Alkarısı: Lilith Mitologii Tureckiej

Alkarısı: Lilith Mitologii Tureckiej

Zła kobieta w czerwieni. Równie dobrze mogłaby być nazywana czarownicą. Niektórzy porównują ją także do pierwszej żony Adama, Lilith. Słynie z zabijania niemowląt i kobiet w okresie połogu. Pod tym względem można powiedzieć, że stoi w opozycji do bogini Umay, opiekunki dzieci i kobiet w ciąży w mitologii tureckiej.

Kim jest Alkarısı lub Albis?

Alkarısı to zła istota, w którą wierzy się wiele społeczności pochodzenia tureckiego i ałtajskiego. W niektórych regionach znana jest również jako Albis lub po prostu Al. Jednak są też tacy, którzy uważają, że Alkarısı i Albis to różne byty. Fizyczne i psychiczne zaburzenia spowodowane przez Alkarısı nazywane są „Albastı”.

Alkarısı to niegodziwa kobieta ubrana na czerwono. Jednak w niektórych regionach mówi się, że nie nosi czerwieni, wręcz przeciwnie, boi się czerwieni. Często jest przedstawiana jako brzydka wiedźma, ale rzadko jest też przedstawiana jako uwodzicielska kobieta. Mówi się, że mieszka w odludnych miejscach, takich jak góry, w zalesionych obszarach, w których może się łatwo ukryć, w jeziorach z dala od osad i dziuplach drzew.

Największy Strach Kobiet po Porodzie

Alkarısı nawiedza dzieci i kobiety, które właśnie urodziły. Jego ulubionym jedzeniem jest wątroba dziecka. Z tego powodu próbuje zabijać małe dzieci, zwłaszcza noworodki. Właśnie dlatego istotą, której kobiety, które właśnie urodziły, boją się najbardziej, jest Alkarısı. W rzeczywistości nawet zwierzęta, takie jak koty i psy, nie były wpuszczane do pokoju kobiety, która właśnie urodziła, podejrzewając, że Alkarısı może przybrać postać zwierzęcia.

Jednak folklorysta Zekeriya Karadavut podał jako źródło T. D. Bayaliyeva i napisał, że Kirgizi sprowadzili orły do miejsca, w którym kobieta urodziła, ponieważ wierzyli, że orzeł trzyma Alkarısı i złe istoty z dala.1

Według mitów i opowieści społeczności tureckich bliskich południowej Syberii, zwłaszcza Turków kazachskich i Turków kirgiskich, Alkarısı zbliża się do ludzi pod postacią lisów i kóz.2

Sposób na Powstrzymanie Alkarısı: Żelazo i Poświęcenie

W wielu miejscowościach mówi się, że Alkarısı boi się żelaza. Z tego powodu żelazne przedmioty, takie jak noże czy igły, wkładano pod poduszki kobietom, które właśnie urodziły.3

Użycie żelaza jako materiału ochronnego wydaje się być związane ze świętością żelaza w społecznościach pochodzenia tureckiego. Ponadto twierdzono, że dźwięk pistoletu trzymał Alkarısı z dala.

Innym sposobem na powstrzymanie Alkarısı jest poświęcenie małego przeżuwacza. W tej metodzie Alkarısı podawano wątrobę zwierzęcia, takiego jak owca. Wierzono, że Alkarısı, który zjadł wątrobę zwierzęcia, nie zaszkodzi dziecku ani kobiecie.

Podświadomość Społeczna

Alkarısı jest zasadniczo wyrazem ludzkich lęków w społecznej podświadomości. Z tego powodu złe istoty, takie jak Alkarısı, można znaleźć w wielu społecznościach.

Zobacz też: Jedenaście Najstraszniejszych Stworzeń w Mitach Tureckich i Ałtajskich

Strach przed utratą noworodków i zaburzenia psychiczne, które można zaobserwować u kobiet po porodzie, przypisuje się złym istotom, takim jak Alkarısı. Zachowania depresyjne wywołane brakiem równowagi w poziomie hormonów są uważane za objawy wywołane przez Alkarısı.

Do niedawna przekonania w takie podmioty jak Alkarısı miały wpływ na Azję Środkową, Syberię, Kaukaz i niektóre części Anatolii. Ale dziś można powiedzieć, że Alkarısı jest najczęściej spotykany w książkach mitologicznych, filmach i baśniach.  1. Kırgız Masallarında Mitolojik Unsurlar„, Zekeriya KARADAVUT^
  2. „Aus Sibirien”, Wilhelm RADLOFF, 1893, ISBN: 9789757651666^
  3. Türklerde Tabiat Üstü Varlıklar Ve Bunlarla İlgili Kabuller, İnanmalar, Uygulamalar, Ayşe DUVARCI, Başkent Üniversitesi, 2005^