Odcisk stopy dinozaura znaleziony w Anglii ma 166 milionów lat

Odcisk stopy dinozaura znaleziony w Anglii ma 166 milionów lat

Liczący 166 milionów lat ślad dinozaura mięsożernego znaleziony w Yorkshire jest największym tego rodzaju śladem, jaki kiedykolwiek znaleziono w regionie.

Odkrycia dokonała lokalna archeolog Marie Wood na plaży w Scarborough w kwietniu 2021 r. Jednak artykuł badawczy na ten temat został opublikowany 16 lutego 2023 r. w Proceedings of the Yorkshire Geological Society.1

Spędzając czas na plaży w kwietniowy dzień, Marie Wood przypadkowo zobaczyła odcisk stopy trójpalczastego dinozaura. Chociaż podobne skamieniałości znajdowano już w tym regionie, odcisk stopy, który zobaczyła Marie Wood, miał około 80 cm długości, co czyni go największym, jaki kiedykolwiek znaleziono w tym regionie.

Anglia, Yorkshire, ślad dinozaura
Fotografia: Marie Woods / The University of Manchester

W przypadku ostatniej próbki liczba podobnych śladów znalezionych w regionie od 1934 roku osiągnęła sześć. Poprzedni ślad został znaleziony przez geologa Johna G. Hudsona w 2006 roku.

W pośpiechu Marie Wood poinformowała lokalnych ekspertów od skamielin, a po chwili skontaktowała się z paleontologiem Deanem Lomaxem.

Po analizie ustalono, że ślad należał do mięsożernego teropoda, który żył około 166 milionów lat temu. Jest to interpretowane jako ważne odkrycie do przewidywania zachowania mięsożernych dinozaurów w regionie w okresie jurajskim.

Teropody
Klad dinozaurów, który powstał w okresie triasu, około 230 milionów lat temu, i charakteryzuje się trójpalczastymi kończynami.2 Istnieją zarówno owadożerne, roślinożerne, jak i mięsożerne gatunki teropodów. Dziewięciotonowy Tyrannosaurus rex to teropod. Ponadto współczesne ptaki również pochodzą od teropodów.

John G. Hudson, główny autor artykułu badawczego, uważa, że odcisk stopy mógł należeć do zwierzęcia podobnego do megalozaura o wysokości bioder między 250 a 300 cm.

Licząca 120 milionów lat skamielina znaleziona w Chinach ma ciało ptaka i czaszkę dinozaura

Został przekazany do muzeum

Skamielina śladu na wybrzeżu była narażona na uszkodzenie przez czynniki naturalne, takie jak erozja i pływy, a także czynniki ludzkie. Dlatego postanowiono usunąć go z plaży przez zespół ekspertów, a skamielina została przekazana do Muzeum i Galerii w Scarborough, aby zapobiec uszkodzeniom.

Według doniesień Uniwersytetu w Manchesterze skamielina stopy zostanie za jakiś czas wystawiona w Muzeum Rotundy.3  1. John G. HUDSON, Mike ROMANO, Dean R. LOMAX, Rob TAYLOR, Marie WOODS, „Proceedings of the Yorkshire Geological Society„, Vol 64, February 16, 2023^
  2. A Basal Dinosaur from the Dawn of the Dinosaur Era in Southwestern Pangaea„, Brian S. CURRIE, Carina E. COLOMBI, Isabel P. MONTAÑEZ, Paul C. SERENO, Paul R. RENNE, Ricardo N. MARTINEZ, Oscar A. ALCOBER, Science, Vol 331, January 14, 2011^
  3. Giant meat-eating dinosaur footprint is largest found in Yorkshire„, University of Manchester, February 16, 2023^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments