Turcja: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi osiągnęła 29605, zniszczone artefakty historyczne

Na dzień dzisiejszy liczba osób, które straciły życie w wyniku trzęsień ziemi, które miały miejsce w Turcji 6 lutego 2023 roku, osiągnęła 29605. Ustalono, że wiele historycznych artefaktów zostało zniszczonych.

Turcja doświadczyła jednej z największych tragedii ostatniego stulecia wraz z trzęsieniem ziemi, które miało miejsce 6 lutego 2023 r. o godzinie 4:17. Chociaż szok po pierwszym trzęsieniu ziemi jeszcze się nie skończył, wiele budynków zostało zniszczonych w miastach na południowym wschodzie Anatolii z drugim poważnym trzęsieniem ziemi o godzinie 13:27.

Wielkość trzęsień ziemi została ogłoszona przez Obserwatorium Kandilli z Uniwersytetu Boğaziçi jako 7,7 i 7,6 (ML). Ponadto w regionie wystąpiło kilka wstrząsów wtórnych o sile większej niż 4,0.

MiastoLiczbaMinMax
Adıyaman104,04,3
Gaziantep44,14,5
Hatay64,04,4
Kahramanmaraş 174,05,0
Malatya124,05,2
Wstrząsy wtórne o sile 4,0 lub większej w regionie między 10 lutego 2023 r. a 12 lutego 2023 r.1

Według najnowszych informacji opublikowanych 12 lutego 2023 roku liczba osób, które straciły życie w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji sięgnęła 29605 osób.

Ujawniono rozmiary zniszczeń!

Rozmiar zniszczeń można szybko ujawnić, badając obszary, do których jeszcze nie dotarto. Według stanu na 12 lutego 2023 roku liczba budynków, które zostały zniszczone lub poważnie uszkodzone przekroczyła 24 tysiące. Uważa się, że liczba silnie uszkodzonych budynków jest znacznie większa.

Oczywiście nie można tego porównywać z bólem utraty tysięcy ludzi, ale obecność dóbr kultury wśród zniszczonych obiektów to kolejny wymiar tragedii.

Historyczne budynki, które do tej pory zostały częściowo lub całkowicie zniszczone, obejmują katedrę Zwiastowania (İskenderun), meczet Yeni (Malatya), grecki kościół prawosławny Antakya (Hatay), budynek parlamentu (Hatay) oraz niektóre fragmenty murów zamku Gaziantep.

Generalna Dyrekcja Dziedzictwa Kulturowego i Muzeów w Turcji poinformowała, że Muzeum Archeologiczne Hatay zostało uszkodzone, aw innych muzeach w regionie nie wykryto żadnych poważnych uszkodzeń.2

UNESCO i ICOMOS stworzą inwentarz

UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) oraz ICOMOS (Międzynarodowa Rada Zabytków i Miejsc) ogłosiły, że zostanie utworzony spis zniszczeń dóbr dziedzictwa kulturowego uszkodzonych w wyniku trzęsienia ziemi. Dyrektor generalna Audrey Azoulay powiedziała, że UNESCO udzieli pomocy zarówno Turcji, jak i Syrii.3  1. Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi, KRDAE, Boğaziçi Üniversitesi[]
  2. İhlas Haber Ajansı, iha.com.tr, 9 Şubat 2023[]
  3. Earthquake in Syria and Türkiye: UNESCO offers support“, World Heritage Convention, February 7, 2023[]