W mitologii celtyckiej jeleń jest ważną postacią związaną z różnymi boginiami i bogami. Często jest uważany za symbol siły, wytrzymałości i regeneracji. Symbolizuje połączenie świata przyrody ze światem duchowym oraz splendor królestwa zwierząt.

Jeleń jest blisko spokrewniony z Cernunnosem, uważanym za pana zwierząt i dziczy. Cernunnos jest często przedstawiany jako szamańska postać z rogami na głowie i otoczona zwierzętami, takimi jak jelenie, węże i wilki

symbolika jelenia, Cernunnos
Rogata postać, często identyfikowana jako Cernunnos, na kotle z epoki żelaza. (Duńskie Muzeum Narodowe)
Fotografia: Nationalmuseet ©CC BY-SA 3.0

Chociaż w źródłach historycznych jest stosunkowo mało informacji na temat Cernunnosa, jest on popularną postacią we współczesnym neopogaństwie. Jest również związany z Rogatym Bogiem w tradycji Wicca.

W mitologii celtyckiej jeleń był uważany za przewodnika między królestwami. Wierzono, że jeleń może pomóc ludziom, którzy chcieli odbyć podróż do innego świata.

Jeleń w mitologii tureckiej i węgierskiej

W mitologii tureckiej i południowo-syberyjskiej symbolika jelenia sięga czasów starożytnych. Zęby jelenia odkryto w niektórych grobowcach w Ałtaju, co sugeruje, że mity o tych tajemniczych zwierzętach sięgają epoki żelaza. Jednak z czasem kult jelenia został w Turkiestanie zastąpiony kultem wilka. Zwłaszcza w okresie Göktürk ta kulturowa transformacja osiągnęła swój szczyt.

Börü: Symbolika wilka w mitologii tureckiej

Göktürkowie byli silnym i wojowniczym społeczeństwem. Ta przemiana artystyczna i kulturowa wskazywała więc również na to, że zachodzi przemiana socjologiczna. Ale ślady wierzeń związanych z jeleniami nigdy nie zniknęły. Nawet w VIII wieku naszej ery jeleń był nadal symbolem siły i zwinności dla Göktürków.

Uważa się, że symbolika jelenia zajmuje znacznie ważniejsze miejsce w kulturze proto-tureckiej. Turecki historyk sztuki Yaşar Çoruhlu napisał, że jeleń był uważany za zwierzęcego przodka, boga lub boginię w bardzo wczesnych czasach.3

Jelenie były kojarzone z płodnością i nadprzyrodzonymi mocami w starożytnych społecznościach zamieszkujących stepy eurazjatyckie. Tak więc w niektórych społecznościach polowanie na jelenie podlegało pewnym rytuałom. Zgodnie z wierzeniami tengristowskimi, animistycznymi i szamańskimi, duchy natury musiały być szanowane.

Figurki jeleni znalezione w starych tureckich grobowcach pokazują, że jelenie są potrzebne po śmierci.4

Hunor i Magor

Jeleń, jedno z najbardziej zwinnych zwierząt leśnych, w węgierskich mitach symbolizuje naturę i przewodnictwo.

Według legendy dwaj bracia, Hunor i Magor, mieszkający na wschodzie Uralu, dotarli na tereny dzisiejszych Węgier podążając za świętym jeleniem. Hunor jest uważany za przodka Hunów i Magora Węgrów.5

Jeleń w mitologii fińskiej

W fińskiej mitologii jelenie były często kojarzone z lasami i przyrodą. Dlatego są również kojarzeni z Tapio, rodzajem leśnego boga lub leśnego ducha.

W niektórych fińskich opowieściach jelenie są przedstawiane jako mądre i szlachetne zwierzęta. Wierzono, że poroże jelenia ma moc uzdrawiania. Te rogi były używane przez fińskich szamanów do przywoływania ducha jelenia i proszenia go o pomoc.

Symbolika jelenia w strojach szamanów jest sama w sobie tematem badawczym.6

Totem jelenia i duchowe zwierzę w szamanizmie

Symbolika jelenia w innych kulturach

Symbolika jelenia, często kojarzona z naturą i siłami nadprzyrodzonymi, jest widoczna w literaturze, dziełach sztuki i legendach wielu cywilizacji.

W mitologii słowiańskiej jelenie są często postrzegane jako symbole wdzięku, szybkości i zwinności. Kojarzą się też z lasami i światem przyrody, uważani są za obrońców dzikich zwierząt. Veles, bóg ziemi, lasów i podziemi, oraz Leshy, rodzaj leśnego ducha, są często przedstawiani z rogami jelenia.

W kulturze rdzennych Amerykanów jelenie są często kojarzone z wdziękiem, pięknem i delikatnością i są postrzegane jako symbol pokoju, miłości i harmonii. Wiele plemion ma swoje własne, unikalne historie i różne wierzenia na temat jeleni, ale ogólnie symbolika jeleni jest ważną częścią kultury rdzennych Amerykanów. Niektórzy rdzenni Amerykanie przedstawiają jelenie jako potężne istoty duchowe, które mogą pomóc ludziom połączyć się ze światem duchów

W japońskiej mitologii i shintoizmie jelenie są często kojarzone z bogami i duchami. W sztuce japońskiej bogini słońca Amaterasu jest czasami przedstawiana z jeleniem obok lub za nią. W jednej legendzie świętym wysłannikiem Amaterasu jest jeleń o imieniu Ame-no-Kaku.7

  1. „Prose Edda”, Snorri Sturluson[]
  2. „Grímnismál”, Poetic Edda, Snorri Sturluson[]
  3. „Türk Mitolojisinin Ana Hatları”, Yaşar ÇORUHLU, Ötüken Neşriyat, ISBN: 9786051559926[]
  4. „Türk Mitolojisinden Anadolu’ya Taşınan Kültür: Geyik Motifi” Mehmet MANDALOĞLU, Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi, 6.27 (2013): 382-391[]
  5. „Caucasian Aspects of the Hungarian Nimrod Tradition”, Borbála Anna OBRUSÁNSZKI, 2020[]
  6. Study of the Deer Symbolism in the Shaman’s Clothing and Attributes„, Altantsetseg PUREVDORJ & Uranmandakh MARGAI, 2018[]
  7. Ame-no-Kaku - Amaterasu’s Divine Deer Emissary„, Kikuko HIRAFUJI, Kokugakuin University, February 4, 2020[]
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments