Najnowszym celem aktywistów klimatycznych jest 107-letni obraz Gustava Klimta

Najnowszym celem aktywistów klimatycznych jest 107-letni obraz Gustava Klimta

Protest w Muzeum Leopolda! W Austrii dwóch aktywistów klimatycznych w proteście oblało 107-letni obraz Gustava Klimta czarną cieczą.

Incydent miał miejsce w Leopold Museum, muzeum sztuki w Wiedniu, we wtorek, 15 listopada 2022 r. Dwóch aktywistów klimatycznych oblało czarnym, oleistym płynem obraz austriackiego malarza Gustava Klimta Tod und Leben (Śmierć i życie), który ukończył w 1915 r. Bezpośrednio po zdarzeniu jeden z działaczy został szybko usunięty z obrazu przez ochronę muzeum. Tymczasem drugi aktywista przykleił klejem rękę do szyby ochronnej na obrazie.

Czarna ciecz pokrywająca prawie cały obraz nie uszkodziła oryginalnego obrazu dzięki zastosowaniu szkła ochronnego. Jednak zgodnie z oświadczeniem zespołu konserwatorskiego muzeum, widoczne były uszkodzenia szkła ochronnego, ściany i podłogi.

Po akcji w krótkim czasie do muzeum przyjechała policja austriacka i rozpoczęto prace porządkowe. Aktywiści nadal bronili swojego protestu przeciwko wierceniom naftowym i gazowym.

Do akcji przyznała się grupa aktywistów o nazwie Letzter Generation (Ostatnia generacja). Ta sama grupa przyznała się również do podobnego protestu w Niemczech około trzy tygodnie temu. Dwóch aktywistów rzuciło tłuczonymi ziemniakami 131-letni obraz Claude’a Moneta w Muzeum Barberini w Poczdamie.

Aktywiści Rzucają Puree Ziemniaczane na 130-Letnim Obrazie Claude’a Moneta

Zgodnie z oświadczeniem Austriackiej Agencji Prasowej (APA), działaczom udało się wprowadzić do muzeum czarny płyn reprezentujący ropę, ukrywając go w termoforze.

Dyrektor muzeum Hans-Peter Wipplinger powiedział, że aktywiści mieli rację w swoich obawach, ale wybór działania był zły.

O Tod und Leben (Śmierć i życie)

Tod und Leben to dzieło austriackiego malarza Gustava Klimta ukończone w 1915 roku. Obraz wykonany farbą olejną na płótnie ma wymiary 178×198 cm. Obraz był wielokrotnie wystawiany w stolicach europejskich iw USA.

Był rok 1908, kiedy Gustav Klimt po raz pierwszy zaczął malować Tod und Leben. Jednak Klimt później dokonał pewnych zmian w obrazie, a obraz przybrał ostateczną formę w 1915 roku.

Kim jest Gustav Klimt?

Gustav Klimt

Gustav Klimt urodził się w 1862 roku w Baumgarten, które było częścią Cesarstwa Austriackiego. Był pod wpływem secesji i symbolizmu. Część jego obrazów uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Gustav Klimt, który również wykazał się talentem w dekoracjach architektonicznych, w niektórych swoich pracach wykorzystał prawdziwe złoto.

Gustav Klimt zmarł na zapalenie płuc 6 lutego 1918 roku podczas pandemii grypy hiszpanki.