Ostatni Dzień Dnia Zmarłych

Ostatni Dzień Dnia Zmarłych

Dzisiaj jest ostatni dzień Dnia Zmarłych, tradycyjnie obchodzony w Meksyku od 31 października do 2 listopada każdego roku.

Obchody, które zostały odwołane w zeszłym roku z powodu pandemii koronawirusa, w tym roku zostały zreorganizowane. Jednak kwiaciarnie informują, że sprzedaż kwiatów w tym roku była niższa niż przed pandemią.

W Mexico City wiele osób pozostawiło kwiaty i zdjęcia swoich zmarłych krewnych na ołtarzu poświęconym tym, którzy stracili życie w wyniku pandemii. Według oficjalnych danych na dzień 2 listopada 2021 r. liczba osób zmarłych w Meksyku z powodu koronawirusa wynosi ponad 288 tys.

Dzień Zmarłych, Euronews, Meksyk

Czym jest Dzień Zmarłych?

W Meksyku Dzień Zmarłych nie jest w nastroju żałoby, gdyż śmierć traktuje się jako naturalną część życia. Wspomnienia odbywające się przy grobie mogą czasem przypominać piknik z muzyką. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Dnia Zmarłych jest to, że ludzie malują sobie twarze jak czaszki i ozdabiają groby swoich bliskich kwiatami i cukierkami.

Dzień Zmarłych został wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2008 roku.