Noc Krampusa: od średniowiecznych lęków po współczesne uroczystości

Noc Krampusa: od średniowiecznych lęków po współczesne uroczystości

Noc Krampusa to tradycyjne wydarzenie folklorystyczne obchodzone zwykle w krajach Europy Środkowej. Swoją nazwę wywodzi od demonicznego stworzenia Krampus, które zajmuje znaczące miejsce w folklorze środkowoeuropejskim i wschodnioalpejskim.

Kim jest Krampus?

Według narracji mitologicznych i podań ludowych Krampus to imię demonicznego stworzenia charakteryzującego się rogami, włosami, a czasami wyglądem przypominającym wiedźmę. Uważany jest za przeciwieństwo Świętego Mikołaja i uważa się, że jest odpowiedzialny za karanie niegrzecznych dzieci.

Figurka Krampus jest szczególnie popularna w krajach Europy Środkowej, takich jak Austria, Niemcy, Szwajcaria, Węgry i Słowenia, ale jest również znana w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czechach, Włoszech i Rumunii.

Krampus pojawia się zazwyczaj wieczorem 5 grudnia, tuż przed Dniem Świętego Mikołaja i dołącza do dobrodusznego Świętego Mikołaja, który obdarowuje dzieci prezentami. Rolą Krampusa jest jednak straszenie niegrzecznych dzieci, dlatego zamiast dawać prezenty, rozdaje niegrzecznym węgiel lub karze kijem. Nie podchodzi do dobrze wychowanych dzieci.

Noc Krampusa
Noc Krampusa w Austrii (2006)
Fotografia: Anita Martinz (Wikimedia) ©CC BY 2.0 DEED

Początki mitologiczne

Według wielu antropologów i folklorystów początki Krampusu sięgają przedchrześcijańskich okresów średniowiecznej Europy.1 2

Chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się w Europie Środkowej począwszy od VIII wieku, a różne pogańskie wierzenia, tradycje i zwyczaje przetrwały dzięki integracji z chrześcijaństwem. Uważa się, że postać Krampusa we współczesnej kulturze popularnej jest wytworem tego złożonego kontekstu kulturowego.

Uważa się, że Krampus jest mitologicznie powiązany z pogańskimi rytuałami i polowaniami na czarownice. W średniowiecznej Europie, zwłaszcza w regionie Alp, ludzie odprawiali różne rytuały, aby uczcić sezon zimowy i chronić się przed złymi stworzeniami kojarzonymi z zimą. W rytuałach tych znaczącą rolę odgrywał strach przed istotami nadprzyrodzonymi nawiedzającymi ludzi. Nie byłoby błędem stwierdzenie, że rogaty, włochaty i przerażający wygląd Krampusa reprezentuje nadprzyrodzone lęki panujące w tym okresie.

Osiem mitologicznych stworzeń zimy i śniegu

Ponadto czarownice przedstawiające Krampus w niektórych kulturach mogą być kojarzone z polowaniami na czarownice w średniowieczu. W tamtych czasach do osób oskarżonych o bycie czarownicami podchodzino ze strachem i strachem. W związku z tym złowrogi i demoniczny wizerunek Krampusa może również odzwierciedlać elementy strachu panujące podczas polowań na czarownice.

Noc Krampusa w Niemczech (2022)

Krampus w kontekście historycznym

Historyczne korzenie i ewolucję Krampus należy rozpatrywać w szerokim kontekście kulturowym. Średniowiecze było okresem znaczących przemian społecznych i kulturowych w Europie. Wydarzenia z tej epoki ukształtowały pojawienie się postaci Krampus i przyczyniły się do ewolucji tego przerażającego stworzenia.

W średniowieczu, gdy zbliżała się zima, ludzie szukali ochrony przed siłami nadprzyrodzonymi i wyzwaniami, jakie niosła ze sobą zima. W całej Europie panował powszechny strach przed istotami nadprzyrodzonymi, a ludzie próbowali uspokoić lub odeprzeć te istoty podczas zimowych festiwali.

Zimowe festiwale i rytuały pozwoliły ludziom spotkać się w trudnych czasach, wzmocnić więzi i stawić czoła swoim lękom. W tym kontekście obecność Krampusa mogła nabrać znaczenia jako symbol reprezentujący nadprzyrodzone lęki.

Ewolucja postaci Krampusa jest ściśle powiązana z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa w Europie i połączeniem tradycji pogańskich z nową wiarą. W średniowieczu Kościół chrześcijański starał się przyciągnąć lokalną ludność do powstającej religii, włączając istniejące obrzędy pogańskie do wierzeń chrześcijańskich. W tej epoce Krampus nadal istniał w sposób współistniejący z chrześcijaństwem, a jego rolę określano jako karę za niewłaściwe zachowanie dzieci przed Bożym Narodzeniem.

Przemiany kulturowe w okresie średniowiecza odegrały kluczową rolę w spopularyzowaniu Krampusa i ukształtowaniu jego mitologicznej tożsamości. Chociaż rytuały zimowych festiwali zmieniały się na przestrzeni lat w różnych kulturach, główna rola Krampusa niezmiennie polegała na karaniu tych, którzy źle się zachowywali i jednoczeniu społeczności.

Pod koniec XIX wieku w wielu regionach tradycje związane z Krampusem zanikły. Niemniej jednak w połowie XX wieku, szczególnie w Niemczech i Austrii, nastąpiło odrodzenie tych tradycji. Dziś te uroczystości cieszą się dużą popularnością, szczególnie w tych krajach.

Noc Krampusa
Maski Krampusa

Noc Krampusa

Zgodnie z tradycją historyczną Noc Krampusa obchodzona jest zazwyczaj 5 grudnia. Uroczystości rozpoczynają się wieczorem i trwają do późnych godzin nocnych, symbolizując czas, kiedy Krampus zdawał się straszyć dzieci. Centra miast i miasteczka ożywają specjalnie przygotowanymi na tę noc wydarzeniami i pokazami.

Podczas obchodów Nocy Krampusa uczestnicy często zakładają kostiumy i maski. Te stroje zawierają rogi, włosy i przerażający wygląd, aby dokładnie odzwierciedlić klasyczny wizerunek Krampusa. Maski są zwykle wykonane ręcznie, co świadczy o umiejętnościach rzemieślnika.

Centralnym punktem wydarzeń Nocy Krampusa są zazwyczaj marsze uliczne i występy. Osoby ubrane w kostiumy Krampusa przemierzają tłum, robiąc dzieciom psikusy i dostarczając widzom chwil zarówno strachu, jak i ekscytacji.

Ponadto często organizowane są imprezy obejmujące pokazy ognia, występy taneczne i występy muzyczne. Oprócz zapewniania rozrywki i wspierania interakcji społecznych między uczestnikami, wydarzenia te często mają dodatkowy cel, jakim jest podnoszenie świadomości na temat kwestii społecznych. W szczególności demonstracje uliczne stanowią wyróżniającą się platformę przekazywania wiadomości na temat sztuki, kultury i sprawiedliwości społecznej, dając możliwość nawiązania kontaktu z różnorodną publicznością.

Obchody Nocy Krampusa mogą różnić się w zależności od regionu. W niektórych obszarach uroczystości mogą zawierać elementy bardziej tradycyjne i lokalne, podczas gdy w większych miastach mogą być organizowane bardziej spektakularne wydarzenia.

Częstym punktem tych wydarzeń są specjalne posiłki i napoje. Pierniki, ciasta cynamonowe, lokalne sery, wędliny, grzane wina i rozmaite nalewki pozwalają uczestnikom delektować się tradycyjnymi smakami.

Noc Krampusa we Włoszech (2022)

Krampus w kulturze popularnej

W ostatnich latach Krampus odegrał znaczącą rolę w kulturze popularnej, zyskując powszechną obecność na różnych platformach medialnych. Ta groźna postać często pojawia się w kinie, telewizji, literaturze, muzyce i innych formach sztuki. Szczególnie w świecie muzyki metalowej…

Muzyka metalowa, gatunek znany ze swojego buntowniczego ducha, głębi tematycznej, mrocznej atmosfery i elementów mitologicznych, często zawiera motyw Krampus. Motyw ten jest fascynującym i często wykorzystywanym elementem w metalu, szczególnie w podgatunkach takich jak death metal, black metal i folk metal. Zapewnia muzykom i zespołom bogaty materiał umożliwiający wyrażenie ich muzycznej kreatywności. Według danych z Encyclopaedia Metallum istnieją trzy odrębne grupy o nazwach Krampus, Krampüs i Krampus Parade.3

Horror-komedia „Krampus” z 2015 roku, w którym wystąpili Adam Scott, Toni Collette i David Koechner, odegrał kluczową rolę w przedstawieniu Krampusa szerokiej publiczności. W tym filmie Krampus jest przedstawiany jako zły odpowiednik Świętego Mikołaja, tworząc fantastyczną komedię zawierającą elementy klasycznego horroru. Oprócz nawiązania do tradycyjnej mitologii Krampusa, film zawiera współczesne interpretacje popkultury, dzięki czemu to legendarne stworzenie staje się przystępne dla współczesnego widza.

Co więcej, obecność Krampusa w różnych serialach telewizyjnych i komiksach ugruntowała jego postać w kulturze popularnej. Wielu pisarzy i artystów przekształciło mitologię Krampusa za pomocą swoich twórczych interpretacji, przyczyniając się do ewolucji Krampusa poza tradycyjną postać w postać dynamiczną.

  1. “Südtirol in Geschichte und Gegenwart”, Michael FORCHER & Hans Karl PETERLINI, Haymon Verlag, 2010, ISBN: 9783852186368^
  2. The man behind the Krampus mask”, Anna MUCKERMAN, BBC, 2018, December 8^
  3. Encyclopaedia Metallum – The Metal Archives, November 13, 2023^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments