Ofiary polowań na czarownice w XXI wieku

Ofiary polowań na czarownice w XXI wieku

Śledztwo, przesłuchanie i karanie osób podejrzanych o bycie czarownicami jest określane jako polowanie na czarownice. Według szacunków w całej Europie pod zarzutem uprawiania czarów zginęło od 40 000 do 60 000 osób.1 Polowania na czarownice, które rozprzestrzeniły się po całym świecie jak epidemia we wczesnej epoce nowożytnej, w większości dobiegły końca po XVIII wieku. Ale nawet w XXI wieku donoszono, że wielu ludzi zostało straconych w różnych częściach świata na podstawie tego, że byli czarownicami lub czarownikami.

Jongolo Sola, 2001

Tanzania – W 2001 roku 32 osoby zginęły w wypadku w Mbeya w południowej Tanzaya. Po tragicznym wypadku widziano 63-letnią kobietę o imieniu Sola Jongolo, która zbierała mózgi z plastikową torbą w dłoni. Następnie stara kobieta została podejrzana o bycie czarownicą.

Sola Jongolo został zlinczowany i pobity na śmierć wkrótce po incydencie.

Diego Hernandez Lopez, 2002

Meksyk – W 2002 roku po ulicach wioski San Juan Chamula odbiły się plotki, że Diego Hernandez Lopez, który mieszkał w stanie Chiapas w południowo-wschodnim Meksyku, uprawiał czary. Nieobojętni plotkom, pewnej nocy kilku napastników wtargnęło do domu Diego Hernandeza Lopeza. Podczas ataku zabili Diego i trzy osoby z nim, których uważali za wiedźmę i twierdzili, że używają magii, oraz zranili pięć innych osób.

Również w latach 90. w Chiapas zginęło wielu ludzi za uprawianie magii.

Soeur Irina, 2005

Rumunia – W 2005 roku 23-letnia młoda zakonnica Soeur Irina, uważana za opętaną przez diabła, została poddana egzorcyzmom. Kiedy Irina, która poprosiła mnicha o pomoc, zaczęła go obrażać, została zakneblowana i ukrzyżowana. Kilka dni po tym, jak została zamknięta w małym pokoju, została znaleziona martwa.

Po incydencie zbadano mnicha i cztery mniszki. Okazało się, że Irina krótko wcześniej leczyła się na schizofrenię. Rumuński Kościół Prawosławny zadeklarował, że potępia rytuał egzorcyzmów. Mnichowi zakazano wykonywania zawodu.

Fawza Falih, 2010

Arabia Saudyjska – W 2006 roku została skazana na śmierć za czary i okrucieństwo wobec zwierząt i postanowiono ją ściąć. Chociaż wiele organizacji międzynarodowych zareagowało na tę decyzję, sąd apelacyjny utrzymał ją w mocy.

Fawza Falih, który czekał na egzekucję w więziennej celi przez prawie cztery lata, zakrztusił się w 2010 roku podczas jedzenia. Dokładniej, takie było oświadczenie władz saudyjskich.

Ama Hemmah, 2010

Ghana – 20 listopada 2010 roku, kiedy pastor Samuel Fletcher Sagoe odwiedził swoją siostrę, zobaczył starszą kobietę siedzącą w sypialni. Tą kobietą była 72-letnia Ama Hemmah.

Podobno Ama Hemmah była znaną czarownicą w okolicy. Po zmuszeniu do przyznania się, oblano ją naftą i podpalono. Jednak Hemmah został zabrany do szpitala przez studenta pielęgniarstwa, ale nie udało się go uratować. Podejrzani zaprzeczali popełnieniu przestępstwa i twierdzili, że próbowali wypędzić demony z wnętrza babci.

Amina bint Abdulhalim Nassar, 2011

Arabia Saudyjska – Amina bint Abdulhalim Nassar, aresztowana pod zarzutem uprawiania czarów i czarów, została stracona pod koniec 2011 roku za zgodą sądu najwyższego. Twierdzono, że podczas przeszukań w domu Aminy znaleziono wiele materiałów związanych z czarami.

Władze powiedziały, że Amina opisała siebie jako uzdrowicielkę. Po incydencie niektóre organizacje międzynarodowe ogłosiły, że potępiają egzekucję.

Muree bin Ali, 2012

Arabia Saudyjska – W Najran, w południowej Arabii Saudyjskiej, mężczyzna imieniem Muree bin Ali został aresztowany za posiadanie ksiąg zaklęć i talizmanów. Saudyjskie sądy nakazały egzekucję Muree bin Alego.

Po zatwierdzeniu przez sąd najwyższy Muree bin Ali został publicznie stracony w połowie 2012 roku.

Kepari Leniata, 2013

Papua Nowa Gwinea – W 2013 roku zaledwie 20-letni Kepari Leniata został oskarżony o śmierć dziecka, które zachorowało. Kepari Leniata, który był ścigany przez nielegalny gang, został oskarżony o bycie czarownicą i torturowany. Niedługo potem jej ciało zostało podpalone na śmietniku.

Policja Papui-Nowej Gwinei potwierdziła, że Kepari Leniata była torturowana przed śmiercią, a setki ludzi, w tym dzieci, były świadkami okrucieństw.

W 2022 roku nawet sześcioletnia córka Kepari Leniaty była torturowana pod zarzutem uprawiania czarów, ale dziecko zostało uratowane.

Ahmed Kusane Hassan, 2020

Somali – W 2020 roku mężczyzna imieniem Ahmed Kusane Hassan został skazany na śmierć przez powiązaną z Al-Kaidą organizację bojową Al-Shabaab za uprawianie czarów. Podobno Ahmed Kusane Hassan rzucił zaklęcie rozdzielające małżeństwo.

24 września 2020 roku organizacja określiła czary jako akt apostazji, a Ahmed Kusane Hassan został publicznie stracony przez pluton egzekucyjny.

Seema Devi, 2022

Indie – Seema Devi, mająca zaledwie 31 lat, została zamordowana przez krewnego za uprawianie czarów. Władze indyjskie ustaliły, że zmarłego pobito na śmierć żelaznym prętem.

35-letni krewny, który zabił Seemę Devi, został aresztowany wkrótce po incydencie. Oskarżony twierdził, że jego krewny posiada nadprzyrodzone moce i obwiniał Seema Devi za śmierć swojego siostrzeńca, który zmarł dwa lata temu.  1. Germany was once the witch-burning capital of the world. Here’s why” Gwynn GUILFORD, Quartz, January 24, 2018^