Norveç’te Yaklaşık 2000 Yıllık Rün Taşı Bulundu

Norveç’te Yaklaşık 2000 Yıllık Rün Taşı Bulundu

Norveç’te bir mezarlıkta kazı yapan arkeologlar, yaklaşık 2000 yıllık olduğunu tahmin ettikleri bir rün taşı buldular.

Keşif, Oslo Üniversitesi Kültür Tarihi Müzesi’ne bağlı (Kulturhistorisk Museum) arkeologlar tarafından Oslo’nun yaklaşık 40 kilometre kuzeybatısındaki Tyrifjorden (Tyri Gölü) yakınlarında 2021’in sonlarında yapıldı. Ancak kalıntılar üzerindeki incelemeler uzun sürdüğü için keşifle ilgili ayrıntılar 17 Ocak 2023 Salı günü kamuoyuna açıklandı.

Rün taşının bulunduğu mezardan çıkarılan kemik ve odun kömürü gibi organik materyallerin analizleri, taş üzerindeki yazının MS 1 ile MS 250 yılları arasında oyulduğunu göstermektedir.

Norveçli arkeologlar, keşfedilen rün taşının, türünün en eski örneği olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca keşfin İskandinav Demir Çağı‘nın başlarında rünlerin kullanımına dair yeni ipuçları sağlamasını bekliyorlar.

Norveç'te Yaklaşık 2000 Yıllık Rün Taşı Bulundu
Alexis Pantos/KHM, UiO.

Arkeologlar, genişliği ve uzunluğu 30 santimetrenin biraz üzerinde olan bir kumtaşına oyulmuş yazıyı “idiberug” olarak çevirdiler. Ek olarak İdiberug’un bir kişi veya aile adı olabileceğini belirttiler.

Oslo Üniversitesi Arkeoloji Departmanı’ndan Profesör Kristel Zilmer, rün taşının keşfini “dünya çapında bir haber” olarak yorumladı.1

Rün taşının 21 Ocak 2023 tarihinden itibaren bir ay süreyle Oslo Üniversitesi Kültür Tarihi Müzesi’nde sergileneceği bildirildi.

Dış Bağlantılar  1. Fant 2000 år gammel runestein i Hole“, Marianne Rustad Carlsen & Kristine Hirsti, NRK^