Badania Etnograficzne O Nocy Bocuk

Badania Etnograficzne O Nocy Bocuk

Noc Bocuk była wydarzeniem, które odeszło w zapomnienie. Do 2000 roku… Zwłaszcza w 2010 roku pojawił się ponownie przy wsparciu samorządów. Noc Bocuk, jedno z niematerialnych dziedzictw kulturowych Tracji, przy wsparciu miejscowej ludności w krótkim czasie przekształciła się w festiwal. Dziś na nocne imprezy Bocuk przyjeżdżają ludzie z krajów bałkańskich. Przyczynia się to również do rozwoju turystyki w Tracji. Czym więc jest noc Bocuk? Kiedy i jak jest obchodzony?

Co to jest noc Bocuk?

Noc Bocuk to bałkańska tradycja sięgająca czasów starożytnych. Dziś obchodzony jest w niektórych wioskach w prowincjach Edirne i Tekirdağ w Turcji. Jego pochodzenie jest niepewne. Jednak folkloryści uważają, że nocne tradycje Bocuk sięgają średniowiecza. Tihomir Đorđević poinformował, że Turcy mieszkający na Bałkanach w XIX wieku obchodzili noc Bocuk. Serbski profesor Tihomir Đorđević jest jednym z pierwszych folklorystów i etnologów, który opowiada o nocnych tradycjach Bocuk Turków na Bałkanach. Đorđević, który zmarł w 1944 r., zauważył, że Turcy spotkali się tej nocy i zjedli dynię.1

Jedzenie dyni w noc Bocuk jest powszechną tradycją zarówno w XIX wieku, jak i dzisiaj. Kukurydza gotowana w wodzie ze śniegu, choć nie tak powszechna jak dynia, jest również popularnym pokarmem.

Kiedy jest noc Bocuk?

Istnieją różne opinie na temat tego, który dzień jest nocą Bocuk. Jednak zwykle dzieje się to w okresie dwóch tygodni po 6 stycznia. Powszechnie uważa się, że powinno być obchodzone w najzimniejszej porze roku. Dlatego też noc Bocuk możemy uznać za jeden z bałkańskich festiwali zimowych.

Jakie są tradycje nocy Bocuk?

Od końca XIX wieku Turcy bałkańscy przenieśli tradycję nocy Bocuk do Tracji. Te tradycje stanowią podstawę dzisiejszych obchodów.

Najważniejszym symbolem nocy Bocuk jest Bocuk. Jest często opisywana jako wiedźma w bieli. Bocuk jest rzadko przedstawiany jako mężczyzna. Ważną częścią tradycji jest ochrona przed krzywdą Bocuk.

Niektóre z tych tradycji są podobne do tradycji Halloween. Najczęstszą tradycją jest przebieranie się za Bocuka poprzez malowanie twarzy i straszenie się nawzajem. Na tę tradycję z biegiem czasu wpłynęły różne koncepcje. Najczęstszą tradycją dla dzieci jest słuchanie przerażających opowieści od dorosłych.

Wydarzenie zorganizowane dla dzieci w Edirne w Turcji. Nieodzowną częścią tych działań są straszne opowieści.

Jak wspomniano powyżej, gotowanie dyni jest jedną z ważnych tradycji nocy Bocuk. W większości organizacji ludzie oferują sobie nawzajem kabak tatlısı, rodzaj deseru dyniowego. Młodzi ludzie przebrani za Bocuka czasami chcą dyniowego deseru, pukając w okna okolicznych domów. Krążą też pogłoski, że w przeszłości wieśniacy zostawiali w stodole naczynia z dyni. Powodem tego jest ochrona bydła w oborze przed Bocukiem. Niektórzy mieszkańcy Tekirdağ zamiast deseru dyniowego umieszczają baklawę na dachach swoich domów.2

W przeszłości

Noc Bocuk była kiedyś nocą, kiedy ludzie byli bardzo przestraszeni. Dlatego najczęstszą tradycją było wspólne gromadzenie się ludzi. To była nieodzowna praktyka dla Bocuk, aby zebrać ludzi i gotować dynię. Podczas tych zgromadzeń dzieci wcześnie kładziono spać. Z kolei dorośli często siadali i gawędzili przy piecu do późna. Zimno im nie przeszkadzało. Bo dla nich zimna pogoda oznaczała owocny rok. Mimo chłodu część młodzieży wychodziła przebrana za Bocuka i pukała do okien pobliskich domów. Ten żart był dla nich także znakiem odwagi.3

Podobne ważne dni

Są inne ważne dni w Turcji podobne do nocy Bocuk, takie jak noc Kolada i noce Coraz.

