Życie ponad Chmurami: Haçivanak, Trovit i Karmik

Wschodni region Morza Czarnego w Turcji szczyci się mnóstwem zapierających dech w piersiach krajobrazów i cudów natury. Chociaż niektóre z popularnych miejsc w regionie, takie jak Uzungöl czy Ayder, są dobrze znane, wciąż istnieją ukryte klejnoty, które czekają na odkrycie. Haçivanak, Trovit i Karmik to trzy wyżyny w okolicy, które pozostają stosunkowo nieznane, ale oferują odwiedzającym niezapomniane wrażenia. Ich nietknięte piękno fascynuje zarówno jednodniowych wycieczkowiczów, jak i wczasowiczów, a najlepsze jest to, że są niedrogie. Jeśli chcesz uciec od tłumów i odkryć mniej znane, ale równie piękne miejsca w Turcji, Haçivanak, Trovit i Karmik zdecydowanie powinny znaleźć się na Twojej liście.

Haçivanak

haçivanak (apivanak/hapivanak)
Fotografia: Mustafa Orhon (Wikimedia) ©CC BY-SA 4.0

Haçivanak znajduje się 42 km od centrum dzielnicy Çamlıhemşin i 102 km od centrum miasta Rize. Jest to yayla* położona na zboczu u podnóża Gór Kaçkar. Jego dawna nazwa to Xaçevank.1

Yayla: Nazwa nadana letnim osadom góralskim w Turcji.

Słowo „Vank” oznacza klasztor w języku ormiańskim. Dlatego uważa się, że wokół Haçivanaka znajdował się klasztor ormiański. Jednak do dziś nie odkryto żadnych pozostałości takiego klasztoru.

Zapisy historyczne pokazują, że obszar otaczający Haçivanak był zamieszkany od wieków, a ślady osadnictwa sięgają co najmniej XVII wieku. Pomimo odległego położenia obszar ten przez całą swoją historię służył jako ważne skrzyżowanie dróg handlowych i rzemieślniczych.

Na wysokości 2600 metrów Haçivanak jest jedną z najbardziej dziewiczych i nietkniętych letnich osad w regionie. Osada charakteryzuje się tradycyjną architekturą, z prostymi kamiennymi konstrukcjami rozsianymi po krajobrazie.

Pomimo braku nowoczesnych udogodnień okolica Haçivanaku oferuje wyjątkowe i niezapomniane wrażenia dla tych, którzy odważą się ją odwiedzić. Naturalne piękno gór w połączeniu z bogatą historią i kulturą regionu sprawiają, że jest to obowiązkowy cel podróży dla wszystkich zainteresowanych odkrywaniem ukrytych skarbów wschodniego regionu Morza Czarnego.

Haçivanak (Apivanak/Hapivanak)
Fotografia: Mustafa Orhon (Wikimedia) ©CC BY-SA 4.0

Jeziora lodowcowe Micavit i Kardavit znajdują się około 1700 metrów od osady. Do rzeki Çoruh można dotrzeć, podążając strumieniem Sırakonaklar przez przełęcz Hodeçur w kierunku południowo-wschodnim.

Ci, którzy chcą jechać do Haçivanak, powinni skorzystać z prawej strony drogi, która za Elevit dzieli się na dwie części. Ta droga prowadzi bezpośrednio do Haçivanak. Pomiędzy Elevit i Haçivanak podróż samochodem zajmuje 30-40 minut, a pieszo 120-160 minut.

Trovit

Trovit
Fotografia: Engin Tavlı (Wikimedia) ©CC BY-SA 4.0

Znajduje się 39 km od centrum dzielnicy Çamlıhemşin i 107 km od centrum miasta Rize. Na yayla, który znajduje się obok potoku Karmik, znajduje się około 100 struktur. Chociaż większość domów została zbudowana z materiałów kamiennych, w niektórych zastosowano również materiały drewniane.

Wysokość yayli od powierzchni morza wynosi około 2450 metrów. Roślinność składa się z niskich traw i górskich kwiatów.

Ci, którzy chcą udać się do Trovit, powinni skorzystać z lewej strony drogi, która za Elevit dzieli się na dwie części. Podążając strumieniem Karmik, do Trovitu dojedziecie samochodem w 25-30 minut. Aby się nie pomylić, należy zauważyć, że przed Trovitem będziecie mijać osady zwane Nafkar i Karunç, które składały się z kilku domów. Po tych dwóch osadach dotrzesz do górnej granicy lasu.

Po przybyciu do Trovit możesz jechać do Palovit przez przełęcz Horon. Gdy spojrzysz wstecz z Przełęczy Horon, zobaczysz scenę przypominającą strony bajki.

Karmik

Trovit - Karmik
Fotografia: Engin Tavlı (Wikimedia) ©CC BY-SA 4.0

Osada, na wysokości około 2670 metrów, jest oddalona od Trovit o 3 km. Tam, gdzie jest tylko kilka domów, nie ma drogi dla pojazdów.

Ci, którzy chcą zobaczyć Karmika, muszą podjechać do Trovit i stamtąd przejść 80-120 minutową wędrówkę. Można powiedzieć, że będzie to bajkowe przeżycie dla miłośników pieszych wędrówek i trekkingu. Jeśli masz wystarczająco dużo energii, powinieneś zobaczyć również jeziora polodowcowe oddalone o 1-2 km od yayli.

Transport

Lotnisko położone najbliżej wyżyn to lotnisko Rize – Artvin. Ci, którzy chcą odwiedzić Haçivanak, Trovit i Karmik, powinni najpierw udać się do Elevit przez Çamlıhemşin.

Za Elevit droga, która dzieli się na dwie części, prowadzi do Haçivanak po prawej oraz Trovit i Karmik po lewej. Należy wziąć pod uwagę, że po Elevit droga się psuje.

Ponieważ osady Haçivanak, Trovit i Karmik są bogate, sezon letni zaczyna się później i kończy wcześniej niż inne osady letnie. Dlatego idealny zakres odwiedzin to okres od początku czerwca do końca września.  1. „Nişanyan Sözlük: Çağdaş Türkçenin Etimolojisi”, Sevan NİŞANYAN, Liberus, ISBN: 9786050699937, Website[]

Możliwość komentowania została wyłączona.