Hatay’da Kültürel Miras da Risk Altında, 700 Yıllık Kilise Yerle Bir Oldu

Hatay’da Kültürel Miras da Risk Altında, 700 Yıllık Kilise Yerle Bir Oldu

20 Şubat 2023 Pazartesi günü yerel saatle 20.04’te Hatay’ın Defne ilçesinde meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 6 kişi yaşamını yitirdi, pek çok bina yerle bir oldu.

Türkiye, 6 Şubat 2023’te meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yaralarını sarmaya çalışıyor. Ancak 20 Şubat Pazartesi günü meydana gelen üçüncü büyük deprem, Hatay’da yeni yıkımlara ve can kayıplarına yol açtı.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, olaydan kısa süre sonra depremin büyüklüğünü 6,4 olarak açıkladı. Olay yerine yakın yetkililer, deprem meydana gelir gelmez kentteki bazı hasarlı yapıların çöktüğünü bildirdi. Bölgede görev yapan pek çok muhabir, depreme canlı yayında yakalandı.

21 Şubat Salı günü AFAD Başkanı Yunus Sezer, Hatay’daki son deprem nedeniyle 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 294 kişinin yaralandığını söyledi. Bölgedeki arama-kurtarma çalışmalarının hız kesmeden devam ettiği belirtildi.

Depremin ardından bazı Doğu Akdeniz kentleri için yapılan tsunami uyarısı, kısa süre sonra geri çekildi. Depremin merkez üssü olan Büyükçat köyü, deniz kıyısına yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Depremden bir kaç gün önce, Türkiye’nin önde gelen jeologlarından Celal Şengör ve Naci Görür, bölgede 6,0 ve üzeri depremlerin meydana gelebileceğinden bahsetmişti. Uzmanlar, Adana’da ve Kıbrıs’ta da benzer büyüklükte depremler olabileceğine dikkat çekiyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı verilerine göre Türkiye’de 6 Şubat 2023’den itibaren meydana gelen depremler nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 42.310’a ulaştı.

Enkaz kaldırma çalışmaları devam ettiği için toplam can kaybı sayısının ne yazık ki daha da artması bekleniyor. Öte yandan yetkililer, toplam sayının ne kadar olacağına yönelik spekülatif söylemlerde bulunmamayı tercih ediyor.

700 Yıllık Kilise Yerle Bir Oldu

Deprem nedeniyle bölgedeki tarihi yapıların yıkılması, yaşanan trajedinin bir başka boyutunu oluşturuyor. Hatay’ın Tokaçlı köyünde yer alan ve 6 Şubat 2023’teki depremler nedeniyle ağır hasar gören Meryem Ana Ortodoks Kilisesi, 20 Şubat’taki depremde büyük ölçüde çöktü. Görüntüleri İhlas Haber Ajansı aktardı:

Kilise papazının İhlas Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaya göre yıkılma tehlikesi nedeniyle 6 Şubat’ta ibadete kapatılan kiliseye, tescilli kültür varlığı olduğu için yetkililer haricinde herhangi bir müdahale edilemiyor.

Yaklaşık yedi yüzyıllık olduğu düşünülen kiliseden geriye yalnızca duvar parçaları ve çan kulesi kaldı.

Kilisenin giriş kapısının yanında Eski Ahit’te bahsedilen On Emir’in yer aldığı bir mermer yazıt bulunuyordu.

Depremden Önce Meryem Ana Ortodoks Kilisesi
Fotoğraf: Mar Sharb (Flickr) ©️CC BY 2.0

Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi, Antakya Musevi Havrası, Antakya Protestan Kilisesi, Habib-i Neccar Cami, Hatay Meclis Binası ve İskenderun Latin Katolik Kilisesi büyük ölçüde yıkılan diğer tarihi yapılar arasında.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Hatay Arkeoloji Müzesinin bir bölümünün zarar gördüğünü, öteki müzelerde ise küçük hasarlar dışında herhangi bir fiziki yıkımın meydana gelmediğini söyledi.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, deprem nedeniyle zarar gören kültürel miras varlıkları için hem Türkiye’ye hem de Suriye’ye yardım sağlanacağını söylemişti.1

Artçı Sarsıntılar Sürüyor

Hem 6 Şubat hem de 20 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle bölgedeki artçı sarsıntılar etkisini sürdürüyor.

İl3,0+
Adana3
Adıyaman2
Bingöl2
Diyarbakır4
Elazığ4
Gaziantep1
Hatay48
Kahramanmaraş27
Kayseri1
Malatya16
20 Şubat’daki 6,4’lük depremden sonra bölgede meydana gelen 3,0 ve üzeri artçı sarsıntıların sayısı.2

Her ne kadar bu sarsıntıların çoğu 5,0’ın altında olsa da mevcut binaların hasarlı olması nedeniyle yetkililer, eşya almak için dahi evlere girilmemesi gerektiğini söylüyor.  1. Earthquake in Syria and Türkiye: UNESCO offers support“, World Heritage Convention, February 7, 2023^
  2. Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi, KRDAE, Boğaziçi Üniversitesi^
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments