Zapierające Dech w Piersiach Wyżyny İkizdere

Zapierające Dech w Piersiach Wyżyny İkizdere

İkizdere to największa i najbardziej wysunięta na południe dzielnica prowincji Rize w Turcji. Ze względu na strome zbocza, jeziora polodowcowe, bujne wyżyny i endemiczne gatunki roślin, İkizdere jest jednym z największych obszarów o potencjale turystycznym we wschodnim regionie Morza Czarnego.

Wyżyny Çağrankaya

wyżyny, zapierające dech, Turcja, Rize, yayla,
Ahmet Gökhan Kara ©️CC4.0

Znajduje się 25 km od centrum dzielnicy İkizdere i 42 km od prowincjonalnego centrum Rize. Dlatego jest to jedna z najbliższych wyżyn do centrum miasta. Transport jest zwykle zapewniany przez İkizdere, ale do Çağrankaya można dotrzeć z centrum miasta krętą drogą. Ci, którzy chcą skorzystać z tej trasy, powinni podążać drogą Çaykent-Muradiye-Küçükçayır i skręcić w lewo (na wschód), gdy zobaczą instalacje wody pitnej Andon.

Sanarankaya dzieli się w sobie na trzy wyżyny. Średnia wysokość tych wyżyn wynosi od 2300 do 2500 metrów.

Çağrankaya jest uważana za jedną z największych i najbardziej zatłoczonych wyżyn w regionie. Odcinek znany jako „Büyük Yayla” bardziej przypomina miasto niż wyżynę. Z drugiej strony wyżyny Canrankaya są całkiem satysfakcjonujące pod względem estetyki wizualnej. Strome zbocza i malownicze krajobrazy stwarzają niezapomniane możliwości dla fotografów przyrody. W regionie można również natknąć się na czarny obsydian, rodzaj skały magmowej.

Gatunki drzew, takie jak jałowiec karłowaty, olsza brodata, świerk pospolity i buk pospolity, są szeroko rozpowszechnione na stosunkowo niskich terenach wokół wyżyny. W wyższych partiach wyżyny pospolite są niewysokie łąki trawiaste i alpejskie.

Çağrankaya i jej okolice były bardzo ważne dla Greków, Turków i Lazów żyjących na wybrzeżu oraz Ormian i Hemshin żyjących w górzystych regionach w czasach Imperium Osmańskiego. Przez ten region przechodziły dawniej szlaki handlowe między wybrzeżem a wnętrzem. Wysokie równiny Çağrankaya były jednym z ważnych miejsc odpoczynku dla handlarzy i jucznych zwierząt. Nie ma jednak pozostałości prowizorycznych budowli wybudowanych na potrzeby zakwaterowania w regionie.

Petran i Lazboard Festiwale

Znajduje się 25 km od centrum dzielnicy İkizdere i 65 km od centrum miasta Rize. Jego wysokość wynosi około 1940 metrów. Na wyżynę można dotrzeć malowniczą i krętą drogą obok potoku Meles.

Foothills: The Unlinked Heritage of Snowboarding

Petran słynie z corocznych festiwali narciarskich. Ze względu na festiwale narciarskie zwane Lazboard lub Petranboard, do regionu przyjeżdża wielu turystów krajowych i zagranicznych. Film dokumentalny „Foothills: The Unlinked Heritage of Snowboarding” zrealizowany w 2016 roku o petranboardzie, uważanym za przodka snowboardu, przyczynił się do promocji regionu.

Naukowcy uważają, że historia Petranboard sięga XVII wieku.1

Anzer i Anzer Miód

wyżyny, zapierające dech, Turcja, Rize, yayla,
Metin Çorapçı ©️CC BY-SA 1.0

To jest 34 km od centrum dzielnicy İkizdere i 75 km od centrum miasta Rize. Wysokość Anzer wynosi około 2150 metrów. Podróż samochodem z Petranu zajmuje około 1 godziny. Znajduje się w dolinie wzdłuż potoku İkizdere.

Anzer to jedna z najbardziej zaludnionych wyżyn w regionie. Konstrukcje są zwykle budowane z materiałów takich jak kamień, cegła i brykiety. Dachy pokryte są blachą. Większość domów jest parterowych, niektóre dwupiętrowe, a kilka trzypiętrowe. Wiadomo już, że nieautoryzowana budowa spowoduje na dłuższą metę problemy.

Anzer jest również ważnym obszarem ekoturystyki dzięki swojej florze i wyjątkowemu urokowi przyrody. Miód Anzer jest uważany za bardzo cenny na całym świecie ze względu na endemiczne rośliny w regionie. Pokrzywa, myosotis, traganek, geranium, lathyrus, ambrozja, lilia, dactylorhiza i thalictrum to niektóre gatunki kwiatów, które rosną w Anzer.

Ovit

wyżyny, zapierające dech, Turcja, Rize, yayla,
Rüştü Bozkuş ©️CC0

Znajduje się 33 km od centrum dzielnicy İkizdere i 73 km od centrum miasta Rize. Jego wysokość to około 2600 metrów.

Ovit jest jednym z najłatwiejszych do pokonania wyżyn, ponieważ znajduje się w pobliżu drogi Rize-İspir, chyba że drogi są zamknięte z powodu obfitego śniegu.

Ta droga utrudniała transport między Rize i İspir. Bo zwykle zimą jest zamknięty. Problem ten został jednak wyeliminowany, gdy w 2017 roku oddano do użytku 14-kilometrowy tunel Ovit.

Na wejściu do tunelu Ovit dominuje klimat umiarkowany, a na wyjściu dominuje klimat kontynentalny.

Stara droga, która była bardzo ruchliwa przed otwarciem tunelu Ovit, straciła swoją funkcję wraz z otwarciem tunelu. Ponieważ droga przypomina gotycki horror z jego mglistą atmosferą, możesz mieć wrażenie, że lada chwila trafisz na zamek Drakuli. Dziś stara droga, otoczona stromymi klifami, służy tylko do transhumancji, turystyki i nostalgii. Najbardziej niebezpieczna część znana jest jako „diabelskie skały”, jak sama nazwa wskazuje.

Kiedy zobaczysz góry i strome zbocza otaczające Ovit, prawdopodobnie poczujesz jednocześnie dreszcz i podziw. Na tych górach jest wiele dużych i małych jezior. Jeziora lodowcowe znane jako Yedigöller oddalone są od Ovit o 8 km drogą lotniczą. Jednak ci, którzy chcą zobaczyć te jeziora, powinni skorzystać z drogi przechodzącej przez Mor Yayla, oddalone o 27 kilometrów.  1. „Not That Rad, Snowboarding is Older Than You Think”, John FRY, Ski, March-April 2010, ISSN: 0037-6159^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments