10. Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu Taşkent’te Başladı

Bu yıl onuncusu düzenlenen Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te toplandı. Dört gün sürecek olan sempozyum, Taşkent Devlet Doğu Araştırmaları Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz yıl Bursa’da “Destanlar ve Destan Kültürü” temasıyla toplanan Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu, bu yıl Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te “Yemek ve Beslenme Kültürü” temasıyla toplanıyor. Genel olarak Türk ve Altaylı topluluklarda tarihsel veriler ışığında yemek ve beslenme kültürünün ele alınacağı sempozyum 30 Eylül’de sona erecek.

Oturum ve paneller hâlinde gerçekleştirilen sempozyumda Altaylı topluluklarda yemek ve beslenme kültürünün tarihi, yemek ve mutfak kültürüyle ilgili arkeolojik buluntular, beslenme alışkanlıklarına ışık tutan petroglifler, avcılık ve av pratikleri, şifalı sayılan bitkiler ve bunların kullanım yöntemleri, mutfak terimlerinin etimolojisi, kımız ve kefir gibi içeceklerin kültürel önemi, ziyafet kültürü, özel günlerde ve bayramlarda yiyecek ve içeceklerin yeri gibi konular ele alınacak.

Sempozyum İçin Pek Çok Profesör Bir Araya Geliyor

Sempozyumun başkanlık görevini Taşkent Devlet Doğu Araştırmaları Üniversitesi rektörü Gulchekhra Rikhsieva ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinden tarih profesörü İlhan Şahin üstleniyor.

Sempozyum için Türkiye’den pek çok profesör Özbekistan yolunu tuttu. Bilim Kurulunda yer alan isimler arasında Alaattin Aköz, Ahmet Kala, Ayhan Pala, Hikmet Öksüz, İbrahim Kafi Dönmez, Kemalettin Kuzucu, Konuralp Ercilasun, Naciye Ata Yıldız, Nergis Biray, Neslihan Durak, Yüksel Kaştan ve Yaşar Çoruhlu da var. Prof. Dr Yaşar Çoruhlu “Arkeolojik Kazı Sonuçları ve Sanat Tarihi Materyallerine Göre Eski Türklerde Yiyecek ve İçecek Kültürü” başlıklı bildirisiyle sempozyuma katılıyor.

Eski Çağ Türk Tarihi Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisin?

Sekizincisi 2019’da “Hayvan ve Hayvancılık Kültürü” temasıyla Kırgızistan’da toplanan sempozyumun dokuzuncusu, geçtiğimiz yıl Osmangazi Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa’da düzenlenmişti. Destan kültürünün ele alındığı konferansa başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Japonya, İspanya, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan ve Moğolistan gibi ülkelerden pek çok profesör katılmıştı. Profesörlerin yayınladığı bildirilerin 18 Temmuz 2022’de “Altay Toplulukları: Destanlar ve Destan Kültürü” adıyla kitaplaştırıldığı açıklanmıştı.1

Bursa Osmangazi Belediyesi, Uluslararası Altaylı Topluluklar Sempozyumu, Altay Toplulukları: Destanlar ve Destan Kültürü lansmanı.
Altay Toplulukları: Destanlar ve Destan Kültürü lansmanı.

Taşkent Devlet Doğu Araştırmaları Üniversitesi

1918’de kurulan Taşkent Devlet Doğu Araştırmaları Üniversitesi (Toshkent Davlat Sharqshunoslik Universiteti), Özbekistan’daki köklü yüksek öğretim kurumlarından biridir. Yedi fakülteden oluşmaktadır:

  1. Doğu Filolojisi ve Çeviribilim Fakültesi
  2. Çin Araştırmaları Fakültesi
  3. Kore Araştırmaları Fakültesi
  4. Doğu Uygarlığı ve Tarihi Fakültesi
  5. Türk Araştırmaları Fakültesi
  6. Japon Araştırmaları Fakültesi
  7. Doğu Ülkeleri Ekonomisi, Tarih ve Siyaset Fakültesi


  1. Altay Toplulukları-Destanlar ve Destan Kültürü İsimli Eser Tanıtıldı“, TÜRKSOY, 18.07.2022[]