Aya Ishotya Kilisesi’nde Çirkin Tahribat

Isparta’da Doğancı Mahallesi’nde yer alan tarihî Rum Ortodoks kilisesindeki çirkin tahribat, ziyaretçilerin tepkisine neden oluyor.

Yapımına 1857’de başlanan ve 1860’da tamamlanan Aya Ishotya Kilisesi’ndeki tahribat, görenleri şaşkına çeviriyor.

Aya Ishotya Kilisesi
Ulukayin.org ©️CC BY-SA 4.0

Yıllardır atıl durumda olan ve Aya Yorgi Kilisesi olarak da bilinen yapının dört köşesi spreylerle boyanmış durumda.

Vandalizmin sessiz bir kurbanı olan ve harabeye dönen kilisedeki çirkin yazılar uzun zamandır tarih ve sanat severlerin gündeminde.

Aya Ishotya Kilisesi
Ulukayin.org ©️CC BY-SA 4.0

İç duvarların daha fazla zarar görmemesi için kilisenin kapıları bir süre önce kapatılmıştı. Şu an tarihi yapı yalnızca dışardan ziyaret edilebiliyor.

Geçtiğimiz yıl Isparta’da hem Aya Ishotya hem de Aya Baniya kiliselerinin Isparta Belediyesi tarafından restore edileceği ve turizme kazandırılacağı açıklanmıştı.1

Aya Ishotya Kilisesi
Ulukayin.org ©️CC BY-SA 4.0

Bu kapsamda Aya Baniya Kilisesi’nde gerekli çalışmalar başlatıldı. Kısa süre sonra Aya Ishotya Kilisesi’nin de restorasyon sürecine dahil edilmesi bekleniyor.

Aya Ishotya Kilisesi

Türkiye ile Yunanistan arasında 1923’te imzalanan Türk-Yunan Ahali Mübadelesine İlişkin Sözleşme ve Protokol uyarınca Isparta’daki Rum cemaati 1923’te Yunanistan’a gönderilmiştir. Rumların gönderilmesinin ardından boş kalan kilise bir süre askerî depo olarak kullanılmış, daha sonra ise kendi hâline bırakılmıştır.

Aya Ishotya Kilisesi
Ulukayin.org ©️CC BY-SA 4.0

Doğu-batı yönünde uzanan Aya Ishotya Kilisesi, üç nefli bazilikal bir forma sahiptir. Sütunlarla ayrılan neflerin üstleri çapraz tonozlarla kaplıdır. Üç yönden girişi bulunan yapıdaki batı girişinin üstünde iki katlı çan kulesi yer alır. Kilisenin çanı ve kitabesi Isparta Müzesindedir. Ancak müze yaklaşık 8 yıldır tadilat nedeniyle ziyarete kapalıdır.  1. Isparta’da 2 kilise turizme kazandırılacak“, bomba32.com, 25 Nisan 2021[]