Arkeologlar Strabon’un Bahsettiği Poseidon Tapınağını Bulmuş Olabilir

Arkeologlar Strabon’un Bahsettiği Poseidon Tapınağını Bulmuş Olabilir

Yunanistan’daki arkeologlar geçtiğimiz günlerde, Mora Yarımadası’nın batısındaki tarihî bölge Elis’te önemli antik kalıntılara ulaştılar.

Samicum olarak da bilinen Samikon antik kentindeki akropolde yürütülen kazı çalışmalarında tapınak benzeri bir yapının temellerine ulaşıldı.

Yunan ve Avusturyalı bir ekip tarafından ortaya çıkarılan kalıntıların, Antik Yunan coğrafyacısı Strabon’un eserlerinde bahsettiği kayıp Poseidon tapınağına ait olduğu düşünülüyor.

Arkeologlar, yapının 25 metre uzunluğunda olabileceğini açıkladı.

Yapıya dair detaylı bilgilerin, daha sonraki aşamalarda kamuyla paylaşılması bekleniyor.

Elis Antik Eserler Dairesi ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen kazı çalışmalarının 2026’ya dek sürmesi planlanıyor. Projede, Semikon çevresinin topografyasının incelenmesi ve Samikon’daki limanın yerinin belirlenmesi de amaçlanıyor.

Strabon ve Geographika

Strabon, MÖ 64 – MS 24 arasında yaşamış bir Antik Yunan coğrafyacısıdır. Amasya’da doğmuştur. Roma İmparatorluğu’nun pek çok kentini gezmiş ve edindiği bilgileri Geographika (Coğrafya) adındaki 17 ciltlik ansiklopedisinde toplamıştır. Bu nedenle Geographika, tarihsel yönü de ağır basan bir kaynak olarak görülmektedir.

Strabon, Semikon’da Poseidon’a adanmış bir tapınağın varlığından bahsetmiştir. Semikon’da bulunan antik kalıntıların, Strabon’un bahsettiği Poseidon tapınağı olduğu düşünülmektedir.Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments