Imbolc: Köken, Gelenekler ve Görenekler

Imbolc'u simgeleyen mumlar.

Imbolc, doğanın kış uykusundan uyandığını ve baharın yaklaşmakta olduğunu simgeleyen bir pagan festivalidir. Kelt kökenli olmasına karşın bugün farklı ülkelerde pek çok kişi tarafından kutlanmaktadır. Genellikle saflık, yenilenme, umut ve doğurganlık gibi kavramlarla ilişkilendirilir.

Imbolc Nedir?

Imbolc, yaklaşan baharı müjdeleyen antik bir Kelt festivalidir. Wicca dinine göre Yılın Çarkı’ndaki sekiz bayramdan (Sabbat) biri kabul edilir.

Imbolg olarak da bilinen Imbolc’un ne anlama geldiği net değil. Bununla birlikte, Kelt çalışmalarında uzmanlaşmış bir filolog olan Nora Kershaw Chadwick, Imbolc kelimesinin Eski İrlandacada “göbekte/karında” anlamına gelen “i mbolc” ifadesinden türediğini yazmıştır. Bu, kuzulama mevsimine girmek üzere olan koyunların gebeliğine bir gönderme kabul edilir.1

Bazı linguistler, Imbolc sözcüğünün temizlik/temizleme, tomurcuklanma ya da süt/koyun sütü anlamına gelen Eski İrlandaca ya da Proto-Keltçe sözcüklerden türemiş olabileceğini ileri sürmüştür.

Imbolc Ne Zaman Kutlanır?

Geleneksel olarak Imbolc, Kuzey Yarımküre’de her yıl 1/2 Şubat’ta kutlanır. Bu tarih, Güney Yarımküre’de 1/2 Ağustos’a denk gelir.

Astronomik ve astrolojik hesaplardan yararlanan bazı kişiler, 1 Şubat ile 7 Şubat arasındaki herhangi bir günü baz alabilirler. Bu tarihler aynı zamanda kış gündönümü ile ilkbahar ekinoksu arasındaki dönemin ortasına denk gelmektedir.

Imbolc’un Tarihi

Imbolc kutlamalarının köklerinin antik çağlara kadar uzandığı düşünülmektedir.

İrlanda’da MÖ 3350 ile MÖ 2800 yılları arasında inşa edilmiş eski bir geçit mezarı olan Rehineler Höyüğü’ndeki oda yılda yalnızca iki kez aydınlanmaktadır. Bunlar, Kasım ayının başı ile Şubat ayının başına denk gelen Samhain ve Imbolc tarihleridir. Buna dayanarak, bazı araştırmacılar Samhain ve Imbolc tarihlerinin Neolitik dönemden bu yana İrlanda’ya yerleşenler için önemli bir gün olduğunu savunmuştur.2

En geç MS 10. yüzyıla dek uzanan Tochmarc Emire adlı bir öyküye göre Imbolc, mevsimlik Gal festivallerinden biridir. (Diğerleri Beltane, Lughnasadh ve Samhain’dir.) Öyküye göre baharın başlangıcını simgeleyen Imbolc, aynı zamanda koyunların sağıldığı zamandır.3

Imbolc ve Kelt Tanrıçası Brigid

Brigid, Kelt mitolojisinde bilgelik, sanat, şiir, şifa, doğurganlık, ateş ve koruma ile ilişkilendirilen bir tanrıçadır. MS 9. yüzyılda ya da MS 10. yüzyılın başlarında yazıldığı düşünülen Sanas Cormaic sözlüğünde ozanların Brigid’e taptıkları yazmaktadır.

Ortaçağ sanatında uzmanlaşmış bir profesör olan Pamela Berger, Aziz Brigid’in aslında tanrıça Brigid’in Hıristiyanlaştırılmış versiyonu olduğunu yazmıştır.4 Bu nedenle bazı araştırmacılar Aziz Brigid Günü olarak da bilinen Imbolc’un geçmişte tanrıça Brigid onuruna düzenlenen bir festival olabileceğini öne sürmüştür.

Imbolc Nasıl Kutlanır?

Imbolc bugün pek çok ülkede kutlanmaya devam etse de neo-pagan topluluklar arasında farklı gelenek ve görenekler görülebilmektedir.

Imbolc, daha sıcak günleri dört gözle beklemenin zamanıdır. Bu nedenle güneş ve baharla ilişkilendirilen pek çok şey aynı zamanda Imbolc ile de ilişkilendirilmiştir.

Imbolc
Kardelen Çiçeği
(Çuha çiçeği, karahindiba ve kardelenler yaklaşan baharın habercisi sayılır.)

Ateş veya mum yakmak, tütsü yakmak, hasır Brigid bebekleri yapmak, evi koyun figürleri ve baharı anımsatan çiçeklerle süslemek, güneşi çağrıştıran kristaller kullanmak, süt ürünleri tüketmek en yaygın geleneklerdir.

Wicca’da Imbolc

Wicca dininde Imbolc, Yılın Çarkı sabbatlarından biri olarak kabul edilir ve Brigid ile özdeşleştirilir.

Bazı Wicca geleneklerinde Imbolc kutlamaları kadınlık ve doğurganlık teması üzerine daha fazla odaklanır. Brigid’in sembolize ettiği dişi ilkeye vurgu yapılırken, bazı gruplar erkekleri kutlamalara dahil etmeyebilir. Ancak, bu tür uygulamalar ve kutlamalar her bir Wicca topluluğunun tercihlerine bağlı olarak değişebilir. Bazıları erkekleri de kutlamalara dahil edebilir.  1. “The Celts”, Nora Kershaw CHADWICK, Penguin Books, ISBN: 9780140250749[]
  2. Imbolc (Imbolg) – Cross Quarter Day“, Newgrange.com[]
  3. The Wooing of Emer by Cú Chulainn“, Corpus of Electronic Texts Edition, Kuno Meyer[]
  4. “The Goddess Obscured”, Pamela BERGER, Beacon Press, ISBN: 9780807067239[]