Badania etnograficzne o Nocy Bocuk

Badania etnograficzne o Nocy Bocuk

Noc Bocuk, tradycja, o której wkrótce zapomni się, stała się ponownie popularna w 2010 roku przy wsparciu samorządów. Uroczystości, które są jednym z ważnych symboli kulturowych Tracji, w krótkim czasie przekształciły się w święto przy udziale miejscowej ludności. Do tego stopnia, że liczba osób biorących udział w obchodach, wraz z przybyłymi z okolicznych województw i krajów bałkańskich, sięga 10 tysięcy. Czym jest Noc Bocuk, kiedy i jak jest obchodzona?

Co to jest Noc Bocuka?

Noc Bocuk to stara bałkańska tradycja związana z najzimniejszą nocą zimy. Obchodzony jest dziś w Edirne i niektórych wioskach w Tekirdağ.

Tłumy w strojach duchów są charakterystyczne dla obchodów Nocy Bocuk. Kostiumy te, symbolizujące złego stwora zwanego Bocuk, zazwyczaj składają się tylko z białego prześcieradła. Malowanie twarzy jest czasem elementem uzupełniającym te kostiumy.

Podczas dzisiejszych obchodów twarze najczęściej maluje się na biało, ale wiadomo, że w przeszłości na twarze nakładano czarną sadzę z kotłów. Obecnie wykorzystuje się łatwo dostępne produkty spożywcze, takie jak mąka i skrobia czy materiały do makijażu.

Historia Nocy Bocuk

Pochodzenie Nocy Bocuk jest niepewne, ale folkloryści uważają, że tradycje Nocy Bocuk sięgają średniowiecza.

Z cytatów Tihomira Đorđevicia wynika, że Turcy mieszkający na Bałkanach w XIX wieku obchodzili Noc Bocuków. Biorąc pod uwagę proces formowania się tradycji, można powiedzieć, że Noc Bocuk znana była wśród niektórych Turków na Bałkanach najpóźniej w XVIII wieku.

Serbski profesor Tihomir Đorđević jest jednym z pierwszych folklorystów i etnologów, którzy opowiadali o obchodach Bocuk przez Turków na Bałkanach. Đorđević zauważył, że Turcy spotkali się tej nocy i zjedli dynię.1

Powszechną tradycją jest jedzenie dyni i gotowanej kukurydzy w Noc Bocuk.

Kiedy jest Noc Bocuka?

Istnieje wiele różnych opinii na temat tego, w jaki dzień obchodzona jest Noc Bocuk, różniących się w zależności od regionu. Jednak zasadniczo za podstawę przyjmuje się okres dwóch tygodni po 6 stycznia. Powszechnie uważa się, że powinno się je obchodzić w najzimniejszej porze roku. Dlatego Noc Bocuk można uznać za jeden z bałkańskich zimowych festiwali.

Jakie są tradycje Nocy Bocuk?

Tradycje Nocy Bocuk zostały przeniesione do Tracji przez Turków bałkańskich od końca XIX wieku. Te tradycje, w większości przeniesione do współczesności przez osoby sprzed pokolenia X, stanowią podstawę dzisiejszych obchodów.

Najważniejszym symbolem Nocy Bocuk jest zła istota o imieniu Bocuk. To stworzenie jest często opisywane jako wiedźma w bieli. Chociaż często jest opisywany jako kobieta, w niektórych wioskach Bocuk jest również mężczyzną.

Większość tradycji Nocy Bocuk ma na celu ochronę przed szkodami, które wyrządzi Bocuk. Niektóre z tych tradycji są porównywane do tradycji Halloween.

Najbardziej powszechną tradycją jest przebieranie się za Bocuk i straszenie się nawzajem, malując twarze na biało w Noc Bocuk. Ta tradycja, która wcześniej była praktykowana tylko do przebierania się za Bocuka, z biegiem czasu podlegała wpływom różnych koncepcji. W dzisiejszych obchodach wykorzystuje się również kostiumy czarownic i elfów lub kostiumy inspirowane fantastycznymi postaciami filmowymi.

Jak wspomniano powyżej, gotowanie dyni jest jedną z popularnych tradycji Nocy Bocuk. W większości organizacji ludzie częstują się nawzajem kabak tatlısı, rodzajem dyniowego deseru. Młodzi ludzie przebrani za Bocuka chcą czasem dyniowego deseru pukając w okna okolicznych domów. Krążą też pogłoski, że w przeszłości wieśniacy zostawiali w stodole półmiski z dyni. Powodem tego jest ochrona bydła w oborze przed Bocuk. Niektórzy wieśniacy w Tekirdağ zamiast dyniowego deseru kładą trochę baklavy na dachach swoich domów.2

Noc Bocuk była kiedyś nocą, której ludzie się bali. Dlatego zbieranie się ludzi było najczęstszą tradycją. Nieodzowną praktyką wieczoru Bocuk było zbieranie ludzi i gotowanie dyni. Podczas tych zgromadzeń dzieci wcześnie kładziono do łóżek. Z drugiej strony dorośli siadali przy piecu i rozmawiali do późna. Zimno nie było dla nich problemem. Ponieważ wierzyli, że im zimniejsza pogoda, tym bardziej owocny będzie ten rok. Mimo zimna część młodzieży wychodziła przebrana za Bocuka i pukała w okna pobliskich domów. Ten żart był także dla nich oznaką odwagi.3

W Nocy Bocuk najczęstszą tradycją dla dzieci było słuchanie przerażających opowieści dorosłych.

„Noc Bocuka” dla dzieci w Edirne w Turcji

Podobne tradycje

Wraz z nadejściem sezonu zimowego, zarówno w Anatolii, jak iw Europie spotyka się wiele podobnych tradycji.

Noc Kolada

W Turcji znany jest tylko w kırklareli. Trudno powiedzieć, czy Noc Kolada i Noc Bocuk mają to samo pochodzenie. Jednak obie noce obchodzone są w bliskich terminach.

„Kolada” to termin wśród starożytnych Słowian na określenie okresu między Bożym Narodzeniem a Trzech Króli. W tym okresie ludzie spotykają się, aby śpiewać piosenki i przebierać się w maski zwierząt.4

Można zatem powiedzieć, że obchodzona w Kırklareli Noc Kolady jest związana ze słowiańskim folklorem. Należy jednak podkreślić, że istnieją różnice między tradycjami Turków a tradycjami słowiańskimi. Najczęstszym zwyczajem Turków podczas Nocy Kolady było gotowanie dyni.

Gotowanie dyni jest jednym z popularnych zwyczajów Turków, aby chronić się przed złymi stworzeniami.

Jeśli chodzi o Noc Kolada, pierwszym stworzeniem, które przychodzi na myśl, jest Karakoncolos. Karakoncolos to zła istota występująca zarówno w anatolijskim, greckim, jak i bałkańskim folklorze. Wielu ludzi w wyżej wymienionych regionach wierzyło, że Karakoncolos pojawiało się podczas najzimniejszych dni zimy. Dlatego gotowanie dyni w Noc Kolada może być jedną z metod ochrony przed złem Karakoncolos.

Podczas Nocy Kalandarskiej obchodzonej we wschodnim regionie Morza Czarnego ludzie zostawiali przed zewnętrzną bramą lokalną potrawę, kuymak, aby uchronić się przed krzywdami Karakoncolos.5

Najstraszniejsze stworzenia w folklorze anatolii

Noce Coraz

Noce Coraz są znane tylko nielicznym mieszkańcom wiosek Ödemiş i Beydağ w Izmirze w Turcji. Wypada 18, 19 i 20 stycznia. Podobnie jak w Nocy Bocuk, nocą po ulicach błąka się stara wiedźma i krzywdzi ludzi w Noce Coraz. Wieśniacy gotują dynie, aby uchronić się przed wiedźmą Coraz, i nie pozwalają dzieciom wychodzić w nocy. Mestan Yapıcı twierdził, że te same daty były znane jako Noce Karakoncolos w Çeşme, około 200 kilometrów od Ödemiş i Beydağ.6

Zimowe festiwale o podobnej koncepcji odbywające się w Anatolii i na Bałkanach w styczniu i lutym (1: Noc Bocuk, 2: Noc Kolada, 3: Kukeri, 4: Noce Coraz, 5: Noce Karakoncolos, 6: Noc Kalandar, 7: Busójárás, 8 : Karnawał w Rijece, 9: Kurentovanje, 10: Karnawał w Wenecji)

Podobne zimowe karnawały na Bałkanach

Wraz z nadejściem sezonu zimowego podobne karnawały odbywają się w wielu krajach na Bałkanach. Do najbardziej znanych należy tradycja Kukeri w Bułgarii, karnawał w Rijece w Chorwacji, karnawał w Kurentovanje w Słowenii i karnawał Busójárás na Węgrzech.

Tradycje przypominające Halloween i pochodzenie Halloween

Celem większości tych karnawałów jest wypędzenie złych duchów związanych z porą zimową i uczczenie zbliżającej się wiosny.  1. Tihomir ĐORĐEVIĆ, „Naš Narodni Život”, Volume 2^
  2. Prof. Dr. Erman ARTUN, Tekirdağ Âdetlerinden Bocuk Gecesi Ve Sedenka, Türk Kültürü Araştırmaları: Prof. Dr. Şükrü Elçin’e Armağan, 1993^
  3. Özlem GÜZEL & Hande AKYURT KURNAZ, Türk Kültüründe Bir Miras Olarak Bocuk Gecesi Ritüeli İçeriği: Fenomenolojik Bir Araştırma, 2020^
  4. Борис Александрович РЫБАКОВ, Язычество древней Руси, 2001, ISBN: 9785344000923^
  5. Okan ALAY, „Anadolu Ve Kafkasya Kavşağında Geleneksel Bir Yılbaşı Kutlaması: Kalandar”, Motif Akademi Halkbilimi Dergisi, Cilt: 11, Sayı: 23, 2018^
  6. Mestan YAPICI, Türk Kültüründe Kabak Ve Kabak Yemekleri, Dönence Yayınları, ISBN: 9789757054191^
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments