Sümela Manastırı Dördüncü Kez Ziyarete Kapatıldı

Sümela Manastırı Dördüncü Kez Ziyarete Kapatıldı

Trabzon ilinin Maçka ilçesinde bulunan tarihî yapı Sümela Manastırı, kaya sabitleme çalışmaları nedeniyle T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığının aldığı kararla dördüncü kez ziyarete kapatıldı.

Sümela Manastırı Dördüncü Kez Ziyarete Kapatıldı

En son 1 Temmuz 2021 tarihinde ziyarete açılan Sümela Manastırı, yaz sezonu için pandemi koşullarına rağmen turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği alanlardan biri olmuştu. Ancak 1 Kasım 2021’den itibaren manastırın ziyarete kapatıldığını bilmeyen turistler, planlarını değiştirmek ve geri dönmek zorunda kaldı.

Altındere Vadisi Ulusal Parkı içerisinde ve sarp bir kayalık üzerinde yaklaşık 1150 metre yükseklikte yer alan Sümela Manastırı’nın, 2022 yılı Ocak sonu itibariyle yeniden ziyarete açılması planlanıyor.

Sümela Manastırı’nın Tarihçesi

Kesin olmamakla birlikte Sümela Manastırı’nın, Bizans imparatoru Flavius Theodosius (379 – 395) döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde de yöredeki Hristiyanlar tarafından aktif olarak kullanılan manastır, 1923’teki Türkiye-Yunanistan nüfus mübâdelesinin ardından terk edilmiştir.

Sümela Manastırı’nda son ayin, 15 Ağustos 2021 tarihinde Meryem Ana’nın göğe yükselişini anmak amacıyla düzenlenmiştir. Pandemi nedeniyle 100 kişiyle sınırlanan ayini İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi ekümenik patriği I. Bartholomeos yönetmişti.

Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı, Trabzon il merkezine yaklaşık 37 kilometre, Maçka ilçe merkezine ise yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşım çoğunlukla Maçka Yolu üzerinden sağlanmaktadır. Etrafı ormanlarla çevrili olduğu için Sümela Manastırı hem doğa turizmini hem de tarih-kültür turizmini sevenleri etkileyebilecek potansiyele sahip.

Daha fazla bilgi için Sümela Manastırı’nın resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz.