Ölüler Günü Bugün Sona Eriyor

Ölüler Günü Bugün Sona Eriyor

Geleneksel olarak her yıl 31 Ekim ile 2 Kasım tarihleri arasında Meksika’da kutlanan Ölüler Günü bugün itibariyle sona erecek.

Geçtiğimiz yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle iptal edilen kutlamalar, bu yıl kaldığı yerden devam etti. Caddeler ve mezarlıklar renkli görüntülere sahne olsa da çiçekçiler bu yılki çiçek satışlarının, pandemi öncesine kıyasla düşük olduğunu bildirdi.

Mexico City’de pandemi nedeniyle yaşamını yitirenlere adanan sunağa pek çok kişi çiçeklerle birlikte ölen yakınlarının fotoğrafını bıraktı. Resmi sayılara göre 2 Kasım 2021 itibariyle Meksika’da koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 288.000’in üstünde.

Ölüler Günü, Euronews, Meksika

Ölüler Günü nedir?

31 Ekim ile 2 Kasım arasında kutlanan Ölüler Günü’nde ölülerin ruhlarının yeryüzüne döndüğüne inanılır. Ancak Meksika’da ölüm olgusu yaşamın doğal bir parçası olarak ele alındığı için Ölüler Günü yas havasından uzaktır. Mezar başında düzenlenen anmalar, bazen müzikle birlikte piknik modunda geçebiliyor. Ölünün komik anlarının anlatılması ve sevdiği içkilerin içilmesiyle anmalar geç saatlere dek sürebiliyor. İnsanların yüzlerini kurukafa şeklinde boyayıp yakınlarının mezarlarını çiçeklerle ve şekerlemelerle süslemesi Ölüler Günü’nün en karakteristik özelliklerindendir.

Ölüler Günü, 2008’den bu yana UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’nde bulunuyor.Bilgi paylaştıkça çoğalır: