Prawie 2000-letni kamień runiczny znaleziony w Norwegii

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w miejscu pochówku w Norwegii znaleźli kamień runiczny, którego wiek szacuje się na około 2000 lat.

Odkrycia dokonali pod koniec 2021 roku w pobliżu Tyrifjorden, około 40 kilometrów na północny zachód od Oslo, archeolodzy z Muzeum Historii Kultury (Kulturhistorisk Museum) Uniwersytetu w Oslo. Ponieważ jednak analiza szczątków trwała długo, szczegóły dotyczące odkrycia zostały upublicznione we wtorek 17 stycznia 2023 r.

Analizy materiałów organicznych, takich jak kość i węgiel drzewny, wydobyte z grobowca, w którym znaleziono kamień runiczny, pokazują, że runy na kamieniu zostały wyrzeźbione między 1 a 250 rne.

Norwescy archeolodzy twierdzą, że odkryty kamień runiczny jest najstarszym tego rodzaju. Oczekują również, że odkrycie dostarczy wskazówek na temat używania run we wczesnej nordyckiej epoce żelaza.

Prawie 2000-letni kamień runiczny znaleziony w Norwegii
Alexis Pantos/KHM, UiO.

Archeolodzy dokonali transliteracji pisma wyrytego w piaskowcu o szerokości i długości nieco ponad 30 centymetrów jako „idiberug”. Dodatkowo stwierdzili, że Idiberug może być imieniem osoby lub rodziny.

Profesor Kristel Zilmer z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Oslo opisał odkrycie kamienia runicznego jako „wiadomości ze świata”.1

Doniesiono, że kamień runiczny będzie wystawiany w Muzeum Historii Kultury Uniwersytetu w Oslo przez miesiąc, począwszy od 21 stycznia 2023 r.

Linki zewnętrzne  1. Fant 2000 år gammel runestein i Hole„, Marianne Rustad Carlsen & Kristine Hirsti, NRK[]