Kolada noc

W Turcji znany jest tylko w Kırklareli. Trudno powiedzieć, czy noc Kolada i noc Bocuk mają takie same początki. Jednak oba święta obchodzone są w bliskich terminach. „Kolada” to termin używany przez starożytnych Słowian, opisujący okres między Bożym Narodzeniem a Objawieniem Pańskim. W tym okresie ludzie spotykają się, aby śpiewać piosenki i przebierać się za zwierzęce maski.4

Dlatego możemy powiedzieć, że noc Kolada obchodzona w Kırklareli jest związana ze słowiańskim folklorem. Należy jednak zauważyć, że istnieją różnice między tradycjami Turków a tradycjami Słowian. Najważniejszą tradycją Turków na Koladzie było gotowanie dyni.

Gotowanie dyni jest jedną z głównych praktyk Turków mających na celu ochronę przed złymi istotami. Turcy gotują dynie zarówno w Bocuk, Kolada jak iw Coraz.

Jeśli chodzi o noc Kolada, najbardziej znaną złą istotą jest Karakoncolos. Karakoncolos to zła istota występująca zarówno w folklorze anatolijskim, greckim, jak i bałkańskim. Wiele osób żyjących na tych ziemiach wierzy, że Karakoncolos pojawia się w najzimniejsze dni zimy. Mając to na uwadze, gotowanie dyni w noc Kolada mogło być praktykowane jako sposób na odpędzenie Karakoncolos.

Możesz także polubić: Jedenaście Najstraszniejszych Stworzeń W Mitach Tureckich I Ałtajskich

Krążą też pogłoski, że dynia była gotowana, ponieważ tłumiła zapach wieprzowiny gotowanej przez chrześcijan.

Noce Coraz

Noce Coraz są znane tylko nielicznym ludziom w wioskach Ödemiş i Beydağ w Izmirze w Turcji. Wypada 18, 19 i 20 stycznia. Tak jak w noc Bocuk, stara wiedźma wędruje nocą po ulicach i krzywdzi ludzi w noce Coraz. Wieśniacy gotują dynie, aby chronić się przed wiedźmą o imieniu Coraz, i nie pozwalają dzieciom wychodzić w nocy. Mestan Yapıcı twierdził, że te same daty były znane jako noce Karakoncolos w Çeşme, około 200 kilometrów od Ödemiş i Beydağ.5

Zimowe festiwale o podobnej koncepcji odbywające się w okolicach Anatolii i Bałkanów w styczniu i lutym (1: Noc Bocuk, 2: Noc Kolada, 3: Kukierzy, 4: Noce Coraz, 5: Noce Karakoncolos, 6: Noc Kalandar, 7: Busójárás, 8 : Karnawał w Rijece, 9: Kurentowanie, 10: Karnawał w Wenecji)

Podobne zimowe karnawały na Bałkanach

Wraz z nadejściem zimy podobne karnawały organizowane są w wielu krajach Bałkanów. Możesz je zobaczyć na powyższej mapie.

Możesz także polubić: Tradycje Przypominające Halloween I Pochodzenie Halloween

Celem większości ludzi na zimowych karnawałach jest odpędzanie złych duchów związanych z sezonem zimowym i świętowanie zbliżającej się wiosny.


  1. Tihomir ĐORĐEVIĆ, Naš Narodni Život, tom 2^
  2. Prof. Dr Erman ARTUN, Tekirdağ Âdetlerinden Bocuk Gecesi Ve Sedenka, Türk Kültürü Araştırmaları: Prof. Dr Şükrü Elçin’e Armağan, 1993^
  3. Özlem GÜZEL & Hande AKYURT KURNAZ, Türk Kültüründe Bir Miras Olarak Bocuk Gecesi Ritüeli İçeriği: Fenomenolojik Bir Araştırma, 2020^
  4. Борис Александрович РЫБАКОВ, Язычество древней Руси, 2001, ISBN: 9785344000923^
  5. Mestan YAPICI, Türk Kültüründe Kabak Ve Kabak Yemekleri, Dönence Yayınları, ISBN: 9789757054191^
Wiedza mnoży się, gdy się ją dzieli: