Odkryto przepis na piwo i 5000-letni sumeryjski pub

Archeolodzy odkryli w Iraku sumeryjski pub sprzed około 5000 lat. Wśród szczątków znajduje się również tabliczka z przepisem na piwo.

Odkrycia dokonał zespół archeologów z Uniwersytetu Pensylwanii w USA i Uniwersytetu w Pizie we Włoszech w Lagasz, starożytnym mieście-państwie w południowym Iraku. Badając szczątki, zespół poinformował, że ich zdaniem pub miał około 5000 lat.

Położone około 330 km na południowy wschód od stolicy Iraku, Bagdadu, Lagasz jest jednym z najstarszych miast-państw starożytnego Bliskiego Wschodu.

W wykopanym miejscu archeolodzy odkryli pozostałości systemu chłodniczego, przyborów kuchennych, takich jak miski, piekarnik do gotowania, ławki do jedzenia i tabletki. Znaleźli także ości rybne i kości zwierzęce w niektórych misach.

Fotografia: Asaad Niazi/AFP/Getty Images

Szacuje się, że piwo spożywano również w pubie, choć analizy trwają. Ponieważ dla Sumerów piwo było bardziej powszechne niż woda, mówi Holly Pittman.

starożytny sumer, lud sumeryjski, pub, tawerna, irak
Odłamki ceramiki
Fotografia: Asaad Niazi/AFP/Getty Images

Archeolog Holly Pittman z Uniwersytetu Pensylwanii powiedziała, że najczęstszym napojem spożywanym przez Sumerów było piwo. Powiedziała też, że w pobliskiej świątyni znaleziono tabliczkę z przepisem na piwo.

Odkryte znaleziska pokazują, że zwykli ludzie mogli zjeść przekąskę i wypić drinka w pubie około 5000 lat temu. Dlatego oczekuje się, że odkrycie będzie zawierać wskazówki dotyczące stylu życia ludzi o średnich dochodach żyjących w południowej Mezopotamii we wczesnej epoce brązu.

Żyzny Półksiężyc i pierwsze miasta

Południowa Mezopotamia, obecnie w większości pustynna, była dawniej częścią Żyznego Półksiężyca. Region był bogaty w zboża i rośliny strączkowe w epoce neolitu. Ponadto wiele upraw zostało po raz pierwszy udomowionych przez rolników z Żyznego Półksiężyca.

Szacuje się, że rolnictwo powstało na Żyznym Półksiężycu około 12 000 do 10 000 lat temu.1
Fotografia: Sémhur (Wikimedia), ©CC BY-SA 1.0

Osiadły tryb życia i nadwyżki surowcowe, które pojawiły się wraz z rewolucją rolniczą, doprowadziły do powstania pierwszych miast i państw. Większość cywilizacji wczesnego Bliskiego Wschodu, takich jak Sumerowie, Akadyjczycy, Babilończycy i Asyryjczycy, pochodzi z tego regionu.

Analizy będą kontynuowane

Poinformowano, że analiza próbek wydobytych przez archeologów na miejscu wykopalisk będzie kontynuowana.

Dyrektor projektu, Holly Pittman, odpowiedziała w e-mailu do ULUKAYIN, czy były jakieś ślady spożycia wina, likieru lub innych lokalnych alkoholi:

„Tylko piwo, a nawet to czeka na analizy”.  1. „The Agricultural Revolution in Prehistory”, Graeme BARKER, OUP Oxford, 2006, ISBN: 9780191557668[]