Rewolucja kinowa: najlepsze filmy włoskiego neorealizmu

Rewolucja kinowa: najlepsze filmy włoskiego neorealizmu

W następstwie głębokiego przewrotu wywołanego przez II wojnę światową Włochy znalazły się w krytycznym momencie, a ich struktura społeczna uległa głębokiemu pęknięciu. Z tego przejmującego kontekstu wyłonił się przełomowy ruch artystyczny, który nieodwracalnie zmienił trajektorię kinowej ekspresji: włoski neorealizm. Zakorzeniony w głębokiej aspiracji do autentycznego przedstawiania niezapośredniczonych zawiłości codziennej egzystencji, włoski neorealizm zawierał w sobie etos narodu w ferworze pogodzenia swojego dziedzictwa historycznego, jednocześnie żarliwie wytyczając trajektorię ku bardziej optymistycznej przyszłości.

Kontekst historyczny

Włoski neorealizm pojawił się w następstwie II wojny światowej i upadku reżimu Benito Mussoliniego, który pogrążył włoski przemysł filmowy w chaosie. Ten ruch filmowy zasygnalizował głęboką zmianę kulturową i społeczną we Włoszech. Filmy neorealistyczne oderwały się od wymyślonych narracji i zamiast tego oferowały autentyczne, współczesne historie, często kręcone w plenerze ze względu na rozległe zniszczenia poniesione przez studia filmowe Cinecittà podczas wojny.

Fundamenty neorealizmu położyła grupa krytyków filmowych związanych z magazynem Cinema, w skład której wchodziły takie wybitne postaci jak Luchino Visconti, Gianni Puccini, Cesare Zavattini, Giuseppe De Santis i Pietro Ingrao.

Wielu filmowców, którzy później stali się wybitni w neorealizmie, doskonaliło swoje umiejętności dzięki filmom Calligrafismo na początku lat czterdziestych, mimo że ruch ten wyraźnie różnił się od neorealizmu. Elementy stylu były również widoczne w twórczości Alessandro Blasettiego i dokumentalnych filmach Francesco De Robertisa. Ważnymi prekursorami neorealizmu byli „Toni” Jeana Renoira (1935) i „1860” Alessandro Blasettiego (1934). Zarówno Luchino Visconti, jak i Michelangelo Antonioni ściśle współpracowali z Renoirem.

Przełom nastąpił wiosną 1945 r., po egzekucji Mussoliniego i wyzwoleniu Włoch spod okupacji niemieckiej. Ta epoka, nazywana „włoską wiosną”, zapoczątkowała zwrot w kierunku bardziej realistycznego kręcenia filmów. Włoskie kino porzuciło ekstrawaganckie zestawy studyjne, wybierając zamiast tego autentyczne lokalizacje zarówno w wiejskich, jak i miejskich sceneriach.

włoskiego neorealizmu - Roma Città Aperta
„Roma Città Aperta” (1945)

Pierwszy prawdziwie neorealistyczny film, powszechnie uważany za „Ossessione” Luchino Viscontiego, miał swoją premierę w 1943 roku podczas okupacji. Ruch zyskał międzynarodowe uznanie w 1946 roku dzięki filmowi Roberto Rosselliniego „Roma Città Aperta”, który zdobył główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes, oznaczając odrodzenie włoskiej kinematografii po wojnie.

Jednak na początku lat pięćdziesiątych włoski neorealizm przeżywał upadek. Partie liberalne i socjalistyczne walczyły o przekazanie swoich przesłań, a ponure przedstawienie biedy i rozpaczy w kinie neorealistycznym zderzyło się z narodem poszukującym postępu i zmian. Gdy gospodarka Włoch zaczęła się poprawiać, motywy neorealizmu straciły na znaczeniu, a optymizm powszechny w amerykańskich filmach zyskał większe uznanie. Panujące w powojennym rządzie włoskim nastroje były nieprzychylne neorealizmowi, a uwaga Giulio Andreottiego podkreślała tę perspektywę.

Odchodząc od problemów społecznych włoskiego neorealizmu, prace Federico Felliniego, takie jak „La Strada” (1954) i „Il Bidone” (1955), oznaczały zwrot w kierunku indywidualnej eksploracji. Kolejne filmy włoskie z lat 60. koncentrowały się na kondycji człowieka, zagłębiając się w osobiste potrzeby, wyobcowanie i walkę o komunikację. Ewolucja ta została odzwierciedlona w filmach Michelangelo Antonioniego, takich jak „Deserto Rosso” (1964) i „Powiększenie” (1966), które zinternalizowały istotę neorealizmu w powojennym klimacie gospodarczym i politycznym Włoch.

W miarę upływu lat pięćdziesiątych nowi artyści, w tym Bruno Caruso z Sycylii, niosąc neorealistyczną pochodnię, ukazując surowe realia miejsc takich jak magazyny Palermo, stocznie i oddziały psychiatryczne.

włoskiego neorealizmu - La Strada
„La Strada” (1954)

Charakterystyka neorealizmu włoskiego

Włoski neorealizm charakteryzuje się zestawem charakterystycznych atrybutów artystycznych i tematycznych, które łącznie reprezentują odejście od konwencjonalnych paradygmatów filmowych:

Wiarygodność i prawdziwość: Cechą charakterystyczną włoskiego neorealizmu jest niezłomne przywiązanie do autentyczności i realizmu. Filmowcy w ramach tego ruchu wystrzegali się sztuczności scenografii studyjnej i wykorzystywali rzeczywiste lokalizacje, często zatrudniając nieprofesjonalnych aktorów, aby nasycić swoje narracje zwiększonym poczuciem autentyczności.

Zwyczajni ludzie: Filmy neorealistyczne niezmiennie skłaniały się ku narracjom, które podkreślały codzienne zmagania zwykłych jednostek, często wywodzących się z klasy robotniczej lub zubożałych warstw społeczeństwa. To upodobanie do narracji o zwyczajności zrodziło relatywność i rezonans emocjonalny wśród odbiorców.

Minimalizm: Kinowa estetyka ruchu charakteryzowała się minimalizmem, wykorzystując podstawowe dekoracje i pozbawione ozdób rekwizyty, aby przywołać surową i nielakierowaną jakość wizualną. Ta filozofia projektowania doprowadziła do wizualnej autentyczności, którą ruch starał się przekazać.

Komentarz społeczno-polityczny: Kwintesencja włoskiego neorealizmu tkwi w jego dostrzegalnym programie społecznym i politycznym. Filmy te funkcjonowały jako przenikliwa krytyka dominujących problemów społecznych, takich jak ubóstwo, bezrobocie i różnice klasowe, służąc jako narzędzia do introspekcji i świadomości społecznej.

Technika filmowa: W ramach ruchu opracowano odrębny leksykon filmowy. Pionierscy reżyserzy, tacy jak Roberto Rossellini i Vittorio De Sica, wykorzystali przedłużające się ujęcia i zdjęcia z głębokim skupieniem, aby stworzyć wciągające wrażenia kinowe, które przeniosły widzów w środowisko bohaterów.

Improwizacja i spontaniczność: Neorealistyczni filmowcy często pozwalali na improwizację wśród nieprofesjonalnej obsady, wykorzystując nieoczekiwane i nieskryptowane elementy, aby wzmocnić autentyczność interakcji między postaciami i reakcji emocjonalnych.

Kinematografia naturalistyczna: Ruch obejmował utylitarne zalety naturalnego oświetlenia i technik fotografowania z ręki. Rezygnując z wymyślnych ustawień oświetlenia i przyjmując pracę z kamerą ręczną, filmowcy uchwycili subtelności emocji i otoczenia w niezapośredniczony sposób.

Narracje skoncentrowane na dziecku: Postać dziecka zyskała na znaczeniu w wielu neorealistycznych narracjach, podkreślając tematy wrażliwości, niewinności i odporności w kontekście surowych okoliczności.

Estetyczne odrzucenie: Centralnym elementem etosu włoskiego neorealizmu było celowe odejście od wystawnych spektakli propagowanych przez Hollywood. Celowe odrzucenie eskapistycznego glamour przez ruch podkreśliło jego zaangażowanie w prezentowanie nieupiększonego obrazu egzystencji.

Najlepsze filmy włoskiego neorealizmu

Ossessione (1943)
Luchino Visconti
Kryminalny
Melodramat
I bambini ci guardano (1944)
Vittorio De Sica
Melodramat
Roma città aperta (1945)
Roberto Rossellini
Wojna
Dramat
Sciuscià (1946)
Vittorio De Sica
Dramat
Il sole sorge ancora (1946)
Aldo Vergano
Wojna
Dramat
Paisà (1946)
Roberto Rossellini
Wojna
Dramat
Tombolo, paradiso nero (1947)
Giorgio Ferroni
Dramat
Caccia tragica (1947)
Giuseppe De Santis
Akcja
Melodramat
Germanya anno zero (1948)
Roberto Rossellini
Dramat
Fuga in Francia (1948)
Mario Soldati
Dramat
Sensacyjny
La terra trema (1948)
Luchino Visconti
Dramat
Ladri di biciclette (1948)
Vittorio De Sica
Dramat
Kryminalny
In nome della legge (1949)
Pietro Germi
Dramat
Kryminalny
Riso amaro (1949)
Giuseppe De Santis
Kryminalny
Dramat
Stromboli, terra di Dio (1950)
Roberto Rossellini
Dramat
Non c’è pace tra gli ulivi (1950)
Giuseppe De Santis
Melodramat
Miracolo a Milano (1951)
Vittorio De Sica
Komedia
Fantazja
Bellissima (1951)
Luchino Visconti
Dramat
Umberto D. (1952)
Vittorio De Sica
Dramat
Roma, ore 11 (1952)
Giuseppe De Santis
Dramat
La strada (1954)
Federico Fellini
Dramat
Il ferroviere (1956)
Pietro Germi
Melodramat
Banditi a Orgosolo (1961)
Vittorio De Seta
Dramat
Kryminalny
Il demonio (1963)
Brunello Rondi
Dramat
Horror

  • Wikipedia contributors. (2023, July 22). Italian neorealism. In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 21:58, August 12, 2023