Tromsø: Perła Północy

Tromsø, miasto na północy Norwegii, jest dziś znane również jako Paryż Północy. Centrum miasta znajduje się na 10-kilometrowej wyspie Tromsøya. Znajduje się około 6 metrów nad poziomem morza. Ponieważ znajduje się na północy koła podbiegunowego, jest jednym z popularnych miejsc dla tych, którzy chcą zobaczyć zorzę polarną, miłośników turystyki przyrodniczej i astrofotografów.

Historia Tromsø

Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone na tym terenie pokazują, że Tromsø i okolice były zamieszkane przez ludzi od co najmniej 9000 lat.1

Obszar wokół Tromsø był w starożytności regionem granicznym między ludami nordyckimi i Saami. Pierwszy kościół na tym terenie został zbudowany w 1252 roku za panowania króla Håkona Håkonssona. Omawiany kościół uważany jest wówczas za najbardziej wysunięty na północ kościół.

W średniowieczu Tromsø wyglądało bardziej jak miasto niż miasto. Z czasem miasto stało się centrum handlu arktycznego.

Tromsø, Norwegia, zorza polarna
Port Tromsø

Cechy geograficzne Tromsø

Duża część miasta Tromsø znajduje się na wyspie Tromsøya. Druga część znajduje się na stałym lądzie na wschód od wyspy. Ta część miasta znana jest jako Tromsdalen i jest połączona z Tromsø mostem i tunelem.

Tromsø, Norwegia, zorza polarna
Most Tromsø

Na zachód od wyspy Tromsøya znajduje się Kvaløya, piąta co do wielkości wyspa w Norwegii. Tromsøya jest połączona z Kvaløya mostem w pobliżu lotniska.

Ukształtowanie terenu

Okolica Tromsø jest bogata w góry i pagórki. Najważniejsze góry o wysokości ponad 1000 metrów to Jiehkkevárri, Hamperokken, Stortinden, Tromsdalstinden, Bentsjordtinden i Lavangstinden. Te góry są niezastąpione zarówno dla miłośników trekkingu, jak i adrenaliny.

Klimat

Klimat subarktyczny, znany również jako klimat borealny, dominuje w całym Tromsø. Chociaż znajduje się na północ od koła podbiegunowego na 69. równoleżniku północnym, nie jest tak zimno, jak oczekiwano ze względu na Prąd Zatokowy. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -6°C do -3°C. (21°F – 27°F) Średnia temperatura w lipcu wynosi około 10°C do 15°C. (50°F – 59°F)

Flora i fauna

Ważnymi gatunkami wokół Tromsø są bieliki, renifery, niedźwiedzie, wilki, łosie i kruki. Wieloryby, foki, delfiny i jeżowce to najważniejsze gatunki morskie.

Najczęściej spotykanymi drzewami w Tromsø są Betula pubescens (gatunek brzozy), Salix glauca (gatunek wierzby) i Juniperus communis (gatunek jałowca). Wiele roślin i kwiatów można również zobaczyć w Arktyczno-Alpejskim Ogrodzie Botanicznym w centrum miasta.

Demografia

Populacja Tromsø wynosi około 77 399 osób w 2021 r. Tak więc gęstość zaludnienia wynosi 31 osób na km².2

Najlepsze rzeczy do zrobienia w Tromsø

1. Zobacz zorzę polarną. Tromsø to jedno z najlepszych miejsc do zobaczenia zorzy polarnej. Jednak ze względu na położenie na północ od koła podbiegunowego noce latem nie są całkowicie ciemne. Z tego powodu latem prawie niemożliwe jest zobaczenie zorzy polarnej. Od października do kwietnia to idealny okres na zobaczenie zorzy polarnej. Innymi słowy, musisz spędzić długie i zimne noce, aby być świadkiem tego wyjątkowego zjawiska naturalnego.

2. Jeśli jest lato, zobacz słońce o północy. Ponieważ Tromsø leży na północ od koła podbiegunowego, w niektóre letnie dni słońce nigdy nie zachodzi. Jeśli Twoje wakacje są w czerwcu i lipcu, zamiast zorzy polarnej możesz zobaczyć północne słońce i zrobić ciekawe ujęcia.

3. Dowiedz się o kulturze Lapończyków. Saamowie to społeczność ugrofińska mieszkająca w północnej Skandynawii. Możesz poszukać o nich w Internecie i odwiedzić muzea etnograficzne w regionie.

4. Dołącz do wycieczek po fiordach i ciesz się naturą Norwegii. Fiordy są jednym z najważniejszych naturalnych piękności Norwegii. Aby zobaczyć fiordy w pobliżu Tromsø, warto dołączyć do codziennych wycieczek organizowanych przez agencje.

5. Jeździć na saniach z reniferami. Kuligi z reniferami są bardzo popularne wśród turystów odwiedzających Tromsø.

Możesz kliknąć Visit Tromsø, aby uzyskać więcej informacji o Tromsø i zapoznać się z działaniami, które możesz wykonać.

Miejsca do odwiedzenia w Tromsø

Katedra w Tromsø (Tromsø Domkirke) – Architektem katedry, zbudowanej w stylu neogotyckim w 1861 roku, jest Christian Heinrich Grosch. Katedra została zbudowana z materiału drewnianego. Znajduje się w centrum miasta. W północnej części katedry znajduje się również popiersie norweskiego kompozytora Adolfa Thomsena, który zmarł w 1903 roku.

Katedra Arktyczna (Ishavskatedralen) – Katedra Arktyczna, położona w Tromsdalen, po wschodniej stronie miasta, została zbudowana w 1965 roku. Architektem budynku, który zwraca uwagę swoją trójkątną formą, jest Jan Inge Hovig. W niektóre dni w katedrze odbywają się także koncerty o północy.

Storsteinen – Jest to malowniczy punkt widokowy, który znajduje się około 420 metrów nad powierzchnią morza. Można do niego dotrzeć pieszo lub kolejką linową. Storsteinen, jedno z najpopularniejszych miejsc wśród turystów, jest idealnym miejscem do panoramicznego zwiedzania centrum miasta i fiordów.

Muzeum Polarne (Polarmuseet) – Muzeum etnograficzne przedstawiające życie arktyczne. O aktualnych wystawach, godzinach otwarcia i opłatach za wstęp można dowiedzieć się na oficjalnej stronie muzeum.

Muzeum Sztuki Północnej Norwegii (Nordnorsk Kunstmuseum) – Jest to muzeum, w którym wystawiane są prace wizualne norweskich artystów. Naprzeciwko muzeum znajduje się również pomnik Roalda Amundsena. O aktualnych wystawach, godzinach otwarcia i opłatach za wstęp można dowiedzieć się na oficjalnej stronie muzeum.

Arktyczno-Alpejski Ogród Botaniczny (Arktisk Alpin Botanisk Hage) – Ogród botaniczny, który został otwarty w 1994 roku, jest zarządzany przez Uniwersytet w Tromsø. Jest otwarty 24/7 i jest bezpłatny. Należy zauważyć, że ogród botaniczny, w którym eksponowane są arktyczne rośliny i kwiaty, jest zwykle przykryty śniegiem od grudnia do marca.

Gastronomia

Hildr – Przytulny gastropub znajdujący się na ulicy Skippergata. Tutaj możesz spróbować dziczyzny, różnych owoców morza i norweskich serów. Istnieją również opcje wegańskie, ale należy je określić w momencie rezerwacji.

Ølhallen – Zabytkowy pub znajdujący się przy ulicy Storgata. Został otwarty w 1928 roku. Jest to jedno z najlepszych miejsc do degustacji lokalnych piw. Do wyboru są 72 różne piwa. Jest trochę droższy niż inne puby. Jest zamknięty w niedziele.

Agenturet Øl Og Vinbar – Bar znajdujący się na ulicy Sjøgata. Bar, który serwuje wiele rodzajów piwa, takich jak piwo pszeniczne, stout i IPA, ma również duży wybór win. Jest otwarty przez wszystkie dni tygodnia do późnych godzin nocnych.

Vertshuset Skarven – Restauracja z owocami morza znajdująca się na ulicy Strandtorget. Możesz skosztować wielu owoców morza, ciesząc się widokiem na morze. Fiskekompaniet i Restauracja Arctandria to kolejne restauracje godne uwagi dla miłośników owoców morza.

Risø – Kawiarnia znajdująca się na ulicy Strandgata. W menu wybór pysznych kaw i przekąsek. Otwarte do 17.00, zamknięte w niedziele. Możesz wybrać to miejsce na śniadanie. Inne popularne kawiarnie to Smørtorget i Kaffebønna.

Transport

Od 2022 roku loty bez międzylądowań są dostępne z Frankfurtu, Düsseldorfu, Helsinek, Gdańska i Londynu do Tromsø. Loty z przesiadką są zazwyczaj dostępne przez stolicę Norwegii, Oslo. Podróż samolotem z Oslo do Tromsø zajmuje około 1 godziny i 50 minut. Lotnisko Tromsø znajduje się około 5,4 km (3,3 mil) od centrum miasta.

Gdzie Się zatrzymać

Tromsø to małe miasto, więc prawie wszystkie hotele znajdują się dość blisko centrum miasta. Hotele tam mogą być nieco drogie dla wielu osób przyjeżdżających z zagranicy. Jeśli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na hotele, możesz wybrać Smarthotel, Enter Viking Hotel i Comfort Hotel Express. Wszystkie te trzy hotele są trzygwiazdkowe, a ich ceny wahają się od 130€ do 140€ za osobę. Inne godne uwagi hotele w Tromsø to Radisson Blu Hotel, Clarion Hotel The Edge, Quality Hotel Saga i Scandic Ishavshotel.


  1. Hans Peter BLANKHOLM, “Målsnes 1: An Early Post-glacial Coastal Site In Northern Norway”, Oxbow Books, ISBN: 9781842173435[]
  2. Tromsø (Troms Og Finnmark – Romsa Ja Finnmárku – Tromssa Ja Finmarkku)” Statistisk Sentralbyrå[]