Ukrayna’nın Liman Kenti Odessa, UNESCO’nun Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’nde

Ukrayna’nın en önemli liman kenti olan ve “Karadeniz’in İncisi” olarak da anılan Odessa kentinin tarihi merkezi, UNESCO tarafından Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

Duyuru 25 Ocak 2023 Çarşamba günü UNESCO’nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) resmî Twitter hesabından yapıldı. Yapılan açıklamada, Odessa’nın tarihi merkezinin hem Dünya Mirası Listesi’ne hem de Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alındığı belirtildi.

Aynı gün UNESCO, resmî Twitter hesabından Yemen’deki Antik Saba Krallığı’nın simge yapılarının ve Lübnan’daki Rachid Karami Uluslararası Fuarı’nın da Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alındığını duyurdu. Böylece listedeki varlık sayısı 55’e ulaştı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın başlamasından bu yana kezlerce bombalanan Odessa, uzun süredir UNESCO’nun gündemindeydi. UNESCO yetkilileri daha önce Odessa’daki kültürel mirasın korunması için acil önlemler alınması gerektiğini belirtmişti.

Ukrayna’da Sanat Eserleri ve Kültürel Miras da Risk Altında

Nihayet 25 Ocak 2023 Çarşamba günü alınan bir kararla Odessa kentinin tarihi merkezi Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Ek olarak devam eden savaş nedeniyle hızlandırılmış prosedür uygulandığı belirtildi. Karar Ukrayna’da ve diğer birçok ülkede memnuniyetle karşılandı. Ancak Rus yetkililer bunun siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Tarihi kentin listeye alınmasının, daha fazla yıkımdan korunmasını sağlayacağı düşünülüyor.

Daha önce UNESCO, savaştan zarar gören iki sanat müzesinin onarımına yardım etmeyi teklif etmişti.

Odessa Limanı

Karadeniz kıyısında yer alan Odessa Limanı, Ukrayna’nın deniz ticaretinde kilit rol oynuyor.

Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi
Dünya Mirası Sözleşmesi’nin 11/4. maddesine göre derlenen liste, tehditlere karşı farkındalık yaratmayı amaçlıyor. 25 Ocak 2023 tarihi itibariyle listede 55 varlık bulunmaktadır. Dünya Mirası Komitesi, bu listedeki varlıklara karşı ek önlemler talep edebilir.

Odessa, 1997’den bu yana İstanbul ile kardeş şehirdir.

Odessa’ya Karşı Hava Saldırıları

2022’de, Odessa’ya yönelik ilk Rus hava saldırıları Şubat ayı sonlarında başlamıştır.

  • 24 Şubat’ta düzenlenen saldırıda 22 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin yaşları 26 ile 52 arasında değişiyordu.
  • 2 Mart’ta Rus kuvvetleri bir doğalgaz boru hattına zarar verdi. 3 Mart’ta Odessa Limanı’nda bir gemiyi batırdılar.
  • 21 Mart’ta Rus savaş gemileri, Odessa’daki bazı hedeflere gelişigüzel ateş açtı.
  • 23 Nisan’da Rus güçleri bir askeri tesisi ve iki binayı vurdu. Odessa belediye başkanı sekiz kişinin öldüğünü açıkladı.
  • 7 Mayıs’ta Odessa’daki havaalanının pisti, Rusya’nın saldırısında hasar gördü. Aynı gün bir helikopter düşürüldü ve 5 kişi yaşamını yitirdi.
  • 9 Mayıs’ta Rus birlikleri üç depoya ve bir alışveriş merkezine roket attı. Bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.
  • 1 Temmuz’da bir apartman Rusya tarafından yıkıldı. 20’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Rus basın sekreteri Dmitry Peskov, binanın askeri amaçlarla kullanıldığını ileri sürdü.
  • 23 Eylül’de iki insansız hava aracı, limanın yakınındaki idari binalardan birine zarar verdi.

Dış Bağlantılar