4. Dünya Göçebe Oyunları Etkinlikleri İznik’te Başladı

Bu yıl dördüncüsü organize edilen Dünya Göçebe Oyunları, Bursa’nın İznik ilçesinde düzenleniyor. Oyunlara Asya ve Avrupa başta olmak üzere 102 ülkeden pek çok sporcu katılacak.

2020 yılında düzenlenmesi planlanan 4. Dünya Göçebe Oyunları, Covid-19 Pandemisi nedeniyle bu yıla ertelenmişti. İznik Gölü kıyısında gerekli hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte 4. Dünya Göçebe Oyunları planlandığı gibi 29 Eylül’de resmen başladı. Dünyanın farklı köşelerinden 3000’i aşkın sporcunun ter dökeceği etkinlikler 2 Ekim’de dek sürecek.

Dünya Göçebe Oyunları, spor karşılaşmalarının yanı sıra konserlerle, gastronomik lezzetlerle, kültürel ve sanatsal etkinliklerle de öne çıkan bir organizasyon. Bu kapsamda festival alanında yöresel tanıtım çadırları, el sanatları atölyeleri, köylü pazarı ve yemek alanları kuruldu. Oyunları izlemek için gelen ziyaretçiler binicilik, okçuluk, kampçılık ve izcilik gibi aktivitelere katılabilecek.

Evrensel müziklerin ve halk danslarının da sahneleceği festival, Rafadan Tayfa, Zara, Arslanbek Sultanbekov, Kıraç, Trio Mandilli, Mustafa Ceceli, Zeynep Betül Akyıldız ve Koliva konserleriyle devam edecek.

Oyunların ilk gününde Türk Yıldızları da gösterilere eşlik ederek nefes kesici bir şova imza attı.

“Herkesi İznik’e bekliyoruz.”

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, internet üzerinden yaptığı açıklamada herkesi İznik’e davet ettiğini belirtti. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezindeki belirli noktalardan festival alanına ücretsiz servisler kaldıracağı açıklandı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Nurgocoyeviç Caparov ve Kazakistan Meclis Başkanı Yerlan Koşanov da oyunları izlemek için Bursa’ya gelenler arasında.

Dünya Göçebe Oyunları nedir?

Dünya Göçebe Oyunları, her iki yılda bir düzenlenen, etnik sporlara ve etnokültürel aktivitelere adanmış uluslararası bir organizasyondur. Daha önce Kırgızistan’ın Issık Gölü kıyısındaki Çolpon-Ata kentinde düzenlenen etkinlikler ilk kez bu yıl, bir başka ülkede, Türkiye’de düzenlenmiştir. 2024’teki Dünya Göçebe Oyunları’nın ise Azerbaycan’da düzenlenmesi planlanmaktadır.

Daha önceki oyunlarda en çok altın madalya kazanan ülkeler sırasıyla Kırgızistan, Kazakistan, Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, İran, Azerbaycan, Macaristan, Ukrayna, Moğolistan ve Türkiye’dir. Bunlar dışında Gürcistan, Sırbistan, Slovakya, Litvanya, Letonya, Moldova, Bulgaristan ve Almanya da altın madalya kazanan ülkeler arasında.