Çatköy i Elevit: idealne połączenie natury i pokoju

Çatköy i Elevit: idealne połączenie natury i pokoju

Rize Çamlıhemşin Elevit
Fotografia: Kadir KARA (Wikimedia) ©️CC BY-SA 4.0

Çatköy i Elevit, nowi ulubieńcy miłośników turystyki przyrodniczej, znajdują się w Turcji. Ponieważ dzielą je zaledwie osiem kilometrów, często odwiedzają je turyści tego samego dnia.

Dolina Fırtına i Çatköy

Çatköy to wieś położona we wschodnim regionie Morza Czarnego w Turcji, na końcu doliny Fırtına. Jest to 92 km (57 mil) od prowincjonalnego centrum Rize i 26 km (16 mil) od centrum dzielnicy Çamlıhemşin. Osoby przybywające z Trabzon i Rize powinny skręcić w drogę do Çamlıhemşin przed dotarciem do centrum dystryktu Ardeşen i podążać doliną Fırtına. Osoby przybywające z Artvin i Gruzji mogą również podążać doliną Fırtına, aby dotrzeć do Çatköy i Elevit.

Çatköy Elevit Yolu Rize
Fotografia: Ulukayin.org ©️CC BY-SA 4.0

Jeśli nie zrobisz sobie przerwy po wejściu do doliny, możesz dotrzeć do Çatköy po około 70-90 minutach, w zależności od prędkości. Ponieważ jednak będziesz chciał sfotografować wspaniałe piękności, które napotkasz po drodze, ten czas prawdopodobnie będzie nieco dłuższy.

Dolina Fırtına to bardzo dobra trasa zarówno dla miłośników przyrody, jak i entuzjastów sportów ekstremalnych. Rzeka Fırtına to pierwszy wybór miłośników raftingu w regionie. Po drodze zobaczysz już wiele udogodnień.

Çatköy Elevit Yolu Rize
Fotografia: Ulukayin.org ©️CC BY-SA 4.0

Kilka minut po przybyciu do centrum dzielnicy Çamlıhemşin droga podzieli się na dwie części. Na tym etapie należy kierować się drogą po prawej (na zachód), czyli w kierunku Zilkale (średniowieczny zamek). Droga po lewej prowadzi bezpośrednio do Ayder. Jeśli jest przed popołudniem, możesz również odwiedzić Zilkale.

Po tej turze zobaczysz, że drzewa stają się gęstsze. Są to słynne lasy bukszpanowe Doliny Fırtıny, które według WWF powinny być chronione. Niestety grozi im wysychanie z powodu choroby grzybiczej, na którą nabawili się w 2010 roku. Z tego powodu kontrola biologiczna jest praktykowana w regionie od dawna.

Idąc przez lasy, najpierw dotrzesz do Meydanköy. Po drodze zobaczysz domki, autentyczne hostele i bungalowy. Niedługo potem dotrzesz do Çatköy. Jednak Çatköy jest w rzeczywistości 300 metrów nad drogą. Odcinek przydrożny jest powszechnie znany jako Çat Düzü.

Jeśli nie zjadłeś po drodze przekąski, Çat Düzü to idealne miejsce na piknik nad stokrotkami i żółtymi jaskierami.

Elevit

Po spędzeniu trochę czasu w Çat Düzü nadszedł czas, aby udać się do Elevit. Droga znów się rozdzieli, ale tym razem skręcisz w lewo. Droga po prawej prowadzi do Kaleköy.

Droga Elevit

Odległość między Çat Düzü a Elevit wynosi około ośmiu kilometrów. W zależności od warunków drogowych i prędkości dotrzesz tam w 40-60 minut. Mimo, że droga jest szutrowa, do Elevitu można jechać wszystkimi typami samochodów. Po drodze można zrobić sobie przerwę przy mostach łukowych i zrobić piękne zdjęcia.

Historia Elevit

Przed historią Elevit trzeba krótko porozmawiać o tym, czym jest yayla. Yayla to nazwa nadana letnim osadom górskim w języku tureckim. Osoby zajmujące się hodowlą zwierząt wyjeżdżają latem na wyżyny, aby wypasać zwierzęta. Mieszkają tam przez trzy lub cztery miesiące w grubo zbudowanych domach i wracają jesienią. W ostatnich latach osady te stały się jednym z popularnych miejsc dla miłośników turystyki przyrodniczej i zmęczonych letnimi upałami.

Według słownika Nişanyan słowo „Elevit” pochodzi od ormiańskiego słowa „Elihovid”, co oznacza wysoki płaskowyż.1

Etnograf, ksiądz i pisarz Per Minas Bijishkyan, który żył w Imperium Osmańskim w XIX wieku, określił Elevit jako osadę ormiańską w swojej książce „Historia i geografia wybrzeża Morza Czarnego” napisanej w latach 1817-1819. Wiadomo, że Hemshin ludzie żyli w yayla w okresie republikańskim.

Zielony Raj we Mgle

Elevit jest obecnie oficjalnie znany jako Yaylaköy, ale lokalni mieszkańcy używają nazwy Elevit w życiu codziennym.

Elevit, na wysokości około 1900 metrów znajduje się na skrzyżowaniu trzech dolin. Otaczają go szczyty Kızılkaya, Güncan i Vacakar, które mają ponad 3000 metrów wysokości.

Śniegu można dotknąć nawet w lipcu w Elevit.

Liczba domów w Elevit to nieco ponad sto. Domy zbudowano z materiałów drewnianych i kamiennych. W yayli jest mały sklep spożywczy, ale nie wiadomo, kiedy jest otwarty, a kiedy zamknięty.

Chociaż yayla ma spokojną atmosferę i sprzyja wczasowiczom, biwakowanie w centrum yayla jest zabronione. Ponieważ zwierzęta mogą sprawiać problemy podczas wypasu. Z tego powodu zaleca się, aby ci, którzy chcą biwakować, oddalili się trochę od centrum Elevit.

Najlepszy czas na wyjazd do Elevit to okres od końca kwietnia do początku października. Od listopada do kwietnia yayla jest zwykle pokryta śniegiem.

Transport

Musisz udać się do Rize, aby odwiedzić Çatköy i Elevit, ale nie ma lotów międzynarodowych do Rize. Dlatego możesz przybyć na lotnisko Trabzon i pojechać autobusem do Rize. Podróż między centrum Rize a Trabzonem zajmuje około godziny.

Jeśli nie możesz znaleźć lotu na lotnisko Trabzon, zalecamy sprawdzenie lotów przez Stambuł lub Ankara. Istnieją również bezpośrednie loty ze Stambułu i Ankary do Rize.  1. „Nişanyan Sözlük: Çağdaş Türkçenin Etimolojisi”, Sevan NİŞANYAN, Liberus, ISBN: 9786050699937, Website^