Polonya’nın Güneyinde Bulunan Vampir Mezarı Heyecan Yarattı

Polonya’nın Güneyinde Bulunan Vampir Mezarı Heyecan Yarattı

polonya, vampir, mezar,
Mirosław Blicharski & Aleksander Poznań

Görenler hayretler içinde kaldı. Krakov’un yaklaşık 110 km doğusundaki Pień köyünde 1600’lerden kalma bir vampir mezarı bulundu.

Polonya’da kısa süre önce keşfedilen bir vampir mezarı, dünya çapında ilgi gördü. Polonyalı arkeologlar, uzun zamandır buna benzer bir vampir mezarıyla karşılaşmadıklarını söyledi.

16. ve 17. yüzyıllar hem Avrupa’da hem de Amerika’da cadılık ve vampirlik suçlamasıyla pek çok insanın öldürüldüğü bir dönemdi. İnsanlar vampirlerden ve cadılardan o kadar korkmuşlardı ki onları öldürmekle yetinmemişlerdi. Cadılık ve vampirlik suçlamasıyla öldürülen pek çok kişi ya ağır taşlarla eziliyor, ya vücuduna kazık çakılıyor ya da yakılıyordu. Ayrıca ölünün dirilip mezarından çıkmaması için kendi yöntemini geliştirenler de oluyordu.

Bu nedenle Pień köyünde bulunan iskeletin yukarıda belirtilen yöntemlerden farklı bir şekilde gömülmüş olması, arkeologların en çok dikkatini çeken şey oldu.

Kazı ekibine göre iskelet, 17. yüzyılda yaşamış bir kadına ait. Ölü, mezarından çıkmaması için boğazının hemen üstünde bir orakla gömülmüştü. Yani ceset dirilirse başını kaldırır kaldırmaz boğazı kesilecekti. Orak dışında iskeletin sol ayak baş parmağında da bir kilit vardı. Profesör Dariusz Poliński, kilidin sembolik bir anlam taşıdığını söyledi.

2014’te Kamien Pomorski’de bulunan vampir mezarında iskeletin ağzında büyük bir taş vardı.1 Ancak Pień’deki iskeletin ağzında böyle bir obje bulunamadı.

Kazı ekibindeki arkeologlar, iskeletle ilgili araştırmaların devam edeceğini belirtti.

Polonya’da Vampir İnancı

Vampir inancı, Modern Çağ’da tüm dünyaya yayılmadan önce Doğu Avrupa, Slav ve Türk topluluklar arasında yaygındı. 16. ve 17. yüzyıllar, Polonya’da vampir inancının en yaygın olduğu dönemdir. Arkeolojik bulgulara göre, o yıllarda Doğu Avrupa’da pek çok kişi vampirizm suçlamasıyla öldürülmüştü.  1. Vampire” Skeleton Discovered in Poland, Medievalists.net, May 14, 2014^