Węgierskie święta Busójárás zwiastujące koniec zimy i ciekawe kostiumy Busó

"Pewnego dnia, idąc ulicami Węgier, widzisz ludzi noszących kożuchy i drewniane maski, to znaczy, że zbliża się wiosna".
Busójárás, Karnawał, Węgry, Mohacz, Festiwal, Maski, Kostiumy,
Fotografia: Karoly Czifra ©️CC BY-SA 2.0

Wraz z nadejściem wiosny w wielu krajach Europy odbywają się karnawały, które symbolizują wypędzenie złych duchów pozostałych po zimie. Jednym z takich karnawałów, na którym wyróżnia się wiele reprezentatywnych i surrealistycznych strojów, jest Busójárás!

What is the Busójárás?

Busójárás to karnawał Šokci, który odbywa się co roku w mieście Mohacz na południowych Węgrzech, zwiastując koniec zimy. W Chorwacji jest bardziej znany jako pohod bušara.

Šokci
Chorwacka/południowosłowiańska grupa etniczna, zamieszkująca dziś głównie południowe Węgry, wschodnią Chorwację i północną Serbię. Pod względem religijnym większość ludu Šokci to katolicy.

Busójárás oznacza po węgiersku „Busó-chodzenie”. Busó to nazwa nadana zamaskowanym ludziom ubranym w kożuchy. Ci ludzie próbują odstraszyć zimę swoimi przerażającymi kostiumami i odgłosami, które wydają.

Busójárás, Karnawał, Węgry, Mohacz, Festiwal, Maski, Kostiumy,
Parada Busójárás

Sezon zimowy charakteryzuje się niskimi temperaturami i długimi nocami. Oznacza to, że przyroda staje się bezproduktywna, drogi oddechowe stają się wrażliwe, a wiele zwierząt ginie z powodu chorób lub głodu. Chociaż obecnie minimalizujemy te problemy dzięki rozwojowi nauki i technologii, problemy te miały żywotne znaczenie dla ludzi we wczesnym okresie nowożytnym i wcześniej. To spowodowało, że w wielu społeczeństwach sezon zimowy jest kojarzony z demonicznymi stworzeniami i złymi duchami, takimi jak Bocuk, Kallikantzaros i Karakoncolos.

Osiem mitologicznych stworzeń zimy i śniegu

Dlatego wraz z nadejściem wiosny wiele ludów obchodzi święta, które symbolizują odrodzenie przyrody i wzrost płodności. Jednak niektóre z tych uroczystości mają na celu wypędzenie złych duchów związanych z zimą. Pod tym względem podobne są obchody Busójárás na Węgrzech, Kurentovanje w Słowenii, Rijeki w Chorwacji i Kukeri w Bułgarii.

Wiosenne uroczystości rozpoczynające się w Imbolc 1 lutego na półkuli północnej (1 sierpnia na półkuli południowej) zwykle trwają do końca marca.

Kiedy jest obchodzony?

Imprezy Busójárás, odbywające się corocznie w lutym, trwają zwykle sześć dni i kończą się dzień przed Środą Popielcową.

RokDaty wydarzeń
202020 lutego – 25 lutego
2021Odwołane z powodu pandemii
202224 lutego – 1 marca
202316 lutego – 21 lutego
20248 lutego – 13 lutego
Busójárás Daty w latach 2020
Uroczystości Busójárás (2022)

Historia uroczystości Busó

Pochodzenie Busójárás, karnawału Šokci, nie jest jasne. Uważa się jednak, że tradycje Busójárás przeniosły się na dzisiejsze Węgry wraz z migracjami Šokci z końca XVII wieku.

Wczesne informacje o ludu Šokci zostały zebrane z dokumentu Imperium Osmańskiego z 1615 roku. Kiedy Osmanowie wycofali się z Mohacza w 1687 r., Ludność Šokci mieszkająca na południu wyemigrowała na północ i rozprzestrzeniła się w kierunku Mohacza.

Pierwsza wzmianka o uroczystościach Busójárása pochodzi z 1783 roku. Chociaż jednak w dokumencie tym pojawiają się informacje o strojach i muzyce, nie ma wzmianki o maskach. W 1852 roku węgierski lekarz Miksa Hölbling jako pierwszy wspomniał o maskach.1

Busójárás, Karnawał, Węgry, Mohacz, Festiwal, Maski, Kostiumy,
Uroczystości Busójárás (1979)
Fotografia: FORTEPAN / Erdei Katalin ©CC BY-SA 3.0

Według legendy maski miały odstraszyć osmańskich żołnierzy. Jednak ta legenda była krytykowana za brak podstaw historycznych.

Legenda głosi, że wraz z dominacją osmańską w regionie część mieszkańców Mohacza zaczęła ukrywać się w lasach. Pewnej nocy, zgodnie z planem, weszli do centrum miasta w maskach i robiąc straszne hałasy. Żołnierze osmańscy, widząc ich, myśleli, że zostali zaatakowani przez demony i opuścili teren.

Festiwale i parady

Podczas gdy Busójárás był kiedyś lokalnym karnawałem na małą skalę, obecnie na festynach i paradach biorą udział uczestnicy z różnych miast Węgier i krajów Europy.

Uroczystości Busójárás trwają zwykle sześć dni. W tym czasie w mieście odbywa się wiele tańców ludowych, pokazów, koncertów, wystaw i jarmarków. Podczas parad złe duchy pozostałe po zimie próbuje się wypędzić za pomocą przerażających kostiumów i niektórych przedmiotów, które wydają hałas. W ostatni dzień karnawału palona jest ogniskiem trumna symbolizująca zimę.

Busójárás, Karnawał, Węgry, Mohacz, Festiwal, Maski, Kostiumy,
Potwory Busó przepędzają zimę.
Fotografia: Arkinessa (Wikimedia), ©CC BY-SA 4.0

Tradycje te zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 2009 roku.2

Busójárás 2024

Imprezy Busójárás, które w 2021 roku zostały odwołane z powodu pandemii, wznowiono w 2022 roku.

Wydarzenia w 2024 roku rozpoczną się w czwartek, 8 lutego, a zakończą we wtorek, 13 lutego. Uroczystość otwarcia odbędzie się w czwartek, 8 lutego o godzinie 09:30, przez burmistrza Mohács, Gábora Pávkovicsa. Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółowe informacje o programie.

Przewiduje się, że podczas karnawału w Mohaczu będzie panować pochmurna pogoda, a temperatury będą wahać się od 7°C do 16°C.  1. „Busójárás az élő rítus”, Zoltán Füredi, Academia.edu, 2002[]
  2. Busó festivities at Mohács: masked end-of-winter carnival custom„, Intangible Cultural Heritage, UNESCO[]