İçerik Ekleme Kılavuzu

Bu kılavuz, ULUKAYIN’da yayınlayacağınız yazıların uyması gereken kuralları içermektedir. Lütfen yazınızı ULUKAYIN’da yayınlamadan önce bu kuralların tamamını dikkatlice okuyunuz. Yazınız yayınlandığı andan itibaren tüm kuralları kabul etmiş sayılırsınız.

İçerik ekleyebilmek için önce Bize Katıl sayfasından üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğiniz onaylanır onaylanmaz içerik eklemeye başlayabilirsiniz.

Genel Koşullar

1. ULUKAYIN’a göndereceğiniz yazılar, yazarı siz olsanız bile, daha önce hiçbir platformda yayınlanmamış olmalıdır. Yazınızın ULUKAYIN’da yayında olduğu sürece telif hakları ULUKAYIN’a aittir. Bu hak, ULUKAYIN’a yazınızı kopyalayıp başka platformlarda paylaşma yetkisi vermez. Yazınız yalnızca ULUKAYIN’da yayınlanır. Ancak dilediğiniz zaman yazınızın yayından kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

2. ULUKAYIN’da yayınlayacağınız yazı, önce editöryal süreçten geçer. Bu süre genellikle bir kaç saattir. Bu süreçte yazınız; yazım hataları, noktalama işaretleri, paragraf uzunlukları, anlatım bozuklukları ve alt başlıklar yönünden incelenir ve yazınızda gerekli düzeltmeler yapılır. Bu aşamada yazınızda küçük değişiklikler yapılabilir.

3. Yazınızın editöryal süreçten minimum değişiklikle geçmesi için yazınızı yazarken şu ipuçlarını aklınızda bulundurmalısınız:

 • Yazınızda genel dil bilgisi kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Noktalama işaretlerine dikkat edin.
 • Başlık seçiminize dikkat edin. Başlık uzunluğunuzun 4 – 10 sözcük arasında olmasına özen gösterin.
 • Uygun alt başlıklarla yazınızı bölümlendirin. Alt başlıksız uzun bir yazının okuyucuyu sıkacağını unutmayın.
 • Yazınızda kullanacağınız tüm görseller telifsiz olmalıdır. Bunun için kendi çektiğiniz görselleri ya da Pixabay.com adresinden indireceğiniz herhangi bir görseli kullanabilirsiniz. Kullandığınız tüm görsellerin web adreslerini, yazınızın sonunda belirtmelisiniz. Hiçbir görsel içermeyen yazılarınızın kapak resmini belirleme yetkisi ULUKAYIN’a ait sayılır.
 • Yazınızı düz, başlıksız ve fotoğrafsız da gönderebileceğinizi unutmayın. Ancak bu durumda yazınızın editöryal sürecinin uzayacağını, yazınıza editörler tarafından gerekli müdahaleler yapılacağını göz önüne almış olursunuz.
 • Yazınızın yayınlanacağı kategoriyi (Örnek: Arkeoloji, Mitoloji ya da Sanat, vs…) belirtmezseniz bu yetki ULUKAYIN editörleri tarafından kullanılır.

4. Yazınız, sitede desteklenen bir dilde olmalıdır. ULUKAYIN; Danca, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Felemenkçe, Norveççe, Lehçe, Portekizce, İsveççe ve Türkçe dillerini desteklemektedir.

5. Yazınızın konusu, sitenin genel yayın politikasına uygun olmalıdır. Fikir vermesi açısından arkeoloji, prehistorya, paleografi, epigrafi, antik tarih, kültür tarihi, sosyal tarih, mitoloji, etnografya, etnoloji, filoloji, tarihi coğrafya, sanat, sanat tarihi, kültür, kültürel antropoloji ve folklor gibi alanlarla bağlantılı makaleler ULUKAYIN’ın yayın politikasına genellikle uygundur.

6. Yazınız en az 300, en fazla 3000 sözcükten oluşmalıdır. Yazı içinde kaynak eklemek istediğiniz yerde kaynak bilgilerini (ad, soyad, kitap adı, dergi adı, makale adı, cilt, website, vs…) parantez içine alarak belirtiniz. Örnek: (Bahaeddin ÖGEL, Türk Mitolojisi, Cilt 2)

7. ULUKAYIN’da yayınladığınız bir yazı reddedilirse yazınıza dair tüm veriler, tüm sistemimizden silinecektir. Yazınızın kopyalanması ya da çalınması mümkün değildir. Yazınız reddedilirse bu, tarafınıza gerekçeli bir şekilde bildirilecektir. Şayet yazınızın yalnızca bazı bölümlerinde politikalarımıza aykırılık saptanırsa sizden yalnızca aykırılık saptanan bölümlerde gerekli düzenlemeleri yapmanız da istenebilir.

8. ULUKAYIN’da bir yazının reddedilme nedenleri kısaca şunlar olmakla birlikte bunlarla sınırlı değildir:

 • Yazınızda herhangi bir şahsa, kuruma ya da üçüncü tarafa yönelik karalama kampanyası saptanması,
 • Yazınızda küfür, argo ya da hakaret içeren sözcükler bulunması,
 • Yazınızın bilimsel yöntemler dışında hazırlanmış olması, yazınızda farklı kaynaklardan kopyalanmış cümleler bulunması,
 • Yazınızın başka bir platformda daha önce yayınlanmış başka bir yazıya çok benzemesi,
 • Yazınız yayınlandığında herhangi bir kişiye, kuruma ya da üçüncü tarafa zarar gelebileceğine yönelik kuşkular olması,
 • Yazınızın toplum sağlığını tehlikeye atabilecek nitelikte olması,
 • Yazınızın herhangi bir siyasi gruba, dini inanca, etnik kökene ya da cinsel yönelime yönelik ayrımcılık içermesi,
 • Yazınızın sigara ve uyuşturucu madde kullanımını özendirmesi.

9. Yazınız yayınlandığında, kapak resminin üstünde, tarih bölümünün hemen yanında sizin adınız yer alır. Bu, yazının size ait olduğunun resmî bir kanıtı sayılır. Dilerseniz yazınızın anonim olarak yayınlanmasını da isteyebilisiniz. Bu durumda yazarın kimliği, hukukî bir gerekçe nedeniyle adlî makamlar talep etmedikçe kimse tarafından bilinemez.

10. Yazınızın yayınlandığı sayfada gösterilecek reklamların markaları üzerinde ULUKAYIN herhangi bir kontrole sahip değildir. Reklamlar Google Adsense tarafından otomatik olarak yayınlanır.

11. ULUKAYIN, daha önce onay verdiği bir yazıyı, makul bir gerekçe belirtmek koşuluyla, yayından kaldırma hakkını saklı tutar.

Makale Dışındaki İçerikler

12. ULUKAYIN’da makale dışındaki kategorilerde de içerik yayınlayabilirsiniz.

 • Kültür Rotaları – ULUKAYIN’da gezi yazılarınızı Kültür Rotaları kategorisinde yayınlayabilirsiniz. Beşinci madde hariç diğer tüm maddeler, gezi yazılarınız için de geçerlidir. Gezi yazılarınızı yayınlamadan önce ULUKAYIN’daki diğer gezi yazılarını incelemeniz, yazınızı nasıl yazmanız gerektiği konusunda size yardımcı olabilir.
 • Listeler – ULUKAYIN’da yayınlayacağınız yazı, liste şeklinde de olabilir. Bu durumda beşinci maddedeki kategorilere ek olarak astronomi, biyoloji, kimya, fizik, sosyoloji, psikoloji, edebiyat, felsefe, müzik, sinema, tiyatro gibi alanlarda da listeler oluşturabilirsiniz.
 • Haberler – Hassas bir kategori olduğu için ULUKAYIN’da haber yayınlama yetkisi yalnızca admin ve editörlere aittir.
 • Testler – Eklenti bilgisi ve teknik bilgi gerektirdiği için ULUKAYIN’da test yayınlama yetkisi yalnızca admin ve editörlere aittir. Ancak yine de ULUKAYIN aracılığıyla bir test yayınlamak istiyorsanız editörlerle iletişime geçip .pdf formatında bir test gönderebilirsiniz. Eğer uygun görülürse editörlerimiz gönderdiğiniz dosyayı eklenti kullanarak yayına hazır hâle getirir. Bu durum bir kaç gün sürebilir.