Odessa, miasto portowe Ukrainy, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Historyczne centrum miasta Odessa, które jest najważniejszym miastem portowym Ukrainy, a także znanym jako „Perła Morza Czarnego”, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu UNESCO.

Ogłoszenie zostało ogłoszone w środę, 25 stycznia 2023 r., na oficjalnym koncie UNESCO na Twitterze (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury). W ogłoszeniu podano, że historyczne centrum Odessy zostało wpisane zarówno na Listę Światowego Dziedzictwa, jak i na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Tego samego dnia UNESCO ogłosiło na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, że zabytki starożytnego królestwa Saba w Jemenie oraz Międzynarodowe Targi Rachid Karami w Libanie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Tym samym liczba dóbr na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu osiągnęła 55.

Wielokrotnie bombardowana Odessa od początku wojny ukraińsko-rosyjskiej od dawna znajduje się na liście UNESCO. Urzędnicy UNESCO już wcześniej stwierdzili, że należy podjąć nadzwyczajne środki w celu ochrony dziedzictwa kulturowego w Odessie.

Artefakty i Muzea na Ukrainie w Niebezpieczeństwie

Ostatecznie decyzją podjętą w środę, 25 stycznia 2023 roku, historyczne centrum Odessy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w zagrożeniu. Stwierdzono również, że ze względu na trwającą wojnę zastosowano tryb przyspieszony. Decyzja została przyjęta z zadowoleniem na Ukrainie iw wielu innych krajach. Ale rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że była to decyzja polityczna.

Uważa się, że wpisanie historycznego miasta na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu zapewni ochronę historycznego miasta przed dalszym zniszczeniem.

Wcześniej UNESCO zaoferowało pomoc w naprawie dwóch muzeów sztuki zniszczonych przez wojnę.

Port w Odessie

Port w Odessie, położony na wybrzeżu Morza Czarnego, odgrywa kluczową rolę w handlu morskim Ukrainy.

Lista Światowego Dziedzictwa w Niebezpieczeństwie
Lista, sporządzona zgodnie z art. 11/4 Konwencji Światowego Dziedzictwa, ma na celu podniesienie świadomości zagrożeń. Na dzień 25 stycznia 2023 r. na liście znajduje się 55 aktywów. Komitet Światowego Dziedzictwa może zażądać dodatkowych środków wobec dóbr znajdujących się na tej liście.

Odessa jest miastem siostrzanym Łodzi.

Naloty na Odessę

W 2022 roku pod koniec lutego rozpoczęły się pierwsze rosyjskie naloty na Odessę.

  • W ataku z 24 lutego życie straciły 22 osoby. Wiek zmarłych wahał się od 26 do 52 lat.
  • 2 marca rosyjskie siły uszkodziły gazociąg. 3 marca zatopili statek w porcie w Odessie.
  • 21 marca rosyjskie okręty wojenne na oślep otworzyły ogień do niektórych celów w Odessie.
  • 23 kwietnia siły rosyjskie uderzyły w obiekt wojskowy i dwa budynki. Burmistrz Odessy poinformował, że zginęło osiem osób.
  • 7 maja pas startowy lotniska w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Tego samego dnia zestrzelono helikopter i zginęło 5 osób.
  • 9 maja rosyjskie wojska wystrzeliły rakiety na trzy magazyny i centrum handlowe. Poinformowano, że jedna osoba nie żyje.
  • 1 lipca mieszkanie zostało zniszczone przez Rosję. Poinformowano, że zginęło ponad 20 osób. Rosyjski sekretarz prasowy Dmitrij Pieskow twierdził, że budynek był wykorzystywany do celów wojskowych.
  • 23 września dwa bezzałogowe samoloty wojskowe uszkodziły budynek administracyjny w pobliżu portu.

Linki zewnętrzne